Topíme ekologicky a úsporně

Nejen na teplo domova, ale i na rodinný rozpočet má zásadní vliv to, čím a jak topíme. Není už topení uhlím pasé? Jaké nevýhody s sebou přináší topení plynem a proč jsou tepelná čerpadla nejúspornějším a nejekologičtějším zdrojem vytápění? Přinášíme cenné rady ohledně zdrojů tepla, které v nadcházející zimní sezóně můžou ušetřit nemalé peníze. Navíc poradíme, jakým způsobem vytápění zatížíte životní prostředí co nejméně.

Jak mít energie pod palcem aneb čím se vyplatí topit (Zdroj: Master Therm)

Při volbě způsobu vytápění je důležité zohlednit typ budovy, která bude vytápěna. Stará kamenná chalupa si žádá naprosto jiný přístup, než je tomu například u nízkoenergetické novostavby. Zásadní je také velikost vytápěné plochy a počet osob, které v domě bydlí. Dalším faktorem jsou technické prostory, bez nich se nelze obejít v případě kotle.

Čím se vyplatí topit
Topení na uhlí v bytě je opravdu velký přežitek (Zdroj: Depositphotos)

Vytápění elektřinou: vyplatí se?

Velmi pohodlným a téměř bezúdržbovým způsobem vytápění je za pomoci elektrické energie. Jednou z výhod je nízká pořizovací cena elektrokotlů, na které se nevztahuje povinnost pravidelných revizí. Elektrokotle zaujmou také dobrou regulovatelností, tichým provozem a možností instalace přímo na zeď, a to bez nutnosti komínu. Zároveň se jedná o finančně nejnáročnější způsob vytápění a vyplatí se domům a bytům s malou tepelnou ztrátou.

Elektrický kotel
Velmi pohodlným a téměř bezúdržbovým způsobem vytápění je za pomoci elektrické energie (Zdroj: Depositphotos)

Tepelné čerpadlo: vyšší pořizovací cenu vyváží nízké provozní náklady

Nejúspornějším a nejekologičtějším zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo. To využívá levnou tepelnou energii, kterou získává z okolního prostředí. Čerpadlo se vyznačuje minimálními nároky na obsluhu, vysokou účinností a také možností online ovládání a regulování teplot. Nespornou výhodou je také možnost dům nejen vytápět, ale zároveň ho i během horkých letních měsíců ochlazovat. Pořízení tepelného čerpadla však představuje vysokou počáteční investici, jejíž návratnost je udávána mezi 5 až 7 lety. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám lze v současné době, a to až do konce roku 2021, využít možnosti dotací, díky kterým pak kompletní pořízení tepelného čerpadla stojí reálně jen desítky tisíc korun.

Tepelné čerpadlo
Nejúspornějším a nejekologičtějším zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo (Zdroj: Depositphotos)

Plynový kondenzační kotel: efektivní řešení pro zateplené domy

Oblíbeným a komfortním způsobem je vytápění plynem, které je považováno za velmi účinné a poměrně levné řešení. Ideální je tzv. kondenzační kotel využívající i teplo vzniklé kondenzací spalin, který lze použít jak k vytápění domácnosti, tak i ohřevu vody. Nutností je ovšem připojení kotle k odpadu a také zavedení plynové přípojky a rozvodu plynu, tudíž je vhodné zejména pro ty, kteří přípojku už mají. Vybudování takové přípojky na vlastní náklady je totiž velmi drahou záležitostí, počítejte s náklady v řádech několika desítek tisíc korun. U plynového kotle je zároveň nutná každoroční revize, jejíž cena se pohybuje v rozmezí 500 až 1100 Kč.

Plynové topení
Kondenzační kotel využívá i teplo vzniklé kondenzací spalin (Zdroj: Depositphotos)

Kotel na biomasu: ekologický zdroj energie za nízkou cenu

Automatické kotle patří mezi oblíbené způsoby, jak vytápět dům. Použít lze např. kusové dřevo nebo pelety. Jednou z hlavních předností je nízká cena paliva. Navíc se jedná o ekologický a obnovitelný zdroj energie. Na vytápění rodinného domu, jehož roční tepelná ztráta je mezi 60–70 GJ jsou potřeba přibližně 4 tuny pelet, což je něco mezi 25 a 30 tisíci korun, včetně dopravy paliva až k vašemu kotli. Cena se odvíjí od toho, zda kupujete pelety volné, ty jsou nejlevnější, či balené. Je třeba počítat také s dostatečným technickým prostorem na uskladnění paliva a kotle.

Topení biomasou
Topení biomasou patří mezi ekologický způsob (Zdroj: Depositphotos)

Extra tip: V případě toho, že chcete porovnat náklady na vytápění, stačí použít kalkulačku na www.tzb-info.cz. Na webu zadáte vstupní data, jako je např. velikost domu, lokalita, ve které se nachází, počet osob žijících v domě nebo množství ohřívané vody a jednoduše tak zjistíte, jaké budou náklady na roční vytápění právě vašeho domu.

Publikováno: 28. 7. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima