Není malíř jako malíř. To ví Pavel Žatečka, ředitel cechu malířů a lakýrníků až moc dobře. Někteří malíři se věnují klasickému oboru malířství, natěračství a lakýrnictví a jiní se vrhnou na uměleckou dráhu a místo barevných stěn a stropů od nich můžete získat hodnotný obraz ve stylu kubismu nebo olejomalbu se zátiším či krajinomalbu.
Malířský cech
Cech malířů a lakýrníků roste pod vedením mistra Pavla Žatečky. On sám říká, že je to sdružení profesionálů, kteří se malířským řemeslem živí. A živí se dobře. Vzájemně si pak předávají zkušenosti a poznatky a snaží se, aby jejich řemeslo vzkvétalo a mělo jen dobré jméno. Nejen prací živ je člověk, je také potřeba nějaká ta zábava a do ní rozhodně patří setkávat se s kolegy a navzájem se ovlivňovat ve svých dílech.
Aby rodiny nezůstaly ochuzeny o zajímavé zážitky, pořádá malířský cech setkávání celých rodin, připravují se různé společenské i zábavné akce, a také nejrůznější závody.
Nedílnou součástí cechu je to, aby se členové starali o živnost, aby se druhým tzv. neházely klacky pod nohy, což se ve společnosti děje. Cech je napojen na Hospodářskou komoru a snaží se působit i na politiku reálnými příklady z praxe, aby zákonodárci pochopili, že jejich uzákonění nejsou vždy dobrá a že některé vyhlášky mohou lidem značně zkomplikovat život a práci.
V současné době se stav malířského řemesla lepší. Bývaly doby, kdy se na obor malíř nepřihlásil ani jeden zájemce. Letošní rok oproti tomu zaznamenal v Praze 36 uchazečů. Je také vidět, že se na řemeslo hlásí tací, kteří mají o studium vážný zájem a hodlají se do budoucna touto profesí živit. O poznání lehčí je i atmosféra při výuce, kdy žáci projevují živý zájem o řemeslo, což těší samozřejmě i vyučující a mistry. Stává se tedy, že během 3 let se z obyčejných kluků stávají malíři umělci. Je hezké pozorovat, jak vstřebávají učení svých mistrů, které dále zúročují v nejrůznějších soutěžích a že si jsou vědomi jedinečnosti své práce, která přináší ostatním lidem radost.
Malíř pokojů nemusí být avantgardním umělcem, a přece dokáže lidem zpříjemnit život svou prací. Je to on, kdo zachraňuje a opravuje staré interiéry, kdo jim vrací barvy a život a po jeho odchodu zůstává pocit čistoty a útulnosti. Malíři pracují pokaždé v jiných prostorách, což z jejich řemesla dělá velmi variabilní práci. Opět se ukazuje, že malíř je člověkem, kterého si ostatní lidí váží a předcházejí si, neboť jeho práce, pokud je dobře a kvalitně odvedená, zůstává na očích všech a je také podle toho posuzována.
Šikovný malíř dekoratér, to není jen řemeslník ve špinavých montérkách, to je umělec, který má šikovné ruce a mozek na správném místě. Každý, kdo by se chtěl věnovat malířskému řemeslu, měl by si v první řadě uvědomit, že jeho práce je vidět a je také podle toho oceněna. Za pár let podle prognózy bude takový nedostatek kvalitních řemeslníků, že jejich práce bude vyvažována zlatem a ten, kdo bude něco umět, bude vítězem.
Řemeslo malíř lakýrník má široké spektrum využití. Jde především o svobodné povolání, kde se projeví kreativita umělce s možností práce za bytového architekta. Zkušený malíř ví, jak sladit barvy v interiéru, aby působily pozitivně, podle nálady i osazenstva bytu či pracovních prostor. Umí byt opticky zvýšit, snížit, rozšířit i zúžit. Nepotřebuje množství pracovních nástrojů, výsledek jeho práce je měřítkem pro další zakázky. Svoboda jeho práce spočívá v práci v nejrůznějších prostorách - v podstatě může být každý den někde jinde.
Učební obor nabízí širokou škálu vyučení - malíř, lakýrník, tapetář.... Stává se již celkem běžně, že na toto řemeslo se hlásí v rámci doplnění vzdělání i lidí již vyučení, dokonce i vysokoškolsky vzdělaní, kteří podlehli touze stát se profesionálním malířem.
Dvojčata z TwinArtu, jak jsou s nadsázkou označováni bratři Lukáš a Pavel Pazderkovi, jsou dokonalou ukázkou společné práce a společného úsilí, které je dovedlo od klasického řemesla až po vybudování vlastního uměleckého studia. Jeden z bratří se dokonce věnuje umělecké malbě a chystá i svou první výstavu obrazů. Je možné oba preferovat jako nadšené malíře, kteří se nespokojili s tradičním řemeslem, ale posouvají jej o stupínek výš. Snaží se svou práci neustále vylepšovat a zdokonalovat tak, aby byl zákazník s jejich dílem maximálně spokojen. A v tomto duchu předávají své poznatky stejně tak, jako je čerpají od starých malířů a mistrů ve svém oboru. A jen takto je možné prezentovat malířské řemeslo jako budoucnost pro další zájemce a mladé řemeslníky.
Bonusový materiál k 3. dílu: TwinArt - kreativní malíři
Partner projektu je Skupina ČEZ
Publikováno: 20. 7. 2020