Turistické známky v Muzeu v Pelhřimově

V souvislosti se sezónou dovolených a prázdnin si v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově nemohli nevzpomenout na turistické známky. V Česku je sbírání turistických známek fenomén a každý, kdo jen trochu přičichl k turistice, je svým způsobem turistickými známkami posedlý.

Rekordní turistické známky v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově (Zdroj: Depositphotos)

Turistické známky v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Jsou to kulaté, dřevěné, vypalované plakety, které jsou suvenýrem a zároveň jakýmsi "potvrzením či dokladem" o dosažení turisticky atraktivního místa. Zkrátka přijdete na hrad a tam si můžete pořídit turistickou známku. A ty sbírají tisíce lidí. Mají co, protože aktuálně už je vydáno 2637 druhů klasických turistických známek a navíc i 2492 výročních a 262 prémiových.

Turismus
Turistické známky se sbírají v závislosti na místech, které jste navštívili (Zdroj: Depositphotos)

Turistická známka s číslem 1 vznikla v roce 1997 pro nejvyšší horu Moravy – Praděd. Její obří provedení vážící 40 kg je součástí expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Největší turistickou známku vyrobili v Rýmařově k 10. výročí turistických známek v ČR – má průměr 1 m, tloušťku 10 cm a váží skoro půl metráku - 40 kilo. Motiv známky znázorňuje původní kamennou rozhlednu na vrcholu Pradědu. Naopak nejmenší turistická známka, která je rovněž exponátem  Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, je zcela raritní, její průměr je 12,4 mm a tloušťka 4,6 mm, jedná se o jediný vyrobený exemplář, který je součástí sekce MINIATUR v pelhřimovském Muzeu rekordů.

01 Turisticka znamka nejvetsi drevena 40 kg
Největší dřevěná turistická známka, která váží 40 kg (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

A mimochodem: sběratelskou hru s turistickými známkami hraje více než 50000 registrovaných turistů.

Od roku 2019 je zahraničních turistických známkových míst v součtu víc, než těch českých. Nejlépe si vede Slovensko a Maďarsko, ale aktuálně se vedení v pomyslném žebříku zemí ujímá Polsko, které v srpnu 2020 překonalo metu tisíce známkových míst. Turistické známky byly vyrobeny pro výletní místa, památky a další turistické cíle v již 20 zemích světa.

02 Nejmensi turisticka znamka II
Nejmenší turistická známka (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)
02 nejmensi turisticka znamka
02 nejmensi turisticka znamka (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Publikováno: 28. 8. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima