Manuální zručnost si Jakub Brabec osvojil již jako malý kluk. Se svým dědečkem se často věnoval kutilství. Rodiče sice poslali svého syna studovat na gymnázium, avšak období vzdoru a rebelie si vybralo svou daň. Nedokončené studium na střední škole se ukázalo jako ta nejlepší možná varianta. Jakub se vydal svou vlastní cestou. Štěstí a vnitřní uspokojení nalezl v práci se dřevem, která ho naprosto uchvátila. Podlahářské řemeslo bylo pro Jakuba jasnou volbou. Byl zapálený, nadšený a měl naprosto přesnou představu, čeho chce v životě dosáhnout. V současné době je jeho největším snem dávat šanci všem mladým lidem, kteří chtějí ve svém životě vytvářet určité hodnoty.
Podlahářství
Jakub Brabec je mladý, kreativní a tvořivý muž, který našel zálibu v manuálních činnostech. Aktivním odpočinkem je pro něj jízda na kole, při které často vzpomíná na svého dědu. Právě on brával Jakuba, již jako malého chlapce do garáže, kde ho zasvětil do základů kutilství a vyráběl s ním různé drobnosti. Již tehdy si malý Kuba uvědomil, že tyto manuální práce jej velice baví.
I když Jakub Brabec již od dětství preferoval práci rukama, cesta k jeho vysněnému řemeslu byla dlouhá a spletitá. Na přání svých rodičů nastoupil na gymnázium. V pubertě si prošel obdobím vzdoru a jako pravý rebel nedokončil studium na gymnáziu ani následně na obchodní akademii. Již tehdy v hloubi srdce věděl, že práce v kanceláři není nic pro něj.
Shodou okolností se dostal na brigádu do jedné podlahářské firmy. Zpočátku zde pracoval jako přidavač a děvečka pro všechno. I tak sbíral cenné zkušenosti. Měl obrovské štěstí na řemeslníky, kteří mu ukázali, jak tuto práci dělat správně. Z nabytých znalostí a zkušeností těží Jakub Brabec dodnes.
Po této zkušenosti se Jakub vydal na Mistrovskou školu řemesel, kde chtěl využít příležitosti rekvalifikace v oboru podlahář-parketář. Právě zde se seznámil se svým mistrem panem Jiřím Dvořákem, který si ho vzal pod svá křídla. Jakub měl jasnou představu, čeho chce v životě dosáhnout. Byl zapálený, nadšený a řemeslo chtěl ovládat nejlépe, jak to jen jde.
Ke své práci používá různé nástroje a přístroje. Nejčastěji využívá velkou stolní pilu s vysavačem na odsávání prachu, kterou zkracuje prkna. Také používá několik druhů vrtaček a přímočarou pilu. Své práce provádí jak v interiéru, tak i v exteriéru. Avšak toto řemeslo nespočívá pouze v pokládce podlah, nýbrž mnoho času zabere i různé vynášení a přenášení jak materiálu, tak i nářadí. Možná právě tyto pomocné činnosti mnoho řemeslníků odradí a hledají své uplatnění úplně jinde. Jakub Brabec však ví, že peníze nikomu nespadnou samy do klína a za úspěch se musí každý zapříčinit zcela sám.
Podlahářské řemeslo je neskutečně tvořivé a Jakub se mu věnuje již 15 let. Práce se dřevem jej naprosto uchvátila a už se jí nevzdal. Těžké práce se nebojí a největším uznáním a oceněním je pro něj okamžik, kdy se může za sebou ohlédnout a vidí kus dobře odvedené práce, na kterou může být právem pyšný. Velice si cení pomoci své manželky, která obstarává veškeré papírování a byrokracii, týkající se bezproblémového chodu jejich firmy. On se tak může naplno věnovat manuálním činnostem. Do vykonávané práce vkládá svou duši a nadšení.
Budoucnost podlahářského řemesla vidí Jakub Brabec nejistě. Zakopaný pes je především v rodinách. Děti často na popud svých rodičů podávají přihlášky pouze na střední školy a řemeslníci pak samozřejmě chybí. S tím by chtěl tento mladý muž za podpory cechu parketářů bojovat a šířit své řemeslo dál. Jeho cílem je změnit pohled a vnímání lidí, aby si uvědomili, že řemeslo není špinavá práce.
Za dobu svého působení v oboru vybudoval Jakub silnou, stabilní a prosperující firmu. Jeho snem je docílit propojenosti mezi řemesly navzájem a dávat tím příležitost všem mladým lidem, kteří by chtěli ve svém životě dosáhnout uspokojení ve vytváření určitých hodnot.
7. díl: Jakub Brabec - podlahář - TV verze
Partner projektu je Skupina ČEZ
Publikováno: 2. 7. 2020