Instruktor svařování Miroslav Petržela

Na úplném počátku bylo studium uměleckého kovářství a zámečnictví. Právě zde se Miroslav Petržela poprvé setkal se svařováním. Toto řemeslo jej naprosto uchvátilo a začal zjišťovat veškeré možnosti, jak se v tomto oboru uplatnit. Svařované věci nás provází snad na každém kroku. Právě toto zavedlo mladého muže na zcela novou cestu. Jeho láska se stala posláním a v současné době působí jako instruktor svařování a předává veškeré své nabyté vědomosti a zkušenosti lidem, kteří si ve svém životě chtějí vyzkoušet něco úplně jiného a nového.

Miroslav Petržela - umělecký kovář, kterého uchvátilo svařování (Zdroj: Prima DOMA)

Svařování

Miroslav Petržela je mladý kreativní muž, kterému je vlastní obrovská trpělivost a rozvaha. Svou vášeň nalezl v řemesle s tempem a rytmem stejně chytlavým, jako má dobrá muzika. Se svařováním se setkal již při studiu. Tehdy však ještě neznal všechny metody svařování, které se v dnešní době používají. Jeho obrovskou zálibou se stala muzika, ke které tíhnul již od mala. Při poslechu hudby zapomíná na veškeré starosti a strasti, jež přináší všední život.

Miroslav se vyučil uměleckým kovářem a zámečníkem. Právě při studiu tohoto oboru se poprvé seznámil se svařováním. Jako úplný laik neznal veškeré konvenční či nekonvenční metody svařování a jeho zvídavost, cílevědomost a touha po seberealizaci jej vyburcovaly k dalšímu kroku. Pocítil nesmírnou touhu naučit se tomuto řemeslu a vykonávat ho stejně dobře, jako staří mistři.

Svářeč
Miroslav se vyučil uměleckým kovářem a zámečníkem, ale učarovalo mu svařování (Zdroj: Prima DOMA)

Svářečská škola

Vzhledem k tomu, že ho svařování naprosto uchvátilo, začal zjišťovat veškeré dostupné možnosti. Přes své známé získal kontakt na člověka, který učil na svářečské škole. Michal Vira okamžitě objevil v Miroslavovi obrovský potenciál. Vzal si ho pod svá křídla a stal se jeho mistrem. Začátky nebyly nijak jednoduché. První měsíce trávil ve svářečské dílně a stále dokola cvičil a trénoval. Díky sobě vlastní trpělivosti, odhodlání a sebezapření nepovolil a po nějaké době se začaly objevovat první úspěchy. Ve chvíli, kdy se začalo Miroslavovi dařit a jeho svar začal vypadat tak, jak má, dodalo mu to sebevědomí. V tu chvíli již přesně věděl, co dělat a každý svůj svar doladil k naprosté dokonalosti.

Svařování
První měsíce trávil ve svářečské dílně (Zdroj: Prima DOMA)

Ve svářečské škole, kam Miroslav Petržela nastoupil, hledali již delší dobu instruktora svařování. Pan Vira okamžitě objevil ve svém svěřenci nevídaný potenciál. Měl veškeré předpoklady stát se dobrým svářečem, ale také právě oním hledaným instruktorem.  Disponoval obrovskou trpělivostí jak se svařováním, tak i s vysvětlováním dané problematiky, což mistra velmi zaujalo.  Oba tito muži si naprosto sedli, a to i ve chvíli, kdy neměli zcela shodný názor na určité téma. Dokázali se sladit tak, že nakonec dosáhli zdárného cíle. Přišla tedy nabídka ze strany mistra a pan Miroslav ji přijal. Stal se z něj instruktor svařování.

Výrobek
Před samotným svařováním je důležité materiál správně připravit (Zdroj: Prima DOMA)

Ve svářečské škole se požívají nejrůznější nástroje a přístroje. Před samotným svařováním je důležité materiál správně připravit metodou dělení. K tomu se nejčastěji používá pálící autogenní stroj, plazma, či pásová pila. Nesmí se opomenout ani samotná příprava před svařováním, neboť na mastném či znečištěném materiálu by svár nedržel. Svařování se pak provádí různými způsoby např. elektrickým obloukem, v ochranné atmosféře tzv. CO2 svařováním nebo svářečkou pro obalovanou elektrodu či svařování wolframovou elektrodou. Ta se nejběžněji používá na jemné precizní svary.

Výuka
Nikdy není pozdě učit se svařovat (Zdroj: Prima DOMA)

V poslední době byl zaznamenán mírný vzestup zájmu o svařování. Toto řemeslo si může vyzkoušet každý, kdo by rád zkusil něco zcela nového a jiného, přičemž nezáleží ani na pohlaví ani na věku. Nikdy není pozdě učit se svařovat a každý, kdo má alespoň špetku zručnosti, trpělivosti a odhodlání má dobré předpoklady stát se svářečem. Miroslav Petržela si tuto cestu zvolil a díky své snaze, píli a sebezapření nalezl nový způsob života. Zároveň se také snaží předávat druhým lidem vše, co se on sám ve svářečské škole naučil.

8. díl: Miroslav Petržela - svářeč - TV verze

Partner projektu je Skupina ČEZ

Svařování
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 15. 7. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima