Není rozumné podceňovat pojištění rekreačních objektů. Zejména pojištění proti vloupání či živelním pohromám je jedním z těch, která jsou praktická a smysluplná. Hodnota poškozeného majetku většinu mnohonásobně překračuje cenu měsíční pojistky, kterou zaplatíme. Je potom nepochopitelné, že chalupáři jsou ochotni investovat do drahého vybavení, ale samotné zabezpečení podceňují.
Investice do vybavení chalupy vs. investice do zabezpečení
-
Aktuální data z průzkumu potvrzují, že 64 % chalupářů letošní letní sezónu využilo k vylepšování svých nemovitostí. 84 % investovalo do 100 tisíc Kč.
-
Na chaty i chalupy si 75 % Čechů letos pořídilo něco nového a hodnotného, nejčastěji šlo
o nádoby na zachytávání vody, stínící techniku a bazény. -
Při zabezpečení víkendových nemovitostí spoléhají Češi na klasické zámky a bezpečnostní dveře, mříže na oknech má jen 16 % chat a chalup.
Čím se na chatách a chalupách nejčastěji topí?
-
Při vytápění rekreačních nemovitostí v Česku hraje prim suverénně dřevo – topí jím 64 % chalupářů.
-
Dalším oblíbeným zdrojem tepla je elektřina (12 %), uhlí využívá jen 9 % chatařů, plyn pak 7 % a pelety jen ve 2 % případů.
Letošní chalupářská sezóna přála vylepšování chat a chalup. V průzkumu potvrdilo 63 % procent majitelů rekreačních nemovitostí, že situaci s pandemií koronaviru využili ke zvelebování. Přitom hned 84 % chalupářů proinvestovalo částku až 100 tisíc korun. Dalších 13 % přitom utratilo za úpravy částku do 500 tisíc korun. Co konkrétně Češi obnovovali, najdete přímo ve speciální infografice.
Ze zkušeností se ví, že lidé po větších investicích zapomínají aktualizovat své pojistné smlouvy. Přitom výměna oken, pořízení nové střechy nebo nákup nové zahradní techniky by mělo vést k tomu, že lidé své pojistné smlouvy aktualizují. Tím spíše před blížící se zimní sezónou. Řešit aktualizaci pojistné smlouvy až po pojistné události určitě není správný přístup.
Drahé vybavení i běžná zabezpečení
K chalupaření patří i specifická výbava těchto nemovitostí. Průzkum jasně ukázal, že na chalupách mají Češi nejčastěji nářadí (85 % případů), hodnotné vnitřní vybavení (85 %), zahradní techniku (76 %) a zahradní nábytek (70 %). Jde tedy o položky, které samy o sobě mohou dosahovat statisícových částek. Hned 55 % chalupářů uvedlo, že na chalupě mají také vybavení pro odpočinek a relax – typicky bazény, grily, trampolíny. Stejné procento z nich má na chalupě umístěné prvky zahradní architektury, jako jsou pergoly, terasy, zahradní domky nebo skleníky. I s těmito specifiky počítá pojištění rekreačních nemovitostí, mnoho se neví o tom, že pojištění dokáže ošetřit i zahradní porosty, například jehličnaté a listnaté stromy, okrasné keře nebo trávníky.
Letošní rok si přitom 75 % chalupářů pořídilo něco nového a hodnotného, obvykle to souviselo s vysokými letními teplotami posledních let. Nejvíce se nakupovaly nádoby na zachytávání vody (33 %), stínící technika ve 22 %, nějakou formu bazénu si pořídilo 21 % respondentů, zahradní sprchu 19 % dotázaných a 18 % pak koupilo a zasadilo nové stromy.
Při zabezpečení svých chat a chalup Češi spoléhají na klasické dveřní zámky (55 % případů), bezpečnostní dveře uvedlo 25 % majitelů. Majetek jištěný navíc mřížemi na oknech má jen 16 % nemovitostí, bezpečnostní kamery chrání majetek jen ve 12 % případů. Čidla na bázi internetu věcí jsou v Česku zatím v plenkách.
Obavy z přírodních i lidských živlů
Podle průzkumu má 57 % majitelů chat a chalup zkušenost s tím, že došlo k jejich poškození. Nejčastěji šlo o škody po přírodních živlech (33 % případů), následují zloději (23 %). Výjimkou není ani poškození způsobené hlodavci či hmyzem, se kterým se setkala téměř pětina (19 %) Čechů.
Nepřekvapí tak, že noční můrou chalupářů jsou zejména dramatické projevy počasí (22 % ze všech odpovědí), následují je zloději a vandalové (21 %) a nedostatek vody, resp. sucho (14 %).
Z přírodních živlů je mezi chalupáři nejobávanější suverénně vichřice – poškodila jim majetek v 59 % případů. Následují povodně a záplavy (31 %), krupobití (27 %), mráz (11 %) a tíha sněhu (10 %).
Vypínat nebo nevypínat?
Patří k nepsaným pravidlům, že před odjezdem z chat a chalup jejich majitelé často vypínají zdroje energie i vody. Průzkum pak tyto zvyklosti uvádí na pravou míru.
- Elektřinu před každým odjezdem vždy vypíná 59 % chalupářů. Pokud jde o vodu, pak je to jen 36 % z nich, plyn uzavře 15 % majitelů chat a chalup.
- Mezi chalupáři jsou ale i tací, kteří se vypnutí přívodu energií a vody uchylují jen při zazimování svých nemovitostí. Tehdy vodu vypne 29 % z nich, elektřinu 14 % a plyn pouhá 3 %.
- Únik vody bývá u rekreační nemovitosti bohužel častým a mnohdy i drahým problémem. Majitelé někdy nechávají chaty bez dozoru i několik týdnů a voda, která vyteče z poškozeného vodovodního zařízení tak může způsobit nemalé škody na majetku, nemluvě o účtu za vyteklou vodu jako takovou. Přitom lze této situaci předejít řádným „zazimováním“ nemovitosti.
Publikováno: 10. 10. 2020