Kreativní kovář je zároveň umělec

Umělecký kovář je odvětví černého kovářského řemesla, které se zabývá výrobou uměleckých předmětů ze železa a jiných kovů. Ačkoliv se jedná o těžké a namáhavé řemeslo, na jednom konci je kus železa a na druhém třeba ornament na bránu nebo dekorativní předmět. A takové řemeslo je dobré zachovat pro příští generace, protože má své kouzlo a krásu.

Co je náplní práce uměleckého kováře? (Zdroj: archiv FTV Prima)

Kdo je to umělecký kovář?

Milan Hejl se zabývá zakázkovou výrobou dekorativních a užitkových kovaných předmětů pro exteriér i interiér. K tvorbě využívá konstrukční i nástrojovou ocel, nerezový materiál, kámen a měď. Tyto materiály nejčastěji zpracovává klasickými kovářskými metodami. Ale než se stal vyhlášeným kreativním kovářem, musel ujít velký kus cesty.

Milan Hejl
Milan Hejl své řemeslo miluje (Zdroj: Prima DOMA)

Říká, že kovářské řemeslo se mu odjakživa líbilo a rád pracuje rukama. Sám se ke kovařině dopracoval trochu netradičně. Vystudoval nejprve strojařinu. Protože ho ale fascinovala historie kovářského řemesla, kdy byl kovář prakticky v každém městě či vesnici a každý z nich se specializoval na jeden určitý obor - mečířství, podkovářství nebo stavební kovářství, rozhodl se, že se tomuto řemeslu chce věnovat také a oprášit pomalu upadající slávu tohoto černého řemesla. 

Výrobky ze železa
I drobné předměty ze železa dokáže kovář vykovat (Zdroj: Prima DOMA)

Na celostátní soutěži Hefaiston se zúčastnil se svým výrobkem - kovanou a zdobenou brankou, která zaujala natolik, že jí bylo vyčleněno čestné místo ve školní expozici.

V jeho kovárně nalezneme spoustu nářadí, které si vyrobil sám. Jde především o nespočet kovářských kleští, které se kovají podle potřeby kováře. Každé kleště mají svůj účel. Kromě klasické kovářské výhně má Milan Hejl i velký pracovní ponk, na kterém zhotovuje svá umělecká díla. Zde se mu nesmírně hodí znalosti ze strojařiny, které dokáže v praxi velmi dobře uplatnit. Také kovadlina není jedna jako druhá, jak Milan Hejl říká - podle toho, na co se kovář specializuje si i vybírá kovadlinu. 

Kovaná branka
Tuto kovanou branku je možné vidět ve škole, ve které se Milan učil na kováře (Zdroj: Prima DOMA)

V jeho výhni se roztápí koksem, jinde se používá i antracit nebo černé kovářské uhlí. Železo, aby bylo kujné, musí projít právě výhní, kde se nahřeje, rozžhaví a stává se poddajným tak, aby se s ním dalo pracovat. Milan Hejl na obrábění železa používá i stroje - pásovou pilu na dělení materiálu nebo soustruh k frézování součástí či ohýbačku na plech.

Kovářská výheň
Železo se nahřívá v kovářské výhni (Zdroj: Prima DOMA)

Jeho mottem je, aby všechno, co dělá, mělo originální zpracování a jeho stopu. Specializuje se na menší zakázky, které zvládne vyrobit on sám, případně s pomocníkem. Budoucnost kovářského řemesla je podle něj v originalitě a nových technologiích. Ne všechno je potřeba vyrábět sériově. Vzkazuje všem, aby přicházeli s něčím novým, co ostatní překvapí, aby se nebáli dělat to, co je baví a co je naplňuje. Není důležité pracovat tam, kde si pouze vyděláte peníze, ale sami vlastně nevíte, proč takovou práci děláte. Důležité je pěstovat vztahy s lidmi a pracovat tak, aby práce měla smysl. 

Meče
Ukovat repliku meče je velký kumšt (Zdroj: Prima DOMA)

Milan Hejl plánuje rozšířit své umělecké kovářství o další mladé kováře a kovářky. Věří totiž, že stroje nikdy nenahradí šikovné lidské ruce.

2. díl pořadu Řemeslo nenahradíš - Milan Hejl - kreativní kovář

Na další videa s Milanem nebo jeho mistrem se podívejte na naší TV PrimaDoma.

Partnerem projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 14. 5. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima