Co dělat, když vyprané prádlo nevoní?

Co je to první, co uděláme s čerstvě vypraným prádlem? Ano, přivoníme si k němu. A to ještě dřív, než ho protřepeme a začneme věšet. Je to prostě instinkt. Vůně právě vypraného prádla je navíc pro většinu z nás hotový balzám pro duši. Jenže co když se vůně nekoná, a místo toho nás čeká nelibý odér? Jaké jsou tři nejčastější důvody, proč vyprané prádlo hezky nevoní?

Proč to vyprané prádlo zase nevoní? (Zdroj: Whirlpool)

Praní prádla, to je nikdy nekončící rutina. A také vytrvalý boj se skvrnami všeho druhu, viry, bakteriemi, alergeny a někdy i odolnými pachy. Jak se jich zbavit? Jednoduše, stačí silný, dobře vybavený
a spolehlivý spojenec, který si poradí s běžnými i méně běžnými situacemi sám. Některé pračky jsou vybavené důmyslnými technologiemi, jako je například funkce pro provzdušňování vypraného prádla v bubnu, dokud jej nebudete moci po skončení pracího cyklu vyjmout. Zůstane tak voňavé, nezmačkané a příjemně měkké. Víc než praktická je i parní funkce pro odstranění až 99,9 % bakterií, virů a alergenů. Nebo funkce pro rychlé osvěžení suchého prádla párou v rekordním čase 20 minut. Inteligentní senzorová technologie pak sama přizpůsobí veškeré procesy aktuální náplni pračky při podstatné úspoře energie, vody i času, takže už nemusíte tápat, jak nejlépe pračku nastavit. Zvládne to za vás sama.

Whirlpool FFD 9448 BCV EE
Chytrá pračka s mnoha funkcemi vaše prádlo nejen dokonale vypere, ale i provzdušní (Zdroj: Whirlpool)

Přeplněná pračka

Kapacita pračky se měří podle hmotnosti suchého prádla. Pračka na 8 kg tedy skutečně vypere hromadu prádla, které váží 8 kg. Pamatujte však, že nejlépe pere, když je naplněná zhruba na 80 %, aby se prádlo mohlo v bubnu volně pohybovat. Nikdo z nás ale asi prádlo před praním neváží. Jednoduchá pomůcka zní – do bubnu by se měla nad prádlo pohodlně vejít ruka s roztaženými prsty. Když perete jemné prádlo nebo vlnu, plňte maximálně do poloviny. Vyplatí se zvolit co největší kapacitu pračky, kterou vám prostor dovolí, abyste si doma zvládli sami vyprat i velké a objemné kusy prádla. Pračky s technologií 6. smyslu totiž díky senzorům a pokročilým algoritmům přizpůsobují a ovládají teplotu, množství vody, pohyby bubnu i výkon motoru, a zaručují nastavení pracího cyklu přímo na míru vašemu prádlu. A to i tehdy, pokud perete prádla méně, než jaká je kapacita pračky.

Skvrny
Pračka by si měla poradit nejen s páchnoucími ponožkami, ale také se skvrnami na oblečení (Zdroj: Depositphotos)

I pračka si zaslouží péči

Věnujte pozornost těm částem pračky, kde se většinou nečistoty usazují: je to především okolí gumového těsnění dvířek a zásobník na prací prostředky. A pak také filtr, ve kterém se zachytávají vlasy, vlákna a drobnosti z prádla. Všechna tato místa se vyplatí pravidelně čistit. Rozhodně se nepouštějte do experimentů a nepoužívejte na odstranění usazenin ani ostré předměty, ani příliš agresivní přípravky nebo dezinfekční prostředky, které by mohly například poškodit gumu. Stačí vlhký hadřík, kterým gumu utřete. A jednou měsíčně nechte pračku „proběhnout“ s profesionálními oxidačními tabletami Wpro Power Fresh pro odstranění nevonného a kluzkého povlaku, usazenin a zápachu z pračky.

Zapomenuté prádlo

Nejspíš se vám to už taky někdy stalo: na prádlo jste prostě zapomněli. Pokud na vás hodiny čekalo v bubnu, připravte se na to, že bude zmačkané, hrubé a určitě nebude zrovna vonět. Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž doslova živnou půdou pro bakterie, škodlivé plísně a další patogeny, provázející hnilobný proces. Ten začíná už po pár hodinách, kdy prádlo leží nečinně v bubnu. A jeho věrným průvodcem je právě onen nepříjemný odér. Může se projevit hned, ale někdy až po usušení prádla a určitě vás nepotěší.

Zápach
Pokud z pračky vyndáte zapáchající prádlo, je někde problém (Zdroj: Depositphotos)

Svěží prádlo díky síle páry

Aby se to nestávalo, pračky s inovativní funkcí provzdušňují vyprané prádlo jemnou párou vstřikovanou ze speciálních trysek doprovázenou obousměrnými rotacemi bubnu, aby zůstalo voňavé, měkké a nezmačkané. A to až šest hodin po skončení pracího cyklu. Na začátku pračka napustí malé množství vody nad topné těleso, ale jen tolik, aby se prádlo nenamočilo, a zahřívá ji. Vytvoří se pára, které postupně rovnoměrně proniká do prádla v bubnu, a to díky pravidelným obousměrným pohybům bubnu v opakujících se cyklech.  Pára navíc vyrovná vlákna, takže se pak prádlo snáze žehlí, pokud žehlení potřebuje. Funkci lze zvolit na začátku nebo kdykoliv v průběhu praní, když víte, že nestihnete vyprané prádlo hned vyjmout. A také ji kdykoliv zrušit.

Voňavé prádlo
Není nad to, když po otevření pračky cítíme svěžest čistě vypraného prádla (Zdroj: Depositphotos)

Konec bakteriím, virům a alergenům díky páře

Některé pračky jsou vybavené i samostatnými parními programy. Zvlášť v této složité situaci přijde mnohým vhod program s funkcí sanitace prádla párou v závěru pracího cyklu, který prádlo během 20minutového cyklu hygienicky ošetří párou při teplotě 70 – 80 °C. Spolehlivě tak zlikviduje až 99,9 % bakterií a dalších škodlivých organismů včetně alergenů. Některé prací programy odstraní kromě zmíněných bakterií a alergenů i odolné pachy. A to aniž by bylo třeba prát při vysoké teplotě. Pro tkaniny je to určitě lepší ‒ horká voda totiž zpravidla nesvědčí ani méně odolným textilním vláknům, ani barvám, takže pokud ji nahradíte touto šetrnou parní funkcí, vaše prádlo si déle uchová perfektní kondici.

Whirlpool Steam Refresh
Pro boj s pachy je praktický i parní program Steam Refresh k osvěžení suchého prádla (Zdroj: Whirlpool)

Osvěžení suchého prádla párou

Pro boj s pachy je praktický i parní program osvěžení suchého prádla. Hodí se třeba pro dlouho uložené oblečení, které, ač čisté, může být cítit zatuchle. Nebo pro některé krátce nošené oděvy, třeba bundu, která během návštěvy restaurace načichla od cigaretového kouře nebo výparů ze smažení. Tato funkce nepříjemné pachy odstraní jemnou párou, kterou generuje z malého množství vody – jde o méně než dvě sklenice vody. V porovnání s klasickým praním tato údržba trvá pouhých 20 minut.  Pára po celou dobu proniká do vláken, uvolňuje z nich pachy a navíc je změkčuje a vyrovnává, takže během chvilky bude prádlo nejen svěží, ale bude i lépe vypadat.

Whirlpool Steam Hygiene
Steam Hygiene - to je sanitace prádla párou v závěru pracího cyklu (Zdroj: Whirlpool)

Různé materiály, různé potřeby praní

Košile, džíny, ručníky, hedvábné košilky, vlněné svetry. Úplně jiná vlákna, která si zaslouží jinou techniku praní, pokud si mají uchovat svoje vlastnosti a barvy co nejdéle. Opět pomůže technologie. Program při praní využívá šest různých druhů pohybů bubnu pro konkrétní typ tkaniny. A to v každé fázi pracího procesu: od počátečního napouštění vody až po závěrečné odstřeďování. Při praní odolných tkanin jsou pohyby bubnu intenzivnější, naopak vlna nebo jemné prádlo se ve vodní lázni v bubnu jen jemně kolébá. 

Whirlpool_Soft Move
Tento systém při praní využívá šest různých druhů pohybů bubnu pro konkrétní typ tkaniny (Zdroj: Whirlpool)

6. SMYSL

Chcete čisté a voňavé prádlo, a udržet přitom náklady na uzdě? Právě o to se postará inteligentní technologii 6. SMYSL, díky níž ušetříte čas, vodu i nákladnou energii při skvělých výsledcích praní. 6. SMYSL totiž díky senzorům a pokročilým algoritmům přizpůsobuje a ovládá teplotu, množství vody, pohyby bubnu i výkon motoru, a tímto způsobem zaručuje nastavení pracího cyklu přímo na míru vašemu prádlu při minimální spotřebě médií. A to i tehdy, pokud perete prádla méně, než jaká je kapacita pračky. Vyplatí se proto spíše zvolit co největší kapacitu pračky, kterou vám prostor dovolí, abyste zvládli v pohodlí domova vyprat i velké a objemné kusy prádla.

6. smysl
Pračka se 6. smyslem je k nezaplacení, sama si reguluje vodu a spočítá i objem prádla (Zdroj: Depositphotos)

Co se skvrnami?

Skvrny od jídla, trávy, bláta, … a někdy také ne. Zvolte program, který umožňuje nastavit tři typy praní – Intenzivní, Denní a Rychlé podle míry zašpinění prádla. To rozhodně častokrát využijete. I jemné tkaniny si zaslouží svůj zvláštní režim praní. Díky zmíněnému systému a přizpůsobeným pohybům bubnu se  totiž prádlo pohybuje v bubnu volně a mnohem lépe absorbuje prací prostředek. Bude proto dobře vyprané i při nízké teplotě.

Whirlpool_funkce_FreshCare
Funkce FreshCare je parní program (Zdroj: Whirlpool)

Publikováno: 15. 8. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima