Nová kuriozita v pelhřimovském muzeu

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově nás opakovaně dokáže překvapit svými exponáty. Tentokrát to je unikátní kousek - nejmenší funkční dělo, ze kerého je možné vystřelit stejně, jako z toho opravdového.

Muzeum rekordů vítá prázdniny výstřelem z nejmenšího funkčního děla (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Nejmenší dělo v muzeu rekordů a kuriozit

Vyrobil jej pan František Garčic, bohužel jej ale již nestihl vyzkoušet, protože zemřel. Mezi jeho poslední přání patřilo i předání děla do naší expozice. Rodinu pana Garčice jsme přivítali v Pelhřimově a domluvili jsme se, že dědečkovo přání zkusíme dovést k úspěšnému závěru. Dělo je 36 cm dlouhé (délka hlavně 22 cm, ráže 12 mm) a díky členům Spolku přátel dělostřelby se podařilo dvěma výstřely ověřit i jeho plnou funkčnost. Páni dělostřelci nám poté do expozice věnovali i maketu historické houfnice, kterou stvořili pro natáčení historického filmu.

2 minidelo a delostrelci
Díky členům Spolku přátel dělostřelby se akce uskutečnila (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Z bezpečnostních důvodů jsme zkoušku prováděli s vyloučením veřejnosti, na videa z kontroly děla, nabíjení a výstřelu se můžete podívat zde:

Video z rozborky a sborky:

 https://www.youtube.com/watch?v=NjPsBapvy2U&feature=youtu.be

Video nabíjení a výstřel:

https://www.youtube.com/watch?v=JWRmIGrUw4k&feature=youtu.be

4 vydrzi anebo se roztrhne_resize
Vydrží dělo výstřel anebo se roztrhne? (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Na oba krásné řemeslné výrobky (a stovky dalších exponátů) se turisté mohou do Pelhřimova přijet podívat každý den od 9 do 17 hodin, podrobnosti na www.muzeumrekorduakuriozit.cz.

Publikováno: 2. 7. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima