Jan Havlůj vyměnil finance za ševcovinu

Jan Havlůj je charizmatický a cílevědomý mladý muž, který se již dvacet let pohybuje ve finanční sféře. I když byl úspěšný, jeho životu stále něco chybělo. Prázdné místo vyplnil novou zkušeností. Zpočátku zcela obyčejný zájem se proměnil v zálibu. Vyhledal zakázkového ševce, který byl ochoten nabídnout touto mladíkovi odborný kurz šití obuvi. Na počátku byl pocit uspokojení a získání uznání od kamarádů. Vše se postupně prohlubovalo a na konci již třetího ukončeného vzdělávacího oboru v tomto řemesle vznikla vzácná spolupráce mezi ním jako ševcovským tovaryšem a jeho mistrem Benem Hrubešem.

Jan Havlůj - manažer uchvácený ševcovinou (Zdroj: Prima DOMA)

Švec

Jan Havlůj je mladý muž, kterého již neláká svět financí. Posledních dvacet let se tento muž živí jako manažer v bankovním sektoru. V nedávné době ho však napadla bláznivá myšlenka. Jaké by to asi bylo pracovat rukama? Okamžitě rozhodil sítě. Ve chvíli, kdy začal zjišťovat veškeré své možnosti, zjistil, že kamarádův otec absolvoval kurz šití bot a posléze začal šít obuv pro celou svou rodinu.

Práce
Každý by si měl někdy vyzkoušet nějakou ruční práci (Zdroj: Depositphotos)

Toto byl okamžik rozhodnutí. Jan hledal, zda existuje švec, který by byl ochoten nabídnout odborné vzdělávání. Poptávka po ševcovské výuce je obrovská a šance se tam dostat celkem mizivá. Štěstí však bylo Janovi nakloněno. Našel odborníka, zakázkového ševce, který mu tuto šanci dal. Nabídl odborný kurz ševcoviny a stal se jeho mistrem. Tak se mladík seznámil s Benem Hrubešem.

Boty 2
Pokud vaše boty vydrží mnoho let, byly vyrobeny poctivě (Zdroj: Depositphotos)

Se svým mistrem si pan Havlůj rozuměl a absolvoval u něj hned tři odborné kurzy zaměřené na ševcovinu. Po jejich ukončení mu Ben nabídl počáteční spolupráci. Začal tak jednou týdně navštěvovat ševcovskou dílnu a stal se tovaryšem svého mistra. V současné době opravuje boty, které zakázkový švec sám ušil.

Každý jednotlivý kurz u Bena Hrubeše je postaven tak, aby si tovaryš společně s mistrem ušil jeden pár bot a k tomu se naučil i něco nového. Taková výuka by měla obyčejným lidem přiblížit celý proces výroby obuvi od návrhu, výroby střihu až po finální dokončení.  První dny vzdělávání je skoro celá výroba spíše na mistrovi, ale s každým nadcházejícím kurzem se podíl práce tovaryše zvyšuje. Jan se postupně seznámil se všemi nástroji potřebnými ke své práci. Dále se naučil veškeré technologické postupy, které se používají jak při šití, tak i lepení bot. S každou svou další ušitou botou se ševcovský tovaryš dostává hlouběji do problematiky šití obuvi.

Ševcovina
Šití bot je svým způsobem umělecká práce (Zdroj: Depositphotos)

Zpočátku bral Jan tuto zkušenost jako prostředek k vyzkoušení něčeho nového. Možná měl v úmyslu ušít boty sám sobě a pochlubit se kamarádům, ale řemeslo ho nadchlo a zcela pohltilo. Postupem času začal mladík přemýšlet, zda by mohl v tomto oboru docílit i něčeho víc. Proto jej začínající spolupráce s jeho mistrem velice potěšila.

Obuv
Umělecky zpracovaná obuv se na noze vyjímá dvojnásob (Zdroj: Depositphotos)

Pan Havlůj si často klade otázku, v čem je ševcovské řemeslo důležité. Vždyť je možné zakoupit obuv o obchodě.  Takové boty jsou celkem fajn, vypadají dobře a jsou určitě levnější.  Naopak obuv od mistra ševcovského řemesla nabízí kombinaci boty ušité přímo na míru a možnost vzhledu přesně takového, jaký si přejeme. Již nejsme odkázáni na to, co vymyslí designér někde ve fabrice. Zároveň u ručně dělané boty můžeme volit, za jakého materiálu je bota ušitá, čiší z ní ruční a kvalitní práce.

Pan Jan je přesvědčen, že ševcovské řemeslo bude i nadále často vyhledávaným oborem, stejně jako ručně šitá obuv, která si získává stále více obdivovatelů. Jedná se o kombinaci talentu a píle. Je zapotřebí získat si zručnost a šikovnost, stejně tak i praxi při používání nejrůznějších nástrojů a přístrojů.

Boty
Umět vyrobit takovéto boty je krásné a smysluplné (Zdroj: Depositphotos)

Motto každého šikovného ševce zní velice jednoduše. Jestliže si zákazník zaplatí za ručně vyrobenou obuv relativně vysokou cenu, musí dostat kvalitní výrobek.

Bonusový materiál k 12. dílu: Ben Hrubeš - zakázkový švec

Partner projektu je Skupina ČEZ

Práce
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 14. 9. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima