Výrobce kol Michal Moureček

Pro někoho je jízdní kolo příjemným relaxem, pro dalšího pohodlný dopravní prostředek a jiný v něm spatřuje sport, adrenalin a závody. Michal Moureček byl již od mládí fascinován právě těmi závody a sám dokonce vyhrál bronzovou medaili z Juniorského Mistrovství světa v dráhové cyklistice. Jeho snem bylo perfektní kolo na míru, ale protože mu hi nikdo nedokázal postavit pole jeho představ, prostě si kolo postavil sám. A to se mu stalo doslova osudným.

Michal Moureček zasvětil svůj život výrobě jízdních kol (Zdroj: Prima DOMA)

Michal Moureček - výrobce kol

Jako malému klukovi mu učaroval svět závodníků na kolech. A protože měl svůj sen a za ním cílevědomě šel, stal se v 16 letech cyklistickým závodníkem a v 18 letech získal svou první bronzovou medaili z Juniorského Mistrovství světa v dráhové cyklistice. V 19 letech již byl profesionálním silničním cyklistou v italském týmu. Zúčastnil se Závodu Míru, 10x byl Mistrem republiky, setkal se s legendami a uznávanými špičkami tohoto sportu. jen jedno mu chybělo - perfektní a na míru postavené kolo. To mu ale nikdo nedokázal vyrobit podle jeho představ. Nakonec se rozhodl a s kamarádem se pokusili takové kolo postavit sami.

Kola
Každé kolo, které Michal vyrobí, je originál (Zdroj: Prima DOMA)

Začátky byly složité, vždyť nikdo z nich neměl potřebné technické znalosti a trvalo mnoho měsíců, než se dostavily první výsledky, s nimiž mohl být Michal Moureček spokojený. Po skončení kariéry závodníka Michalovi chybělo nejen závodění, ale pouto s lidmi, kteří mají něco s cyklistikou společné. I proto se v jeho hlavě zrodil nápad na výrobu kol.

Kola
Každé kolo, které Michal vyrobí, je originál (Zdroj: Prima DOMA)

Michal má ideu, že když některý z majitelů jím postaveného kola nechá kolo "opřené před hospodou", samo kolo vypoví o svém pánovi vše podstatné. Ví, že takové kolo je jeho osobní vizitkou a podle této myšlenky také pracuje a snaží se, aby jeho výrobky byly po všech stránkách perfektní. 

Trubky
Z vláken se vyrobí karbonové trubky (Zdroj: Prima DOMA)

Začínal spolu s Ondřejem Novotným, který je spoluzakladatelem firmy. První kola postavili u Ondry v garáži takříkajíc na koleně. Prostě koupili rámy a další komponenty, sestavili kola a ta postupně prodali svým kamarádům. Začali pomalu pronikat do tajů výroby jednotlivých součástí, z ocelových rámů přešli na titanové a posléze zakotvili u karbonových. Pochopili, že každý jezdec má své individuální potřeby, každý má jiné tělesné proporce a každý má jinou potřebu s kolem pracovat. A z toho vycházeli. 

Stavba
Trubky se nařežou a spojují do rámů (Zdroj: Prima DOMA)

Práce s karbonem je specifická, vyžaduje mít speciální stroje na výrobu karbonových trubek, které se pak dále vrtají a slepují. Karbonové trubky jsou extrémně lehké a práce s nimi je velmi impozantní. Vyžaduje mít speciální zařízení, které karbon opracovává. Hotové rámy musí projít konečnou fází vytvrzení v peci, což trvá 24 hodin. Následně se pak rámy předávají do lakovny. Teprve potom může dojít k samotnému navěšování ostatních komponentů a tím vzniká jízdní kolo. 

Stavba kola
Kola se sestavují na míru zákazníka (Zdroj: Prima DOMA)

Cyklistika se neustále vyvíjí, jde kupředu a každý nový cyklista má nové a specifické potřeby. Michal i Ondra se tak musí neustále učit novým věcem, aby dokázali uspokojit i toho nejnáročnějšího zákazníka a ten docházel, nebo ještě lépe odjížděl zcela spokojen. Vidět pak lidi, kterým jejich kola dělají radost, je něco, co za všechnu tu dřinu stojí. 

Michal říká, že začít mlže každý bez ohledu na to, co člověk vystudoval. Důležité je mít svůj sen a za tím si jít. Do budoucna se Michal vidí především na kole, ale také se chce více věnovat inovaci a vývoji, aby mohl svým zákazníkům nabízet ta nejlepší kola na světě.

11. díl: Michal Moureček - výrobce kol

Partner projektu je Skupina ČEZ

Michal Moureček zasvětil svůj život výrobě jízdních kol (Zdroj: Prima DOMA)
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)
Karbon
Rámy se vyrábějí z karbonových vláken (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 26. 8. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima