8. ročník festivalu nabídne 15 instalací

Osmý ročník Signal Festivalu představí návštěvníkům 15 uměleckých instalací. Novinkou je festivalová trasa Holešovice, která doplní oblíbené trasy vedoucí Karlínem a historickými zákoutími Starého Města. Festival sjednotí palčivé téma Plan B. Organizátoři se společně s vizuálními umělci chtějí zamyslet nad tím, co může člověk udělat pro planetu Zemi a jak se chovat udržitelně. Současně mnohá umělecká díla reagují na pandemickou situaci letošního roku. Mezi nejvýraznější česká jména letošního ročníku patří umělkyně Milena Dopitová, Jiří Černický nebo designérské duo Vrtiška & Žák. Chybět nebudou ani slavná zahraniční studia. Nedílnou součástí festivalu jsou zvýšená bezpečnostní a hygienická opatření, která organizátoři konzultují s epidemiology. Festival digitální a kreativní kultury se uskuteční od čtvrtka 15. října do neděle 18. října.

Signal Festival bude poprvé v Holešovicích. Bezpečnost návštěvníků je pro organizátory prioritou (Zdroj: Depositphotos)

Festivalový ročník 2020 představuje nové výzvy

 Signal Festival plánuje nové lokace s menší kapacitou a řadu opatření, která učiní festival maximálně bezpečným. "Téma festivalu zní Plan B. Původně jsme měli na mysli environmentální otázky, problémy odlesňování krajiny, hromadění odpadu, uhlíkovou stopu. Nicméně, na jaře 2020 všechno nabralo nový směr. Od začátku krize jsme věděli, že v přípravách festivalu pokračujeme a chceme jej uskutečnit. Jeho bezpečnost jsme intenzivně řešili s předními českými epidemiology. Maximálně jsme zkrátili čas, který se návštěvníci zdrží na jednom místě a s tím i délku instalací, které běží ve smyčce. Instalace jsou rozumně plánovány tak, že se nikdo nemusí zdržet déle než 15 minut. Plánujeme velmi přísná hygienická opatření také pro personál, který potkáte na festivalu stejně jako častou dezinfekci všech festivalových prostor. Samozřejmě, počítat ale musíme se vším,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta.

Signal_Festival_vizual_2020_Jan_Novak_Jan_Broz (1)
Mnohá umělecká díla reagují na pandemickou situaci letošního roku (Zdroj: Signal Festival)
Signal_Festival_vizual_2020_Jan_Novak_Jan_Broz
Organizátoři se společně s vizuálními umělci chtějí zamyslet nad tím, co může člověk udělat pro planetu Zemi (Zdroj: Signal Festival)

Největší novinkou letošního ročníku je nová festivalová trasa Holešovice. Mezi nejočekávanější umělecká díla patří velkolepá 3D projekce od španělského studia Onionlab, která promění známé prostředí Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v jedinečný zážitek.

Onionlab_Superar_Prumyslovy palac
Průmyslový plác nabízí dílo Onionlab Superar (Zdroj: Signal Festival)

Letošní ročník je s ohledem na omezené cestování způsobené celosvětovou pandemií stejně jako snahou vyhnout se výrazné uhlíkové stopě, kterou obvykle zanechává přítomnost zahraničních umělců, výrazněji zaměřen na prezentaci českých vizuálních umělců. Mezi nejvýraznější jména patří konceptuální umělkyně sociálního zaměření Milena Dopitová, která na festivalu představí kinetický objekt Jeff u vodní elektrárny na Štvanici a upozorní tak na dopady nezdravé existence moderní společnosti na přírodu kolem nás.

Milena Dopitova_Jeff_Vodni elektrarna Stvanice
Mezi nejvýraznější česká jména letošního ročníku patří umělkyně Milena Dopitová (Zdroj: Signal Festival)

Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů a vedoucí Ateliéru malby na pražské UMPRUM Jiří Černický připraví tajemnou a působivou projekci vodních živočichů skrytých v hlubinách oceánu, kteří se překvapivě dokáží proměnit v nositele jasného ekologického poselství. Jeho instalaci Archaické aktuality najdou návštěvníci v překrásných zahradách Anežského kláštera. Interaktivní, hravou a energeticky zcela nezávislou kinetickou instalaci Rozkvétání světla vytvořili pro festival designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Rozhýbat techno-luční květy mohou diváci sami na prostranství před budovou Main Point Karlín.

Jiri Cernicky_Archaicke aktuality_Zahrada Anezskeho klastera
Archaické aktuality Jiřího Černického v zahradě Anežského kláštera (Zdroj: Signal Festival)

Chybět nebude ani oblíbený videomapping na kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. „Baví nás objevovat další možnosti žánru. Německé studio Weltraumgrafik zajímavě interpretuje letošní festivalové téma. Jejich projekce je abstraktní a hypnotická. Reagují na světovou pandemii, která změnila všechno, ale ne vše ke špatnému. Katastrofu vnímají jako výzvu a nový začátek. Podobné pozitivní až utopické scénáře budoucnosti jsme hledali. Nechceme být jen negativní a smutní. Spolu s umělci bychom rádi hledali nevšední řešení a alternativní scénáře,“ dodává vedoucí programu festivalu Matěj Vlašánek.

Weltraumgrafik_The Wind_Kostel_sv._Cyrila_a_Metodeje
Chybět nebudou ani slavná zahraniční studia a umělci (Zdroj: Signal Festival)
Weltraumgrafik_The Wind_Kostel_sv._Cyrila_a_Metodeje_1
Německý Weltraumgrafik vystavuje v kostele sv. Cyrila a Metoděje (Zdroj: Signal Festival)

Signal Festival se systematicky věnuje podpoře mladého českého umění. Vítězka otevřené výzvy Signal Calling, kterou organizuje festival ve spolupráci se společností PrusaLab, Kateřina Blahutová zaujme návštěvníky hravou crowdfundingovou interaktivní instalací Živý les, která reaguje na téma odlesňování přírodní krajiny. Festival navázal silnou partnerskou spolupráci s ateliérem Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Studenti představí své instalace na nádvoří Klementina.

Lucie Kramperova_Reality Check_Klementinum_CZ_TBM
Lucie Kramperová a její reality Check (Zdroj: Signal Festival)

Doprovodný program festivalu se letos odehraje hned na několika lokalitách. Michal Škapa připravil neonovou instalaci k výročí 125 let Pražské tržnice. Divadlo Archa hostí 17. a 18. října audiovizuální performance Vektroskop. Celovečerní program se odehraje ve scénografii Petra Nikla, kterou rozzáří light design Patrika Sedláka a lasery Davida Vrbíka.

Marketa Jachimova_Stroj_Dvorana Prumysloveho palace Vystaviste Praha
Dvorana Průmyslového paláce Výstaviště ukáže dílo Markéty Jáchimové (Zdroj: Signal Festival)

Festivalovou mapu letos nově lidé najdou přímo na webových stránkách. Jednodušší bude také systém vstupenek. Na 4 placené instalace v rámci hlavního programu, které se nacházejí v Průmyslovém paláci Výstaviště Praha, Planetáriu Praha, Hauch Gallery a na zahradě Anežského kláštera, se návštěvníci dostanou díky zakoupení Signal Passu. Do 20. 9. 2020 jej pořídí za 200 Kč, od 21. 9. 2020 do zahájení festivalu za 250 Kč a na místě pak za 300 Kč. Zpoplatněné jsou dále některé akce v rámci doprovodného programu. Novinkou je zavedení rodinného vstupného. Festivalový pass pro rodinu, která zahrnuje 2 dospělé a až 3 děti, si nyní mohou rodiny koupit za 600 Kč, od 21. 9. 2020 za 750 Kč a na místě za 900 Kč.

Klara Mickova_Birdscape_Klementinum_CZ_TBM
Klára Míčková nazvala svůj výtvor Birdscape (Zdroj: Signal Festival)

O Signal Festivalu:

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence a konceptuálního umění. Festival rád vzdělává sebe i návštěvníky. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, stál u vzniku více než sedmdesáti originálních instalací, které byly vytvořeny speciálně pro festival. Pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí.

Simon MasekJosef Schmidt_Permafrost_Klementinum_CZ_TBM
Dílo dua Mašek a Schmidt uvidíte v Klementinu (Zdroj: Signal Festival)

8. ročník Signal Festivalu proběhne od 15. do 18. října 2020
Každý den od 19:00 do 24:00 hodin

Více informací na www.signalfestival.com

Facebook: www.facebook.com/SignalFestival

Instagram: www.instagram.com/signalfestival/

Publikováno: 12. 9. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima