Flora Olomouc okouzlila barvami podzimu

Tradiční přehlídka ovoce a zeleniny se nesla v poklidné, pohodové a bezpečné atmosféře. Ústřední téma ZDRAVÁ ROSTLINA se prolnulo do celé expozice v pavilonu A, která představila nejlepší a nejzdravější výpěstky českých ovocnářů, zelinářů a školkařů.

Podzimní Flora Olomouc okouzlila barvami listí a plodů (Zdroj: Flora Olomouc)

Společně s výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex 2020 proběhly také oblíbené zahradnické trhy a festival gastronomie a nápojů OLIMA. Autorkou hlavní expozice byla floristka Ing. Pavlína Švecová.

„Letošní výstava sčítá zhruba 45 % loňské návštěvnosti. I přesto, že se jedná o pokles návštěvnosti v souvislosti s COVID-19, na atmosféře výstavy se tato skutečnost nepodepsala. Nálada návštěvníků i jejich ohlasy na expozice byly velice pozitivní. Věříme, že díky výstavě načerpali tu pravou podzimní náladu a že našli inspiraci, ať už v podzimních floristických vazbách, či v krásných výpěstcích. Dokázali jsme, že lze vytvořit výstavu v pohodě a bezpečí,“ uvedla ředitelka Výstaviště Flora Olomouc, Ing. Eva Fuglíčková.

Podzimní Flora-17
Letos byly oslavou nejen krásné výpěstky na pohled, ale především zdravé plody našich zahrádek (Zdroj: Flora Olomouc)

Čtvrteční program byl započat slavnostním zahájením. Návštěvníky přivítala ředitelka Výstaviště Flora Olomouc, a.s. Eva Fuglíčková společně se zástupci města Olomouce, Olomouckého kraje a oborových institucí. 

Podzimní výstava Flora Olomouc ukázala to nejlepší, co se v daném roce urodilo, sklidilo a případně i zpracovalo. Letos byly oslavou nejen krásné výpěstky na pohled, ale především zdravé plody našich zahrádek. Zdraví rostliny a plodu se prolnulo do celé hlavní expozice. Návštěvníci se mohli dozvědět, jaké choroby a jací škůdci trápí jejich rostliny. Dominantou hlavního pavilonu byl strom života zahalený do barev podzimního listí a plodů. V expozici se schovávali také strašáci, kteří symbolizovali nástrahy, se kterými se musí vypořádat jak malý zahrádkář na své zahrádce, tak samotný velkopěstitel.

Podzimní Flora-14
Nálada návštěvníků i jejich ohlasy na expozice byly velice pozitivní (Zdroj: Flora Olomouc)

Velkým překvapením byla experimentální expozice Z JINÉHO SVĚTA. Ta svými pestrobarevnými rostlinami, tajemnou atmosférou a vesmírnou hudbou zavedla návštěvníky na jinou planetu. Autorkami expozice byly mladé zahradní architektky Ing. Martina Bláhová, Ing. Barbora Hubková a Bc. Dariia Kasimová.

Podzimní Flora_pátek-9
Dominantou hlavního pavilonu byl strom života zahalený do barev podzimního listí a plodů (Zdroj: Flora Olomouc)

Návštěvníci se mohli pokochat také výstavou podzimních hub, expozicí Zemská výstava starých odrůd a další expozicí Českého zahrádkářského svazu. Na venkovním pódiu Samba probíhaly populárně-naučné přednášky i hudební vystoupení. Festival gastronomie a nápojů zase představil regionální potraviny z různých krajů. Čtyři dny nabitého programu, bohaté zahradnické trhy a záplavu barevných plodin a květin pozvedlo také víkendové příjemné počasí babího léta.

Podzimní Flora_pátek-14
Podzimní výstava Flora Olomouc ukázala to nejlepší, co se v daném roce urodilo, sklidilo a případně i zpracovalo (Zdroj: Flora Olomouc)

Součástí výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex je také projekt Rozkvetlé památky. Ten díky profesionálním floristům okrášlil olomoucké pamětihodnosti květinovou výzdobou. Projekt spolupořádá Svaz květinářů a floristů České republiky a potrvá až do 15. října. Mezi vyzdobené památky patří: Loretánská kaple v Katedrále sv. Václava, Kaple Panny Marie Opatrovnické, Kostel Panny Marie Sněžné, Kaple sv. Jana Sarkandra a fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra.

Výstava byla pořádána společně se Zelinářskou unií Čech a Moravy, Ovocnářskou unií České republiky, Školkařským svazem České republiky a Českým zahrádkářským svazem.

Strom
Velkým překvapením byla experimentální expozice Z JINÉHO SVĚTA (Zdroj: Flora Olomouc)

Akce se konala pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka, ministra zemědělství Miroslava Tomana a ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Výsledky soutěží a oceněními udělovanými v rámci podzimní Flory Olomouc - Hortikomplex a festivalu gastronomie a nápojů OLIMA:

  • Moravský cukrářský šampionát 2020
  • Regionální potravina Olomouckého kraje
  • Dýňodlabání 2020
  • Soutěž Flora Košt a Flora Džem
  • Floristická soutěž Českého zahrádkářského svazu
  • Ocenění Zelinářské unie Čech a Moravy

Publikováno: 13. 10. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima