Jan Černohorský - architekt s láskou k vitrážím

Na počátku bylo studium architektury. Jan Černohorský však zcela podlehl kouzlu nejen tohoto oboru, ale také vitrážím, které jej provázely již od dětství. Největším vzorem mu byl jeho otec. Jan je tvůrčí typ. Vzhledem k tomu, že si uvědomil svou potřebu tvořit, rozhodl se navázat na rodinnou tradici. Díky své píli, odhodlání, soustředěnosti a originalitě získávají jeho díla jedinečnou a neotřelou podobu. Největším přáním tohoto mladého muže je, aby se vitráže opět staly nedílnou součástí moderních interiérů.

Jan Černohorský - architekt s láskou k vitrážím (Zdroj: Prima DOMA)

Vitrážista Jan Černohorský

Jan Černohorský je mladý, tvořivý a odhodlaný muž, který zcela podlehl lásce k architektuře a vitrážím. Jako tvůrčí typ zažívá největšího uspokojení, dokáže-li oba tyto obory propojit. Velice rád překonává nejrůznější překážky, k čemuž inspiruje i své děti. Zálibou se pro něj stala jízda na kole. Jedná se o aktivní odpočinek, který mu napomáhá vyčistit si hlavu a zároveň udržuje tohoto mladého muže v neustálé kondici.

Počátek všeho se zrodil již v dětství. Tatínek Jana Černohorského měl v suterénu jejich rodinného domku dílnu, kde se věnoval právě vitrážím. Jan zpočátku studoval na gymnáziu. Zde si uvědomil svou potřebu tvořit a jasnou volbou se tedy pro něj stalo studium architektury. Po ukončení vysoké školy se několik následujících let živil jako projektant. Vzhledem k tomu, že hledal tvořivou a tvůrčí práci, rozhodl se pokračovat v rodinné tradici a začal pracovat v ateliéru svého otce.

Návrhy
Jan Černohorský pokračuje ve stopách svého otce (Zdroj: Prima DOMA)

Skládání vitráží je velice zajímavá práce, která vyžaduje plné soustředění a musí se u ní přemýšlet. Každý vitrážový plát je zcela jiný. Jan Černohorský se proto nebojí, že by při této činnosti upadl do stereotypu či rutiny. Od svého otce si osvojil práci s nejrůznějšími nástroji a přístroji, které ke své práci používá. V jeho dílně nalezneme nejen řezák, vykružovák, vylamovací kleště či brousek na řezané hrany, ale také kladívko, skládací vitrážnické hřebíky, nůž na řezání a upravování profilu nebo rejbák, který se používá pro srovnání a roztažení otevřeného profilu. Nedílnou a velice důležitou součást dílny tvoří tažný stroj. Ten pomáhá připravit olověný profil do různé tloušťky dle síly skla a pohledové šířky profilu.

Vitráže
Malé kousky barevného skla se do vitráží řežou a štípou (Zdroj: Prima DOMA)

Díky své zručnosti dokáže Jan Černohorský sesazovat jednotlivá skla do předem připravených olověných profilů s nevídanou přesností. Ve chvíli, kdy má celý plát zkompletovaný, přihladí olověné profily a provede cínování. Tím vznikne odolnější cínový povrch.

Práce
Práce s olověnými rámy není lehká (Zdroj: Prima DOMA)

Kouzlo Janovy práce spočívá v realizaci vlastních nápadů. Na svém díle pracuje od počátku až do konce a celý jej má pouze ve vlastních rukách. Nejprve se v jeho hlavě rýsuje nápad, který se promění v návrh. Svou snahou, pílí a originalitou dokáže realizovat vlastní nápady v neotřelé a jedinečné vitráže. Každým svým novým výtvorem posouvá osobní hranice a doufá, že se vitráže opět stanou neoddělitelnou součástí moderních interiérů.

Výrobky
Výsledkem jsou nádherná a barevně dokonalá díla (Zdroj: Prima DOMA)

Životní krédo tohoto mladého umělce je velice jednoduché. Tvrdí, že "když chce člověk dosáhnout v životě vrcholu, musí tvrdě dřít, neboť nic není zadarmo".

5. díl: Jan Černohorský - vitrážista - TV verze

Na další videa s Jane o jeho vitrážích se podívejte na TV PrimaDoma.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Návrhy
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 19. 6. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima