Na jaké varné desce vaříte?

Nákup nové varné desky je velká věc. Nejde přitom jen o náklady na provoz, ale hlavně o instalaci, která nebude neúměrné náročná, pohodlné vaření a bezproblémové užívání. Dáváte přednost vaření na plynu nebo je vaším favoritem elektřina? Všechny možnosti mají své výhody a nevýhody a bojují o naši přízeň.

Je lepší plyn, indukce nebo klasická elektrická varná deska? (Zdroj: MORA)

Varné desky si získávají v moderních kuchyních stále větší oblibu a jejich výběr nemusí být úplně jednoduchý. To, ke kterému řešení se přikloníte, nezáleží jen na vašich osobních preferencích, ale také na tom, jaké přípojky v kuchyni máte. Už dávno však neplatí, že např. indukční nebo sklokeramickou varnou desku nepřipojíte na 230 V, běžných v bytě. Takže, plynová, sklokeramická nebo indukční varná deska?

Plynové varné desky

Šéfkuchaři milují vaření na plynu. Oceňují zejména rychlou regulaci teploty – podle potřeby lze okamžitě upravit sílu plamene. Řadě amatérských, ale i profesionálních kuchařů také vyhovuje snadné ovládání desky klasickými knoflíky. Všechny plynové desky mají zabudované pojistky, které v případě uhašení plamene automaticky zastaví přívod plynu. Nehrozí tedy jeho únik. Povrch plynových sporáků je však často hodně členitý, a proto může být dát jeho čištění pořádně zabrat. V tom jsou skvělé plynové desky z tvrzeného skla.

Plynová varná deska_Integrované zapalování hořáků_VDP645GX1
Ovládání plynové varné desky je jednoduché (Zdroj: MORA)
Plynová varná deska_VDP645GW5
Na plynu vaří i přední kuchaři (Zdroj: MORA)

Sklokeramické varné desky

Vaření na plotýnkách je jednoduché, ale je náročnější na energie, doba ohřívání je delší a nevýhodou je i větší setrvačnost při regulaci teploty. Náročné bude i čištění, pokud vám například přeteče polévka.

MORA_20190312_01
Sklokeramická deska není omezena varnými plochami jako třeba plynová (Zdroj: MORA)
MORA_20190376_01
Sklokeramickou desku ovládáte navolením programu (Zdroj: MORA)

Indukce: úsporná, přesná jako plyn – a nemusí být dražší

Nejmodernějším zástupcem ve světě vaření jsou sklokeramické desky s indukčním ohřevem. Jsou velmi účinné, bezpečné a úsporné. A jsou to sprinteři – jsou až o 100 % rychlejší než ohřev na sklokeramické plotýnce nebo na plynu a dokážou dokonce porazit i rychlovarnou konvici. Jsou také schopné okamžitě regulovat výkon. Indukce totiž vytváří teplo přímo ve varné nádobě s minimálními teplenými ztrátami. Varná zóna přitom zůstává téměř nezahřátá. Ani rozlitá jídla se proto nikde nepřipečou a desku pak velmi snadno vyčistíte. Budete však možná potřebovat nové nádobí se speciálním dnem. Pomůže jednoduchý test magnetem – když magnet zespodu hrnce drží, vystačíte si se stávajícím nádobím.

Indukční varná deska_Flexi zóna_VDI660FF
Indukce znamená pokrok a bezpečnost při vaření (Zdroj: MORA)
Indukční varná deska_Dětská pojistka_VDI660FF
Digitální displej umožní zvolit si přesný typ vaření (Zdroj: MORA)

Co ale lidi ve skutečnosti opravdu zajímá?

Vedle funkcí a technologií lidi zajímají i praktické otázky. Například při výběru plynové varné desky chtějí vědět, zda má pohodlné a stabilní vařidlové mřížky, po nichž jde plné hrnce pohodlně posouvat. A zda má výkonný trojkorunkový hořák nebo integrované zapalování v hořácích. U elektrických varných desek lidé řeší např. zapojení na 230 V a možnost propojení varných zón do extra velké. Ale také, jak snadné je ovládání. Připravili jsme proto na webu infografiku, která nejčastější dotazy odráží, abychom rozhodování usnadnili.

A jaké trouby zvolit? Zkuste tyto favority z nabídky MORA:

MORA VDIT 650

Vestavná indukční varná deska MORA VDIT 650 se skvěle hodí do každé kuchyně. Nově je k dispozici v elegantním černém i bílém designu s broušenými hranami nebo nerezovým rámečkem, který chrání desku při manipulaci s nádobím a brání přetečení. Disponuje čtyřmi varnými zónami, dvěma o průměru 14,5 cm a dvěma o průměru 21 cm. Výkon můžete zcela plynule regulovat pomocí 9 úrovní a je rovněž vybavena funkcí PowerBoost, která zajistí extra výkon u všech varných zón. Ukazatel zbytkového tepla vás upozorní, že zóna ještě není zcela vychladlá. Po odebrání nádoby z desky se po určitém čase bez přerušení provozu deska sama automaticky vypne, takže už se nemusíte se bát, že jste nechali doma zapnutou plotýnku. Nechybí ani bezpečnostní dětská pojistka. Varnou desku MORA VDIT 650 lze velmi jednoduše ovládat pomocí dotykového ovládání. 

MORA_VDIT 650 X
Indukční desky jsou revoluce ve vaření (Zdroj: MORA)

MORA VDST 642 FF/ X

Sklokeramická vestavná deska VDST 642 FF/X v elegantním černém designu s přední zkosenou hranou má snadné a intuitivní dotykové ovládání, čtyři rychlé Hi-Light varné zóny, které šetří váš čas
a plynulou regulaci tepla. Při dnešním životním stylu nepochybně oceníte praktickou funkci Stop&Go, která dočasně uloží nastavené parametry vaření, dokud funkci opět neaktivujete. Můžete se tak bez obav věnovat náhlým situacím a poté se kdykoliv vrátit k vaření přesně tam, kde jste skončili. Ukazatel zbytkového tepla vám signalizuje červeným symbolem, na jakou plotýnku si máte dát stále pozor. Po vychladnutí symbol zhasne. 

MORA_B_VDST-642-FF
Sklokeramická deska se už natrvalo usídlila v našich kuchyních (Zdroj: MORA)

Mora VDP 645 GB1

Plynová varná deska Mora VDP 645 GB1 v černé barvě na skleněném tvrzeném podkladu splňuje nejvyšší nároky vaření na plynu a bezproblémové údržby. Varná deska je vybavena čtyřmi hořáky a masivní litinovou mřížkou, která poskytne dostatečný prostor a oporu pro vaše nádobí. Otočné knoflíky slouží nejen k regulaci hořáků, ale i k automatickému zapálení hořáku. Pojistka STOP GAS automaticky zastaví přívod plynu při náhodném zhasnutí plamene hořáku. Extra intenzivní ohřev Vám zajistí trojitý hořák WOK s výkonem 3300 W umístěný v přední části desky a svou rychlostí je ideální nejen na vaření v pánvi wok, ale i na běžné smažení či přivedení většího množství vody k varu. Stojí 7 990 Kč. Zvítězila v nezávislém testu portálu www.arecenze.cz.

MORA_VDP-645-gb1_390092
Plynová varná deska je klasikou (Zdroj: MORA)

www.mora.cz

Publikováno: 20. 5. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima