Cukrářka, u níž běžné výrobky nenajdete

Lásku k pečení pocítila Hanka Pogány již při studiu na střední škole. Žádná oslava se neobešla bez jejich dortů. Kdyby jí však tehdy někdo řekl, že se bude živit cukrařinou, jistě by se mu vysmála. Když však ochutnala své první cupcakeky při novoroční oslavě v Londýně, bylo rázem o její budoucnosti rozhodnuto. Vášeň, odhodlání, zodpovědnost a cílevědomost byly hnacími motory mladé maminky. Preciznost a kreativitu nechává naplno propuknout při své moderní cukrářské profesi. Velice si zakládá na kvalitě a nikdy by neprodala výrobek, který by nebyl stoprocentní. Moc dobře si je vědoma, že lidé dnes oceňují kvalitní výrobky a jsou ochotni si za ně i připlatit.

Hanka Pogány - kreativní cukrářka (Zdroj: Prima DOMA)

Cukrařina a cukrářka

Hanka Pogány je mladá pracující maminka, která svou lásku k pečení objevila již při studiu na střední škole. Zálibu a zároveň i aktivní odpočinek nalezla v tanci. Už jako malá holka se věnovala sportu, který jí dal do života zodpovědnost, vytrvalost a cílevědomost.

Kariéra této atraktivní mladé ženy začala již na střední škole. Objevila v sobě lásku k pečení. Žádná narozeninová oslava přátel se nikdy neobešla bez dortu, který by neprošel Hančinýma rukama. Kdyby jí tenkrát někdo jen naznačil, že se tímto řemeslem bude živit, jistě by tomu nevěřila.

Šablony
Používání šablon je dnes v kreativním cukrářství běžné (Zdroj: Prima DOMA)

Vzestup své profesní dráhy zaznamenala Hanka až mnohem později. Skoro před osmi lety navštívila Londýn, kde se poprvé setkala s cupcakeky. Láska k těmto dortíkům v ní propukla naplno. Po návratu do rodné vlasti okamžitě otestovala své kulinářské dovednosti. Její první cupcakeky zaznamenaly nevídaný ohlas a Hanka se rozhodla pro dráhu moderní cukrářky. Přihlásila se tedy se svou valentýnskou kolekcí na trhy Jiřího z Poděbrad. Tam si jí všimla majitelka náplavky, což byl první krok ke zviditelnění této mladé a úspěšné cukrářky.

Hanka sice začínala s cupcakeky, ale v současné době nabízí široký sortiment sladkostí. Kromě těchto malých dortíků peče i dorty, tartaletky, cakepops, cheesecakeky, sušenky či například i dortové nanuky.

Zdobení dortu
Hanka zdobí dorty netradičně, třeba makronkami a živými květy (Zdroj: Prima DOMA)

Cukrařina je náročné řemeslo, ale jakmile ji provádíte s láskou, dokážete se hravě vypořádat s novými a moderními trendy tohoto oboru. Pokud chcete podnikat v cukrářském řemesle, nestačí být pouze šikovný a zručný. Existuje celá řada vlastností, schopností a dovedností, které by modernímu cukráři neměly chybět. Základem je chtít se učit novým věcem. Důležitá je také pečlivost, umět racionálně řešit nejrůznější krizové situace či odolnost vůči stresu. Zároveň nesmí chybět trochu toho štěstí.

Makronky
Tyto oblíbené francouzské zákusky mohou sloužit i jako dekorace (Zdroj: Prima DOMA)

Hanka své cupcakeky doladila k dokonalosti. Své dortíčky plní kvalitní marmeládou a zdobí nejrůznějšími krémy společně s cukrovým sypáním, třpytkami, čokoládkami nebo i sušenými růžemi. Některé cukrové dekorace si mladá maminka vyrábí úplně sama.

Aktuálním cukrářským trendem jsou v současné době silikonové formy. Hanka Pogány je používá pro výrobu dortových nanuků nebo pro výrobu vlastních cukrových dekorací. Mladá cukrářka se zaměřuje především na moderní sladkosti. Jak sama říká, "klasickou cukrařinu u nás nenajdete".

Dekorace
Finální úprava dortů je precizní (Zdroj: Prima DOMA)

Pro cukrářské řemeslo jsou důležité správné technologické postupy, vlastní receptury i  zručnost mistra cukráře.

Mladá a kreativní maminka je velmi ráda, že cukrářské řemeslo prochází poslední dobou rozkvětem. Vrací se nejen klasická, poctivá cukrařina, ale stále se rozvíjí i ta moderní. Lidé si stále více zakládají na kvalitě a rádi si za ní připlatí.

Dort
Moderní pojetí zdobení dortů je Hančinou předností (Zdroj: Prima DOMA)

Hanka Pogány je kreativní perfekcionistka, jež si zakládá na kvalitě a nikdy by neprodala výrobek, který by nebyl stoprocentní.

15. díl: Hanka Pogány - cukrářka

Partner projektu je Skupina ČEZ

Zdobení dortu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 1. 10. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima