Chcete poznat dva umělecké malíře?

Říká se, že když dva dělají totéž, není to totéž. To ale neplatí v případě dvou bratrů Pazderkových, kteří jsou oba shodně umělečtí malíři. Jsou to dva mladí, nadšení, nadaní a pracovití bratři, kteří žijí a dýchají pro svou práci. Design interiérů, malířské práce, tapetování a práce s luxusními povrchy jsou jejich doménou.

Umělečtí bratři malíři a jejich díla (Zdroj: archiv FTV Prima)

Umělečtí malíři bratři Kozderkové

Je výhoda, pokud se člověk narodí s uměleckým talentem, ví, co chce a má stejně naladěného bráchu. 

Oba bratři Kozderkové - Lukáš a Pavel vystudovali uměleckou školu sklářskou, obor malíř skla. Po ukončení studia se vydali do Prahy, kde chtěli nasbírat potřebné zkušenosti, ale protože bez peněz se nežije zrovna lehce, začali si vydělávat jako mladí umělci na Karlově mostě, kde kreslili lidem portréty. Tříměsíční bydlení v pronajaté garáži je naučilo vážit si všeho, co dostanou. 

Stěrka
Dekor si bratři sami vymýšlejí (Zdroj: Prima DOMA)

Když je oslovil kamarád, který vlastní velkou firmu a nabídl jim, že se malířské řemeslo dá dělat i ve větším, neváhali a začali s nástěnnou malbou. Mezi jejich díla patří třeba výmalba Aquaparku v Čestlicích, která jim odstartovala kariéru. Kromě klasických zakázek výmalby bytů a jiných prostor dostali nabídku malovat v zámku v Kolovratech, kde použili dekorativní stěrku antické zeminy a tohoto dekoru se rozhodli držet i do budoucna.

Stěrka
Dekor si bratři sami vymýšlejí (Zdroj: Prima DOMA)
Nástěnná malba
Nástěnné malby zdobí Aquapark v Čestlicích (Zdroj: Prima DOMA)

Na malířině je baví hlavně ta práce a spojení řemesla s uměním. Jako malíři musí umět nejen natáhnout zeď do hladka, ale také na ní vytvořit design. Oba bratři se například snaží stěrku tvořit tak, aby nebyli závislí na vzorníku, ale tvoří originální díla. Jejich hlavními zbraněmi jsou válečky, štětky, ale také hladítka a tvořítka.

pomůcky
Malíři se neobejdou bez pomůcek (Zdroj: Prima DOMA)

Jsou vlastníky uměleckého studia TwinArt, kde preferují výrobu vlastních designových doplňků, obrazů a
nábytku. Lukáš Kozderka se kromě klasické malířiny věnuje i malbě na plátno, při níž kombinuje stěrku s abstraktním uměním a konkrétní malbu. Jeho tvorba je originální a jediná svého druhu u nás. V nejbližší době již také chystá svou první výstavu.

malba na plátně
Lukášovy obrazy jsou kombinací abstrakce, stěrky a malby (Zdroj: Prima DOMA)
Obraz
Lukáš Kozderka připravuje první výstavu (Zdroj: Prima DOMA)

Sami bratři přiznávají, že dnešní doba již na řemeslníky hledí příznivě. Dříve byli vnímáni jako špinaví povaleči, kteří nadělají víc škody než užitku. Ostatně je to také o tom, že spousta mladých lidí zvolila učební obor nebo studium bez vlastního uvážení, leckdy na přání rodičů, což se nakonec mohlo ukázat jako hlavní příčina, proč takové člověka potom práce nebaví a složitě se dostává přes rekvalifikační kurzy a nová studia k tomu, co ho bude naplňovat. Podle bratrů Kozderkových není řemeslo jen o tom dělat rukama, ale také naučit se pracovat s lidmi, v kolektivu a navzájem se respektovat. Sami rádi dělají věci jinak a není to jen o malířském řemesle, ale jsou velmi činní i na sociálních sítích, kde se velmi často stává, že se z jejich fanoušků stanou posléze i zákazníci. 

Tým
V řemesle je potřeba spolupráce s ostatními (Zdroj: Prima DOMA)

Jejich vzkaz budoucím generacím je jasný: Neodsuzujte lidi v montérkách, a naopak si je někdy sami vyzkoušejte. Nejen že jsou pohodlné, ale možná ve vás probudí touhu něco vlastníma rukama vytvořit. 

3. díl: pořadu Řemeslo nenahradíš - TwinArt - kreativní malíři

Na další videa s bratry z TwinArtu se podívejte na naší TV PrimaDoma.

Partnerem projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)
malba
Specializace bratří Kozderkových je originální stěrka (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 19. 5. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima