Vzpomínky mistra Pavla Janíka

Pavel Janík je mistr odborného výcviku na škole, kterou navštěvoval i Oliver Braun. Vzpomínky na tehdy jediného studenta - uměleckého štukatéra jsou příjemné, i když Oliver nevyčníval vědomostmi, ale spíš svým image.

Pavel Janík - mistr štukatér vypráví (Zdroj: Prima Doma)

Vzpomínky Pavla Janíka, mistra odborného výcviku štukatérů

Oliver Braun byl jediným studentem, který se přihlásil na obor umělecký štukatér. Pavel Janík, mistr odborného výcviku se tak měl možnost s tímto zajímavým mladíkem seznámit blíže. První vzpomínkou byly Oliverovy dredy, které dnes již patří opravdu do minulosti, neboť mladý umělecký štukatér dnes radikálně změnil účes i délku vlasů.

Pavel Janík ale nikdy příliš nekoukal na to, co má člověk na hlavě, jako spíše na to, co má v hlavě. Řemeslo, a štukatérství zvláště, je náročné a každý, kdo se mu chce naučit, musí k učení přistupovat svědomitě a s nadšením, měl by, stejně jako kdysi Pavel Janík, být přesvědčen o tom, že právě tuto práci chce jednou dělat a věnovat se jí celým svým srdcem.

Štukové ozdoby
Detailně propracované ozdoby na fasádě (Zdroj: Depositphotos)

V současné době učí i teorii. Sám říká, že štukatérské řemeslo je vlastně víc řemesel dohromady. A je zde potřeba, aby student chtěl a měl zájem se všemu podstatnému naučit, učitel je pouze zprostředkovatel učení. A ten, kdo chce, má i úspěchy. 

Je rád, že mohl po letech předat své učitelské zkušenosti právě Oliveru Braunovi, který pokračuje v jeho šlépějích a sám dnes štukatérské umění vyučuje. I do řemesla je potřeba napumpovat novou krev a nový pohled na práci. Pavel Janík vítá inovace, pokud jsou smysluplné a dodávají řemeslu na významnosti a zajímavosti. Ví, že například reklama je v oboru velmi potřebná a že se bez ní neobejde dnes již nikdo. Co je platné, že dokázal vychovat svého následovníka Olivera a ten dále vychovává nadějné řemeslníky, když se o nich neví. 

Plastika
I takto precizně vyvedené ozdoby zdobí domy nejen u nás (Zdroj: Depositphotos)

Vizualizace? Ano, je to vítaná novinka, bez které se štukatéři neobejdou. Zákazník nemá čas, a pokud štukatér dva měsíce maluje plány, může zákazníka ztratit. Díky digitalizaci se štukatér během chvíle dokáže domluvit s památkáři, klientem a dalšími odborníky a společně zhodnotí, zda je návrh realizovatelný a zda je vše podle předpisů.

Štukatéři dnes pracují jak v interiérech, tak v exteriérech. Proto je potřeba, aby budoucí štukatéři měli nejen šikovné ruce a zájem o řemeslo, ale nebáli se také pracovat ve výškách a měli ke své práci vztah. Je potřeba si uvědomit, že umělecký štukatér může být i umělec, tuto práci mohou vykonávat i například sochaři nebo pozlacovači, kteří jinak neseženou práci. Ačkoliv je štukatérské řemeslo fyzicky náročné, mohou se zde vyučit a zaměstnat i dívky. Jejich ruce jsou využitelné na jemnou práci při dokončovaní, zdobení a výrobu filigránských ozdob. 

Dívka
Štukatérské řemeslo je vhodné i pro ženy (Zdroj: Depositphotos)

Pavel Janík srovnává české štukatérské řemeslo s cizinou, konkrétně s italskými mistry. Dnes je český štukatér skutečně mistrem svého oboru, zatímco třeba Itálie již nemá odborníky při opravách historických památek, a to se odráží na jejich stavu a vzhledu. On sám si při cestách po Itálii všímal, jak neodborně a nedokonale jsou některé budovy opravovány.

Štukatéři, které Pavel Janík vychoval, mají za sebou řadu významných zakázek. Mezi ty nejvýznamnější patří třeba výzdoba a opravy uměleckých štuků na pražském Klementinu. Skupina štukatérů, které vede Oliver Braun, zase zvelebovala v rozsáhlém projektu budovy českého Parlamentu v Praze. Jejich díla patří mezi skutečné skvosty dnešní doby.

Klementinum
Opravy štukových ozdob jsou dílem českých mistrů štukatérů (Zdroj: Depositphotos)

Štukatérské řemeslo zatím spíše vzkvétá a díky nadšencům typu Olivera Brauna se bude rozvíjet i v moderním duchu. Zatím nehrozí, že by se z něho, tak jako z mnoha jiných řemesel, stalo řemeslo mrtvé. Stále je mnoho lidí, kteří si cení precizní ruční práce, a dbá na dekoraci objektů právě po stránce štukatérské. Dává tak dalším lidem možnost předvést, co se pod vedením starých a zkušených mistrů naučili a co mohou sami nabídnout, aby řemeslo dále vzkvétalo a rozvíjelo se.

Ozdobený roh domu
Ozdobený roh domu zaujme na první pohled (Zdroj: Depositphotos)

Bonusový materiál k 1. dílu: Mistr štukatér

Další videa s mistry štukatéry naleznete na TV PrimaDoma.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Pavel Janík - mistr štukatér vypráví (Zdroj: Prima Doma)
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 20. 6. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima