Šperky Márie Kobelové jdou s dobou

Šperk podtrhuje krásu ženy a může vhodně ozdobit i dokonalost muže. Šperkaři tak našimi epochami lidstva procházeli už nepaměti a díky svému umění a fantazii s námi jistě ještě dlouho budou a nepřestanou vyrábět originální nádheru z kovu, drahých kamenů nebo třeba z obyčejných věcí, které leží na ulici či v trávě.

Mária Kobelová - kreativní šperkařka, kterou formovaly životní situace (Zdroj: Prima DOMA)

Mária Kobelová - originální šperkařka

Mottem této sympatické slovenské šperkařky je: "Šperkem může být v podstatě cokoliv, třeba i tající led". Mária se narodila na Slovensku v Prievidzi, ale její kroky posléze zamířily do české kotliny. Na Slovensku absolvovala školu užitného výtvarnictví, kde se věnovala převážně kresbě. Posléze vystudovala ještě školu designu a šperku. Díky tomu pochopila smysl šperků. V Čechách využila nabídky pokračovat v magisterském studiu na oboru keramiky. Zde vytvořila kolekci porcelánového nádobí pro český národní kuchařský tým, kterou prezentovali na kuchařské olympiádě. Inspirací byla Márii Svatováclavská koruna. Celá kolekce je vytvořena z porcelánu a kovu a zhmotňuje luxus.

Vnímá jednotlivé momenty života, skládá si je v hlavě u šálku dobré kávy. Vzniká tak koncept její budoucí tvorby, který podtrhne výběr materiálu. Tím, že nahlédla do tajů šperkařství a keramiky, vnímá spojení těchto dvou řemesel jako výhru, která jí v životě umožnila vytvářet umělecké výrobky. Její práce není klasickou šperkařskou činností, ale spíše ztvárněním fantazie v uměleckém díle. Propojení keramické hlíny a šperku je odrazem Máriina vnímání světa, jejích životních etap a uměleckého cítění. 

Šperk
Máriiny šperky jsou originální (Zdroj: Prima DOMA)

Její šperky jsou různé - od prstenů přes náramky až k náušnicím. Nebrání se tvorbě nadmíru originálních kousků, každý její šperk je jedinečný. Aktuálně používá především zlato a stříbro. Ve svém ateliéru, kde šperky vznikají, se setkává i se svými klienty, kteří si mohou výrobu šperku vyzkoušet podle vlastního návrhu. Každý rok tak pod jejíma rukama vzniká nová kolekce šperků. Začíná nejprve vlastní myšlenkou, konceptem, který posléze převede do hmatatelné formy a hotového šperku. Zkoumá přitom harmonii křivek, vnímání materiálu a snaží se svým šperkům dát ucelený tvar svého odžitého roku.

Úzce spolupracuje s módní návrhářkou Danielou Peškovou, která Máriiny šperky využívá jako dokonalé doplňky svých výrobků. Na módní přehlídce tak bylo možno vidět nejen zajímavé módní kreace modelů, ale také právě šperky. Obě mladé ženy si jsou svou prací blízké, a proto je jejich spolupráce na velmi dobré úrovni. Poslední kolekce SOFA vznikla ve spolupráci na přehlídku Mercedes-Benz Prague Fashion Week S/S 2020.

Kolekce
Máriiny šperky ozdobily i modely na výstavě Fashion Week (Zdroj: Prima DOMA)

Mária své šperky nejprve tvoří z vosku, který má specifické vlastnosti. Velmi dobře se do něj ryjí ornamenty a opracovává se podobně jako třeba měkký kov. Mária si tak může nejprve vytvořit předlohu, podle které posléze vyrábí hotové šperky. Voskové modely pak formuje do silikonu. Při použití kovu šperky brousí ručně pomocí pilníků, čímž dosahuje dokonalého ohlazení povrchu. Aby měly šperky vysoký lesk, používá se leštička, která šperky vyleští. Na závěr se pak hotový šperk ponoří do kyseliny.

Výroba
Mária tvoří nejčastěji z drahých kovů (Zdroj: Prima DOMA)

Každý z Máriiných šperků nese punc drahého kovu a její osobní značku. Tím je zaručena nenapodobitelnost její výroby. Šperky z rukou Márie Kobelové jsou moderní, vykazují nápaditost a bohatou fantazii. Jsou skvělým doplňkem pro každou příležitost. Má za sebou úspěch jako nominaci na Cenu Czech Grand Design 2019, nominaci na Talente 2016 v Mnichově. Vystavovala na Slovensku, v Polsku, v Itálii i v Portugalsku. V současné době tvoří v ateliéru v budově SmetanaQ. Kolekce šperků jsou k vidění i na internetových stránkách jejího ateliéru.

Punc
Každý z jejích šperků má punc i značku (Zdroj: Prima DOMA)

Díky lidem, jako je Mária, je šperkařství řemeslem, které má budoucnost i smysl. Výroba dekorativních ozdob se ostatně táhne věkem lidstva od pravěku a jistě bude i nadále zdobit ženy i muže. 

10. díl: Mária Kobelová - šperkařka - TV verze

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 23. 7. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima