Informace cihlářského svazu Čech a Moravy

Zamrzlé stavební úřady nadále brzdí výstavbu bytů. A to je to, co nejvíce pálí tuzemské cihláře. Stavitelům se navíc může i zhoršit přístup k financování. Banky budou pravděpodobně požadovat ještě větší záruky v době nejistoty. Proti tomu jde trend klesajících hypotéčních úvěrů. A jak letošní tok vidí klíčový hráči na trhu? Není to špatné, ale vždy může být líp.

Cihlářské pece jedou na plný výkon (Zdroj: Depositphotos)

Letošní rok nedosahuje prodejních extrémů, ale běží podle plánu

Výkyvy jsou minimální. Minulý rok byly od ledna do května obrovské nárůsty, a potom sezona zpomalovala. Letošní rok se jeví prozatím tak, že poptávka bude více rozložena do celého roku. Společnosti Wienerberger i Heluz cihlářský průmysl, lídři na tuzemském trhu, zaznamenali v první fázi koronavirových omezení překvapivý nárůst zakázek. Zákazníci rovněž posílali víc poptávek, kolik by je stály materiály na stavbu domů. Ceny letos firmy zvedly u některých výrobků o jednotky procent. Následně se poptávka snížila, pokles není nikterak dramatický. Odběratelé se chtěli předzásobit. Díky tomu, že lidé trávili víc času na internetu, vzrostl kupříkladu ve společnosti HELUZ o 10 až 15 procent počet zaslaných projektových dokumentací, kdy lidé chtěli od firmy zpracovat, kolik by spotřebovali materiálu na stavbu domů.

Rodinný dům
Stavby rodinných domů byly silně narušeny krizí (Zdroj: Depositphotos)

"Meziročně, za období leden až květen jsme na českém trhu zaznamenali mírný pokles prodejů. Příčinou je ale to, že ve stejném období loňského roku byl zájem o naše produkty extrémní. Firma HELUZ realizovala letos za prvních pět měsíců obdobné tržby z prodeje jako za leden až květen 2018, pouze se změnil poměr mezi zbožím, které zůstalo na domácím trhu, a vývozem. Ve fyzických jednotkách došlo k poklesu,“ vysvětluje obchodní a marketingový ředitel společnosti ing. Jiří Weis, který za celý letošní rok predikuje pokles o dvě procenta.

Stavba
Velké výstavby se pomalu vrací k činnosti (Zdroj: Depositphotos)

Obdobně vidí ekonomický pokles i Ing. Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelny Štěrboholy, který říká: „Můj současný odhad, podle toho jak vidíme do zakázek, jsou minus dvě procenta.“ O poznání pesimističtější je Josef Kotek, předseda představenstva Cihlářského svazu Čech a Moravy. Ten tvrdí: „Odhaduji mínus 6 -7 %.“

Stavební materiál
Cihláři zatím větší ztráty neočekávají (Zdroj: Depositphotos)

Nejsou ve vzduchoprázdnu

Na predikce cihlářů je nutno hledět v kontextu minimálně celého tuzemského stavebnictví. Podle posledních dostupných údajů letos stavebnictví v České republice za leden až duben meziročně stagnovalo. V samotném dubnu o 4,6 procenta kleslo. Stavebnictví tak může zbrzdit očekávaný propad ekonomiky po opatřeních proti koronaviru a stát se tahounem ekonomiky. Například průmyslová výroba se v dubnu meziročně propadla o více než třetinu! Optimismus se vrátil i do řad ředitelů stavebních firem. Ti v březnu tvrdili, že dojde k poklesu stavebnictví o 10,1 procenta, ale v posledním průzkumu se již shodli na dvou procentech. Přitom základna z loňského roku je vskutku vysoká. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu tržby stavebních firem v ČR loni dosáhly 547,63 miliardy korun. O 27 milionů tak překonaly rekordní rok 2008. Meziročně se zvýšily o 9,1 procenta.

Stavebnictví
Letošní výstavbu brzdí stavební úřady (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 3. 7. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima