S čím pracuje umělecký truhlář

Umělecký truhlář zhotovuje vlastní uměleckořemeslné výrobky (zdobený nábytek, truhly nebo zábradlí), opravuje je a renovuje. Umělecký truhlář musí vědět, že například dřevo smrkové je smetanově bílé až nahnědlé, ale třeba to modřínové na vzduchu tmavne. Musí vědět, jak se dřevo správně suší a brousí.

Co všechno by měl umět umělecký truhlář? (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Truhláři pracují s hoblicí, se svěrkami, hoblíky, pilníky a s dláty. Sekery a ruční pily v dnešní době doplnily různé druhy motorových nebo elektrických pil. Dřevo se soustruží, hobluje, vydlabává nebo se provrtává.

Zasvorkováno při lepení
Lepené spoje je potřeba zafixovat (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Velmi zajímavá technika je lepení. Je známé, že i po více než 3000 letech stále drží klih, který uměli připravovat staří Egypťané. Restaurátor pracuje především s přírodními lepidly (například staré housle se dají napařit, rozebrat a opravit). 

Vyřezaná holubička
Ani vyřezávaná holubička není pro uměleckého truhláře problém (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Asi nejhojnějším odvětvím, kde se uplatní umělecký truhlář nebo řezbář, je nábytkářství. Na zámcích a v muzeích najdeme historický intarzovaný nábytek. V renesanci byl zase třeba nábytek zdobený mozaikou z perleti. Intarzovat nábytek se ale dalo i cínem, mosazí, slonovinou a želvovinou. Ze vzácných cizokrajných dřev tam najdeme třeba eben či mahagon. 

Šperkovnice
Šperkovnici ocení každá žena (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Oblíbenými výrobky ze dřeva jsou ale i hračky, misky, šperky nebo samorosty. Zajímavým doplňkem můžou být dřevěné knoflíky nebo motýlek ke košili či svetru. 

Židle
Židle se zajímavým opěradlem (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)
Židle
Opěradlo může vypadat i takto (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Umělečtí truhláři musí znát charakter uměleckého slohu a dodržet ho. Naprosto jiný bude postup při restaurování křesla z doby Ludvíka XVI., zcela odlišný zase u tzv. Thonetovy židle z 30. let 19. století. 
V době záplavy levného dřevěného zboží typu IKEA se umělecké truhlářství posunulo spíš směrem k designu. Zdobné výrobky si nechávají zhotovit jako okrasný nebo stylový doplněk některé domácnosti nebo firmy. 

Hrací stolek
Co třeba si nechat vyrobit hrací stolek? (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Dnes už hlavně díky restaurování narazíme na některé dřív neodmyslitelné techniky, postupy a nástroje. Třeba taušírování je vykládání dřeva kovem. Inkrustace je vykládání geometrických kreseb a ornamentů různobarevným dřevem a jinými materiály.

Ozdobná krabička
Krabička je ozdobená vyřezávanými ornamenty (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

I nástroje mají zajímané názvy. Karnýsek je druh hoblíku k vyhoblování vlnek. Podbradkář je hoblík ke zhotovování půlkruhových výžlabů. Drhlo používají truhláři k očištění ploch od klihu nebo třeba truhlářský loket je dřevěná lišta dlouhá 60 – 80 cm a slouží k měření a k rýsování. 

Práce s dlátem
Na uměleckého truhláře se učí i dívky (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)
Hranoly
Práce vyžaduje přesnost (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)
Článek je připraven ve spolupráci:
Střední odborná škola uměleckořemeslná
 - škola s tradicí, ve které je 10 jedinečných uměleckých řemesel. Možnost pro ty, kteří chtějí zhotovovat rukodělné výrobky starými postupy nebo restaurovat historické památky.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 17. 6. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima