Jak správně větrat, abychom byli zdraví

Mnoho lidí si možná ani neuvědomuje, jak důležitá je kvalita vnitřního prostředí. Teplota a větrání jsou pro náš život v budovách stejně důležité jako akustické anebo světelné mikroklima. Chceme-li žít ve zdravém prostředí, je třeba dbát na pravidelný a dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Pravidelné větrání je zkrátka nutností. Jsou však místa, kde větrání nemusí být vždy zdraví prospěšné, zvláště, bydlíte-li u frekventované silnice či kdekoli, kde vám hluk přicházející z otevřených oken trhá bubínky.

Jak zdravě větrat, i když bydlíte v rušné oblasti? (Zdroj: Depositphotos)

Víte, jak správně větrat?

V dnešní době je hluk považován za jeden z hlavních stresových faktorů, který má vliv na celkový stav organismu. Zpráva Evropské agentury pro životní prostředí dokonce uvádí, že hluk v životním prostředí je příčinou předčasného úmrtí více než 16 tisíc Evropanů. Dalších 13 milionů Evropanů potom trpí poruchami spánku nebo poškozením sluchu v důsledku vystavení hluku.

Větrání
Větrání je velmi důležité pro zdravé fungování organismu (Zdroj: Depositphotos)

Žijete-li tedy v rušné oblasti, je celkem přirozené, že okna často neotevíráte. Nemělo by to být ale na úkor pravidelného větrání, protože to je velmi důležité pro zdravé fungování organismu, ale i zdravé klima vašeho obydlí. Jako ideální řešení se nabízí lokální či decentrální větrací jednotky, které jsou dnes vyráběny tak, aby svému majiteli poskytovaly skutečný komfort čerstvého a čistého vzduchu, a to bez doprovodných negativ hluku z venku.

Větrat je potřeba v každém ročním období. Uživatelé bytů by nemělo odradit ani chladné počasí, ani alergie nebo hluk z ulice. Bohužel je nutné větrat nejen nárazově, ale i pravidelně. Pokud vám v tom brání nepříznivé podmínky v okolí vašeho bytu – hluk, prašnost a další, můžou být větrací jednotky ideální variantou, jak výměnu vzduchu v domácnosti zajistit. Při jejich výběru je potřeba se zaměřit i na vhodnou nabídku filtrů či zvukový útlum jednotky.

KORASMART_1300_KORADO
Vyplatí se investovat do větrací jednotky (Zdroj: Korado)

Je tedy ke zvážení, zda se skutečně nevyplatí investovat do větrací jednotky, která vašemu obydlí zajistí čerstvý vzduch po celý den bez toho, že by vás rušil hluk z venku. Například lokální větrací jednotka s rekuperací a útlumem hluku KORASMART 1300 si vás získá pro svůj tichý provoz a vysoký útlum hluku z venku. Přístroj disponuje i funkcí automatického odvlhčování. Podstatnou výhodou je také možnost volby filtrů. K dostání je filtr na jemný prach a pyl, ale třeba i filtr s aktivním uhlím, který filtruje pachy z venku. Se správně zvoleným filtrem tak může pomoct řešit problémy alergiků či osob s respiračními obtížemi.

V neposlední řadě je také nutné zmínit bezpečnost, protože otevřená okna a balkonové dveře mohou být lákadlem pro zloděje. S větracími jednotkami toto riziko nehrozí. Tento moderní způsob větrání navíc přináší i úsporu energií a nákladů na vytápění, je také plně v souhlasu s novým nařízením o snižování energetické náročnosti budov a výrazně se tak podílí na konečném hodnocení objektu v jeho energetickém štítku.

Větrací jednotka
Větrací jednotky mají různá provedení, ale funkci společnou (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 2. 9. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima