Pijete dostatek tekutin?

O pitném režimu koluje celá řada mýtů. Kolik vody člověk opravdu potřebuje vypít a stačí mu obyčejná voda? Víme, že slazené nápoje nejsou příliš vhodné, káva spíše odvodňuje a bylinné čaje nejsou každému po chuti.

Kvalitní pitný režim vám pomůže zhubnout i zlepšit zdraví (Zdroj: Depositphotos)

Množství tekutin, které bychom měli vypít, se odvíjí od mnoha faktorů. Obecně platí pravidlo, že na každých 15 kilogramů hmotnosti člověka je třeba příjem 0,5 litru vody. Kromě váhy svou roli hraje také výška, krevní tlak, stav ledvin, ale i počasí venku nebo fyzická aktivita. Základ pitného režimu by měla tvořit voda, dále pak ovocné čaje, případně ředěné džusy. Slazené sycené nápoje sem rozhodně nepatří.

Slazené nápoje představují zbytečné kalorie

Pokud pravidelně konzumujete slazené nápoje, dostanete do sebe tisíce zbytečných kalorií. Nové studie ukazují, že jedním z nejúčinnějších kroků ke snížení váhy je omezení slazených nápojů. Jeden litr běžně prodejných syceným limonád může obsahovat až 27 kostek cukru! Pití nápoje bez cukru namísto slazených nápojů znamená výrazné snížení kalorického příjmu. Zhruba o tolik kalorií, kolik byste spálili denním během 8 kilometrů. Zhubnout tak můžete i bez cvičení.

Limonády
Slazené limonády jsou plné cukru a tělu spíš přitíží (Zdroj: Depositphotos)

Kdy jen voda nestačí

Náš organismus potřebuje i vitamíny a minerály, které nám obyčejná voda neposkytne. Obzvlášť v létě nebo při fyzické aktivitě, kdy se více potíme. Možná vám ani samotná neochucená voda nechutná. Vyzkoušejte mikrodrinky waterdrop®, který jsou zcela bez cukru a zároveň obsahují řadu vitamínů. Například vitamín C, který podporuje imunitu, a také vitamíny řady B, které přispívají k normální činnosti nervové soustavy. Vybrat si můžete takový mikrodrink, podle toho, co vás zrovna čeká. Například řada CLEAN obsahuje niacin, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, vitamín E pak k ochraně buněk před oxidativním stresem. Potřebnou obranyschopnost organismu posílí DEFENCE s neobyčejnou symfonií tónů moringy, šípku a lahodnou chutí brusinky. Pro horké letní dny je jako stvořená příchuť LOVE. Vhozením kapsle do vody a jejím rozpuštěním získáte 400 až 600 ml nápoje. Kapsle pro ochucení vody jsou tak malé, že se můžou stát součástí každé dámské kabelky.

Waterdrop
Mikrodrinky waterdrop pro ochucení vody. Jsou zcela bez cukru, obsahují vitamíny a pro lidi, kterým nechutná samotná voda představují alternativu ke slazeným nápojům (Zdroj: Waterdrop)

Lepší nálada, paměť i pleť

Všechny buňky v těle potřebují vodu, aby správně fungovaly. Pokud málo pijete, můžete se cítit unavení, ale také mít problém s koncentrací nebo bolestí hlavy. Odborníci říkají, že dokonce i při ztrátě hydratace o pouhá 2 % můžete zaznamenat výrazný pokles síly a motivace a zároveň zažívat zvýšený pocit únavy. Přiměřený příjem tekutin se projeví také na kvalitě pleti. Bude hebká, pružná a vláčná. Dodržovat pitný režim má tedy celou řadu výhod.

Voda
Ne každý má rád čistou vodu, i když je pro organismus nejprospěšnější (Zdroj: Depositphotos)

Důležité je pít kvalitní tekutiny v průběhu celého dne. Rozhodně neplatí, že pokud najednou vypijete půl litru vody, můžete očekávat příznivé účinky.

Publikováno: 18. 8. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima