Unikátní vitrážové lustry

Českou národní banku v Hradci Králové zdobí vitrážové lustry od Ateliéru VITRAJ. Ty procházejí celým administrativním objektem a vytváří zajímavou dekoraci. Jde o velice pěkný příklad toho, jak je možné pomocí vitráží vytvářet rozsáhlé skleněné plochy a objekty.

Vitrážový lustr od Ateliéru VITRAJ tvoří střed administrativní budovy

Jednotlivé pláty o rozměru cca 0,4x0,8m  jsou osazeny do nosné ocelové konstrukce a vytváří souvislý skleněný povrch. Sklo je ploché, zalamováním v místě spojení olověným profilem je povrch tvarován.

Barevnost je tvořena oranžovým sklem a bílým opálovým sklem. Ploché sklo poskytuje velice širokou škálu barevnosti. Jde o tisíce barev, které jsou tvořeny probarvením skloviny. Jde tedy o materiál s téměř nekonečnou trvanlivostí a barevnou stálostí. V tom je sklo opravdu nenahraditelné.

Lustry jsou v oranžové a bílé barvě
Ploché sklo poskytuje velice širokou škálu barevnosti
Lustry jsou v bílé a oranžové barvě
Opálové sklo, ze kterého jsou lustry vyrobeny, je materiál s téměř nekonečnou trvanlivostí a barevnou stálostí (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Pomocí vitráže lze vytvářet prakticky jakkoliv velké a libovolně tvarované objekty. Výhodou je velice široká škála barev i povrchových struktur, která umožňuje vytvořit stínidlo na míru každého prostoru.

Lustr netradičního tvaru
Pomocí vitráže lze vytvářet prakticky jakkoliv velké a libovolně tvarované objekty (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Jak takový lustr vzniká, se můžete podívat v našem videu:

Článek je připraven ve spolupráci:
Ateliér VITRAJ s.r.o.
 - sklenářská dílna zaměřená na umělecké zpracování plochého skla. Spolupracujeme s výtvarníky a architekty s cílem vytvořit kvalitní řemeslná díla. Restaurování a výrobě vitráží se věnujeme již více než 40 let.

Partnerem projektu je Skupina ČEZ

Hlavním partnerem projektu je skupina ČEZ
Hlavním partnerem projektu je skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 22. 1. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima