Umělecký truhlář zhotovuje vlastní uměleckořemeslné výrobky (zdobený nábytek, truhly nebo zábradlí), opravuje je a renovuje. Umělecký truhlář musí vědět, že například dřevo smrkové je smetanově bílé až nahnědlé, ale třeba to modřínové na vzduchu tmavne. Musí vědět, jak se dřevo správně suší a brousí.
Truhláři pracují s hoblicí, se svěrkami, hoblíky, pilníky a s dláty. Sekery a ruční pily v dnešní době doplnily různé druhy motorových nebo elektrických pil. Dřevo se soustruží, hobluje, vydlabává nebo se provrtává.
Velmi zajímavá technika je lepení. Je známé, že i po více než 3000 letech stále drží klih, který uměli připravovat staří Egypťané. Restaurátor pracuje především s přírodními lepidly (například staré housle se dají napařit, rozebrat a opravit).
Asi nejhojnějším odvětvím, kde se uplatní umělecký truhlář nebo řezbář, je nábytkářství. Na zámcích a v muzeích najdeme historický intarzovaný nábytek. V renesanci byl zase třeba nábytek zdobený mozaikou z perleti. Intarzovat nábytek se ale dalo i cínem, mosazí, slonovinou a želvovinou. Ze vzácných cizokrajných dřev tam najdeme třeba eben či mahagon.
Oblíbenými výrobky ze dřeva jsou ale i hračky, misky, šperky nebo samorosty. Zajímavým doplňkem můžou být dřevěné knoflíky nebo motýlek ke košili či svetru.
Umělečtí truhláři musí znát charakter uměleckého slohu a dodržet ho. Naprosto jiný bude postup při restaurování křesla z doby Ludvíka XVI., zcela odlišný zase u tzv. Thonetovy židle z 30. let 19. století.
V době záplavy levného dřevěného zboží typu IKEA se umělecké truhlářství posunulo spíš směrem k designu. Zdobné výrobky si nechávají zhotovit jako okrasný nebo stylový doplněk některé domácnosti nebo firmy.
Dnes už hlavně díky restaurování narazíme na některé dřív neodmyslitelné techniky, postupy a nástroje. Třeba taušírování je vykládání dřeva kovem. Inkrustace je vykládání geometrických kreseb a ornamentů různobarevným dřevem a jinými materiály.
I nástroje mají zajímané názvy. Karnýsek je druh hoblíku k vyhoblování vlnek. Podbradkář je hoblík ke zhotovování půlkruhových výžlabů. Drhlo používají truhláři k očištění ploch od klihu nebo třeba truhlářský loket je dřevěná lišta dlouhá 60 – 80 cm a slouží k měření a k rýsování.
Střední odborná škola uměleckořemeslná - škola s tradicí, ve které je 10 jedinečných uměleckých řemesel. Možnost pro ty, kteří chtějí zhotovovat rukodělné výrobky starými postupy nebo restaurovat historické památky.
Partner projektu je Skupina ČEZ
Publikováno: 17. 6. 2020