Nový oltář ve Šluknově

Náplní práce Ateliéru VITRAJ je většinou restaurování vitráží pro sakrální prostory. Je tedy vždy osvěžující zpracovávat zadání na věc novou. V tomto případě revitalizaci prostoru oltáře v kostele Sv. Václava ve Šluknově. Vznikl zde nový obětní stůl, kříž a ambon včetně nového pódia.

Díky práci Ateliéru VITRAJ vznikl nový obětní stůl, kříž a ambon (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Návrh prošel mnoha změnami, hledání tvaru a celkové kompozice nebylo vůbec jednoduché. Při vstupu do tohoto barokního prostoru byly zvoleny klasické prvky - sklo, zlato a kardinálská červeň. Zatímco u materiálů i povrchů se pracovalo s klasikou, navíc velice kvalitní a honosnou, tvar vznikl moderní.

Nákresy nového oltáře
Nákresy nového oltáře (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Inspirací byl motiv oblaku, který se vznáší. Následně při rozhovorech s páterem Procházkou vznikala další témata, která se do návrhu také propsala. Například varhany, které se ve skleněné plastice vlastně zrcadlí, mají velkou symboliku a v kostele jsou opravdu významným prvkem.

Nový oltář ve Šluknově je na místě
Nový oltář ve Šluknově je na místě (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Současně bylo třeba nalézt správné měřítko a umístění v rámci celého prostoru. Pracovníci Ateliéru VITRAJ si váží této příležitosti. Bylo pro ně velice zajímavé hledat nové řešení pro tento skvělý barokní interiér.

Nový oltář ve Šluknově v akci
Nový oltář ve Šluknově v akci (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Video o výrobě oltáře:

Článek je připraven ve spolupráci:
Ateliér VITRAJ s.r.o.
 - sklenářská dílna zaměřená na umělecké zpracování plochého skla. Spolupracujeme s výtvarníky a architekty s cílem vytvořit kvalitní řemeslná díla. Restaurování a výrobě vitráží se věnujeme již více než 40 let.

Partnerem projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 5. 8. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima