Když se tradiční řemeslo spojí s modernou

Již 150 let se řemeslo v tkalcovské dílně ve Strmilově předává z otce na syna. Z pozice tradičního řemesla se poslední tkalcovské dílně svého druhu u nás daří zaujmout moderního zákazníka svými vysoce kvalitními výrobky, které na českém trhu nemají obdoby.

Když se řemeslo dědí z otce na syna. Tkalcovna Kubák spojuje tradici s modernou (Zdroj: Tereza Pospíšilová)

Tradiční rodinná firma a tkalcovské řemeslo

Tkalcovna Kubák se pyšní výběrem kvalitního bytového textilu z přírodních materiálů, jako jsou vlněné deky, plédy, přehozy, bavlněné ubrusy, prostírky nebo tašky. Při výrobě svých produktů se nebrání spolupráci s moderními českými autory, například designérkou Kateřinou Soukupovou z KS Textile art, studiem Geometr či Durch Duo.

tkalcovna_kubak8
Prostory tkalcovny (Zdroj: společnost Facebook)

Práce na strojích, které pamatují první republiku je velice pracná. V Tkalcovně Kubák používají převážně ovčí rouno původem z Česka, které se v devíti krocích zpracovává od hrubé suroviny až po výsledný produkt. Teprve po tomto tradičním zpracování vlna míří na tkalcovnu, kde se snová a začíná tkát. Utkaný výrobek se vypere, počesá, nastříhá a zabalí. „Naším zákazníkem je člověk, který spíše než hromadu věcí, chce mít doma jednu kvalitní, a dokáže ocenit přidanou estetickou hodnotu, kterou se snažíme do naší práce vnést,” dodává Filip Kubák, který již deset let vede firmu společně se svým otcem.

tkalcovna_kubak6
Některé stroje jsou již historickými kousky (Zdroj: společnost Facebook)

Přestože svou výrobou pokračuje v historické řemeslné tradici, nebojí se moderního marketingu a využívá možnosti oslovení nových zákazníků na Facebooku nebo Instagramu. „Naše sledující na sociálních sítích zajímají převážně posty z procesu výroby, výrobky samotné, ale i články, které o nás vyjdou. V těch si o nás mohou přečíst a zjistit, jak je výroba složitá, a co všechno obnáší,” popisuje Kubák. Mimo to lze výrobky Tkalcovny vidět na prestižních českých designových přehlídkách, jako je Prague Design Week, DesignBlok, nebo pražské tržiště Le Market.

tkalcovna_kubak5
Celá výroba od nití po hotovou látku je mechanizovaná (Zdroj: společnost Facebook)
tkalcovna_kubak7
Lidská práce je zde náročná (Zdroj: společnost Facebook)

A jaké je přání šesté generace rodiny Kubáků? „Tím, že má naše řemeslo tak dlouhou historii, jsem ani nepřemýšlel nad tím, jestli budu v této tradici pokračovat. Od malička jsem počítal s tím, že v dílně budu pracovat, a podílet se na udržení dobrého jména, o které se zasloužila již šestá generace tkalců. Mým přáním do budoucna tak je, aby každý věděl, co to je mít deku od Kubáka. Že je to deka, která v sobě má ducha výroby, estetična, ze které je cítit rodinné know-how a historie podniku,” uzavírá Filip Kubák.

tkalcovna_kubak9
V Tkalcovně Kubák používají převážně ovčí rouno původem z Česka (Zdroj: společnost Facebook)

Publikováno: 24. 9. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima