FOR ARCH o bazénech a wellnesu

Již 31. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH bude od 22. do 26. září 2020 v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. V rámci své oborové skladby přinese novinky v oblasti vytápění, chytré domácnosti, stavby a rekonstrukcí nebo dřevostaveb. Do portfolia veletrhu však patří také bazény, ale i vodní plochy a s nimi související prvky pro domácnosti i města. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Generálním partnerem veletrhu FOR ARCH je Skupina ČEZ.

Bazény, wellness, ale i vodní prvky pro města najdete v září na stavebním veletrhu FOR ARCH (Zdroj: Depositphotos)

FOR ARCH a voda

Česká republika patří dlouhodobě mezi země s nejvyšším počtem bazénů v přepočtu na obyvatele, víc jich mají už jen Francie a Španělsko. Téma bazény, wellness a voda pro relaxaci a sport je tradiční součástí veletrhu stejně jako součástí komfortního bydlení. V letošním roce mají vodní prvky stále větší význam i v obcích. Samosprávy řeší, jak zamezit vzniku tepelných ostrovů, jak zalévat městskou zeleň a zajistit žádané plochy pro relaxaci, které obstojí i během horkého léta a zároveň jsou celoročně zajímavé.

Domácí bazény a voda v zahradě

Pro individuální relaxaci jsou každoročně k vidění pro inspiraci luxusní zapuštěné bazény
i nadzemní bazény určené k osvěžení. Stále více se lidé zajímají i o doplňky pro ohřev vody
a zážitkové prvky. Reakcí na horké léto, nedostatek prostoru a úsporu vody mohou být minibazénky na terasu i stále populárnější Swim Spa, koupací kádě, mlhové clony, úsporné zahradní sprchy, navazující krby, altány a odpočinkové zóny.

bazeny
Díky koronaviru bude na koupalištích a v bazénech přijata řada opatření a úprav (Zdroj: PVA Expo Praha)

V současnosti roste poptávka po řešení zahrad, které jsou blízké přírodě, celoročně fungují pro relaxaci, s vegetací měnící se s ročním obdobím a omezeným sekáním, po koupacích jezírkách a po variantách laskavějších ke zvířatům a odpovídajících i malým zahradám.

Venkovní bazén
Na veletrhu se představí novinky v oblasti bazénů a vody celkově (Zdroj: Depositphotos)

Voda v koupelně

Od koupelny stále častěji žádáme relaxaci a odpočinek pro tělo i duši. I v bytech jsou žádány prvky wellness ať je již plní parní kabiny, zážitkové sprchy, nebo jen materiály a doplňky v dekoru dřeva, přírodního kamene a betonu, které jsme v tradičních koupelnách nevídali. Když je místo, žádány jsou i sauny a vířivky. Všechny trendy, komponenty a novinky tohoto oboru představí právě vystavovatelé na veletrhu FOR ARCH v sekci wellness & spa. 

Koupelna
Přední vystavovatelé představí i vířivky, sprchy a koupelnové doplňky (Zdroj: Depositphotos)

Městské bazény a aquacentra

Tato místa tradiční relaxace a sportu pro všechny věkové kategorie jsou samozřejmě v centru pozornosti zastupitelstev. Je to oceňovaný benefit města, zajišťuje výuku plavání dětí, vítanou aktivitu pro seniory i sportovní vyžití pro aktivní obyvatele. Klíčem je zajištění financí na stavbu a pak i na provoz. Snížení provozních nákladů a zároveň zvyšování atraktivity jsou nutností.

V letošním roce i do tohoto odvětví zásadně zasáhla epidemie koronaviru. Znovuotevření provozu znamená pro jejich provozovatele značné finanční, organizační a časové úsilí nezbytné pro přípravy, kdy je potřeba zajistit všechny kontroly a zvládnout zajištění hygieny a bezpečnosti provozu a také personální obsazení.

Pohyb, sport, voda a pobyt venku jsou základní pilíře podpory imunity, a to nejen té fyzické, ale i psychické, které vyzdvihuje řada mezinárodních zdravotních a lázeňských institucí po celém světě, uvádí iniciativa Otevřete nám provozovny a nelze s tím než souhlasit. Provozy bazénů jsou na zvýšené hygienické nároky přizpůsobeny a jedná se o bezpečná místa.

bazeny
Díky koronaviru bude na koupalištích a v bazénech přijata řada opatření a úprav (Zdroj: PVA Expo Praha)

Samotní výrobci tohoto oboru usilovně pracují na zvýšení atraktivity produktů. Současnou nelehkou situaci berou jako výzvu a snaží se pracovat na inovaci produktových řad, které by rádi představili na veletrhu FOR ARCH 2020, jako třeba pracovníci ze společnosti DYNTAR spol. s r.o., výrobce saunových a infračervených prohřívacích kabin, nábytku a dodavatel saunových topidel a doplňků pro nejkrásnější zážitky při saunování.

Pro odborníky a manažery připravují organizátoři veletrhu k tematice bazénů, wellness & SPA konferenci ABAS: Efektivní řešení v případě dlouhodobé neočekávané odstávky bazénů, která kromě dlouhodobě žádaných témat, jako je vývoj legislativy, úspory a novinky v oboru bude reagovat i na letošní jaro. Neobvyklá situace s tříměsíčním výpadkem provozu znamená řadu poznatků, které bude třeba prodiskutovat. Více o veletrhu na www.forarch.cz.

Sauna
Saunování a wellnes už je dlouho spjato s koupáním a odpočinkem (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 24. 6. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima