Rekordmané v Muzeu rekordů a kuriozit

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov vystavilo dva certifikáty bratrům Radek a Miloš Kolouchovi za největší sbírku sekyr a hoblíků v České republice. Návštěvníci se tak mohou přesvědčit, že řemeslo má zlaté dno a Rekordmanem roku v kategorii KURIOZITA se může stát každý.

Řemeslo má zlaté dno i v Muzeu rekordů a kuriozit (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Řemeslo má zlaté dno

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov Vás zve na tiskovku spojenou se slavnostním předáním titulu

REKORDMAN ROKU v kategorii KURIOZITA,

který obdrží sourozenci Radek a Miloš Kolouchovi (Tesařství Kolouch - Frankův Zhořec 35, 594 01 Stránecká Zhoř).

Největší sbírka hoblíků a seker na opracování dřeva

Čtvrtek 30.7. 2020 v 10.30 - Frankův Zhořec čp. 35 (součást Stránecké Zhoře, nedaleko Vel. Meziříčí, okr. Žďár n. Sázavou)

V České databance rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov jsou bratři zapsáni takto:

Miloš Kolouch (Tesařství Kolouch) vlastní sbírku 1695 seker určených k opracování dřeva. Sbírka obsahuje i sekery z doby kamenné a bronzové a sekery středověké, hlavní část sbírky je datována do 18. až 20. století. Kromě nástrojů tesařských zahrnuje sekery kolářské, bednářské, a vorařské. Jednotlivé kusy ve sbírce pocházejí z České republiky i zahraničí (Rakousko, Německo, Slovensko, Ukrajina, Polsko, Maďarsko, Severní Amerika, Aljaška). Většinou jsou opatřeny topůrkem, nalezneme ovšem i samostatné železné části bez topůrka.

zmenseno S1 - Copy
Už jste někdy viděli tolik seker pohromadě? (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Radek Kolouch (Truhlářství Kolouch) vlastní sbírku 4535 hoblíků. Sbírka obsahuje hoblíky bednářské, kolářské, truhlářské, karosářské, a dokonce i houslařské a varhanářské. Pocházejí z České republiky i zahraničí (Anglie, Severní Amerika, Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko, Ukrajina, Maďarsko) a nejstarší kus ve sbírce je cca z roku 1734.

zmenseno 011_Hobliky a sekery_Frankuv Zhorec - Copy
Regály plné nejrůznějších hoblíků -to je svět Radka Koloucha (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Sčítání obou sbírek trvalo 2 lidem cca týden. Pánové je měli narovnané v krabicích a bednách a jednotlivé kusy vyndali až za účelem evidence. Vyrovnali je do 3 místností v areálu truhlárny a u jednotlivých řad a hranic uváděli počty kusů.

Nejstarší datovaná sekera je z roku 1781. Sbírka seker i hoblíků se shromažďuje zhruba od roku 1970 (aktivně sbírají cca od roku 1995).

V obci Frankův Zhořec, která je součástí Stránecké Zhoře na Žďársku, na základě těchto sbírek vzniká muzeum věnované historii zpracovávání dřeva. Samostatnou kapitolou jsou sekery, ovšem hoblíky, kterých mají sběratelé ve sbírce přes 4500, pocházejí z Evropy i Ameriky a používaly se na výrobu pivovarských sudů i párátek.

Vedle sběratelství se sami už přes 20 let věnují truhlářské a tesařské výrobě. Navázali na tradici svých předků. Díky nim mohou muzeum obohatit i o autentické dokumenty. Mají ve sbírce i tovaryšské listy, výuční listy nebo výkresy návrhů truhlářských výrobků.

zmenseno S3 - Copy
Ukázky starých seker si nenechte ujít (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Muzeum by mělo připomínat množství řemesel, pro které bylo v minulosti dřevo podstatou výroby, včetně kolářů a stolařů. Ve sbírce nechybějí ani nástroje, které by svou důmyslností mohly směle konkurovat těm dnešním, poháněným elektřinou. Příkladem je dřevěný kolovrátek pro ruční vrtání ze začátku 19. století.

Sbírka seker tvoří takřka ucelenou historickou řadu, protože v ní nechybí pazourek ani kamenomlat. "Dostali jsme ho od kamaráda, který ho našel na poli, když sbíral kámen na svou stavbu, je z Plzně," prohlásil jeden z bratrů. Ve sbírce jsou také sekery z doby bronzové a železné, keltské sekery nebo sekery, které se začaly používat při stavební horečce v době obnovy Evropy zničené třicetiletou válkou. Mezi nejcennější exponáty patří křížové sekery, jejichž používání kvůli zvyšujícímu se počtu zmrzačených řemeslníků zakázala Marie Terezie. Dochovalo se jich minimum. Osm kusů ve sbírce bratří Kolouchů je tak největším souborem v ČR. Bratři sbírku rozšiřují díky darům i nákupům na aukcích. Podle jejich zkušeností ceny za posledních 20 let stouply několikanásobně.

Sekera
Vikingská sekera (Zdroj: Depositphotos)

Také jejich sbírka hoblíků je rozmanitá. Drobné nástroje se vejdou do dlaně a používali je koláři, naproti tomu velké hoblíky používané na pivovarské sudy nešlo unést. Neposouvaly se po dřevě, ale naopak dřevo po nakloněném hoblíku jako po klouzačce. Zvláštností jsou hoblíky na výrobu párátek. Mezi nejcennější exponáty patří karosářský hoblík. "Obdobný se v Německu vydražil za asi 900 eur (přes 23 tisíc korun), existoval pravý, levý a rovný, my máme jen jeden," řekl Kolouch.

Hoblíky
Mnohé hoblíky jsou mistrovskými kousky (Zdroj: Depositphotos)

PS: Tituly Rekordman roku se každoročně předávají na festivalu Pelhřimov - město rekordů, který ale letos vzhledem k vládním opatřením nemohl proběhnout, proto pořadatelé volí takováto individiální setkání, v rámci kterých jsou jednotlivá ocenění předávána.

Publikováno: 30. 7. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima