Kuchyňské trendy světových designérů

Plánujete pořízení kuchyně, protože se konečně stěhujete do nového vytouženého domova, nebo chystáte rekonstrukci té stávající? Nechte se inspirovat trendy podle světových designérů a vaše nové srdce domova nebude mít chybičku. Můžete si také zvolit nábytek, příslušenství i spotřebiče od jednoho výrobce, které spolu dokonale ladí a nesou rukopisy těch nejzvučnějších jmen návrhářského nebe – a přitom jsou dostupné a s odborným 3D návrhem zdarma.

Znáte žhavé trendy v kuchyních? (Zdroj: Gorenje)

Trendy kuchyní pro rok 2020 nejvíce sednou těm, kteří mají rádi čistý design, jasné linie, a nepřezdobenost. Minimalismus, nebo klasické kuchyně v kombinaci bílé a šedé barvy s bezúchytkovými skříňkami jsou sázkou na jistotu, které neublíží ani čas. U rustikálních kuchyní, které zase dodávají prostoru hřejivost a spojení s tradicí, můžete sáhnout i po tlumených pastelových tónech: mátové, ledově modré nebo levandulové. Co se nenosí, jsou různé nefunkční prvoplánové ozdoby.

Kuchyně Pandora
Kuchyně Pandora v přírodním stylu. Dvířka v provedení světlé dřevo a mramor sametově matný (Zdroj: Gorenje)

Dřevo, kámen, beton a bílá nebo šedá barva

Letošní rok se nese ve znamení soužití člověka s přírodou. Proto architekti a designéři doporučují přírodní dekory, nejlépe dub. Na dvířkách se ale uplatňují i materiály, imitující tmavou keramiku nebo beton. Pracovní plochy, obklady a desky jídelních stolů mohou být z materiálu ve vzhledu dřeva (případně skutečně z masivu), nebo z přírodního kamene či jeho imitace. V kuchyních ale také vidíme více barevné hravosti – kuchyňská linka nemusí být celá v jedné barvě. Odstín horních skříněk může kontrastovat s dolními.

Kuchyni budou spolu s přírodními materiály slušet neutrální barvy. V módě je bílá, šedá a antracitová. Ta se může promítnout jak do skříněk, které na sebe mohou vzít také dekor betonu, tak do pracovních desek.

Větší vzorovou rozmanitost pak poskytnou tapety, které se stávají velkým hitem interiérů hlavně pro svou nízkou cenu.

Kuchyně Mara
Kuchyně Mara v rustikálním stylu. Dvířka v provedení bílá a křemen sametově matná. Pracovní deska, obklad i deska jídelního stolu jsou z vysokotlakého laminátu (Zdroj: Gorenje)

Když se vám okoukají, vyměníte je za jiné. Vzhled kuchyně tak můžete častěji obměňovat, aniž byste sahali hluboko do peněženky.

Chybu ale neuděláte, ani když vymalujete část stěn lehkými pastelovými tóny.  

Klasické kuchyňské obklady nahradily obklady laminátové nebo z kamene, který je použit i na pracovní desku, případně skleněné desky. Skvělý je i graftazit, což je mimořádně odolný, stálobarevný velkoplošný materiál, který je tvořen mimo jiné silnou vrstvou hliníku. Obklady  se už nemusejí omezovat jen na prostor mezi pracovní deskou a horními skříňkami, ale mohou pokrýt celou stěnu, aby se design kuchyňské stěny spojil v jednolitý celek. Ať už zvolíte jakýkoliv obklad, jeho barva by měla být nadčasová a neutrální.  Designéři doporučují volit hlavně mezi bílou, šedou a černou.

Každý centimetr se počítá

Tak, jak roste cena bydlení, se lidé stěhují do čím dál menších bytů. Místa tedy není nazbyt a je nutné využít každý centimetr prostoru. Trendem jsou proto vysoké kuchyňské skříně a využívání nástavců vyhnaných až po strop. Takovéto kuchyňské sestavy působí velmi čistým a lehkým dojmem a schováte do nich spoustu kuchyňského nádobí, potřeb a doplňků. 

Kuchyně Susann
Kuchyně Susann v klasickém stylu. Dvířka v provedení Almost Blue a Stormgrey sametově matná (Zdroj: Gorenje)

Praktičnost je klíčová

Kuchyně by rozhodně měla být praktická a pohodlná. Proto je potřeba věnovat pozornost i volbě příslušenství a doplňků, jako jsou potravinové skříně s výsuvnými koši nebo rohové skříňky, využívající každý centimetr. A také dobře přístupné a přehledné plnovýsuvné zásuvky s tlumením.

Kuchyně Niobe
Moderní designová kuchyně Niobé v nejvyšší řadě Premium. Provedení antracit supermat kombinace dub pórovitý přírodní, jídelní laminátová deska v dekoru dvířek (Zdroj: Gorenje)

V módě je mat

Vysoký lesk, který prostoru nepochybně dodá punc luxusu a má stále své místo, je vytlačován supermatnými povrchy dvířek, které působí přirozenějším a hřejivějším dojmem.

Publikováno: 18. 5. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima