Bydlete spokojeně ve zdravé domácnosti

První říjnové pondělí si tradičně připomínáme jako Světový den lidských sídel, jehož smyslem je zlepšování podmínek pro naše žití. Vše kolem nás ovlivňuje to, jak jsme v životě spokojení –⁠ může to být dostatek zeleně, ale stejně tak i množství světla v domě, vyvětraný vzduch v ložnici nebo jistota stálého bydlení. Uceleně známe tento pojem jako zdravou domácnost.

Světový den lidských sídel připomíná, že zdravá domácnost znamená spokojené obyvatele i lepší život (Zdroj: Ekonomické stavby)

Vlastní bydlení = šťastnější život?

Především prostředí, v jakém žijeme, nás ovlivňuje nejvíce – a to jak pozitivně, tak negativně. I samotné vědomí, že bydlíme ve vlastním může působit na naši mysl a prožívání. Z výzkumu veřejného mínění agentury Ipsos vyplynulo, že více jak polovina Čechů je s bydlením spokojená, přičemž jsou to převážně vlastníci nemovitosti – 68 % v případě majitelů rodinných domů, 66 % u vlastníků bytů. „Svou roli v tom hraje bezpochyby jistota zázemí. Částka nájemného i splátky hypotéky se v současnosti ve většině případů pohybuje v podobné cenové hladině, a proto se z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí investovat do vlastního. Nemovitost bude mít vždy svou hodnotu a nikdy vás jako investice nezklame – i když bude zatížena hypotékou, můžete ji pronajmout či případně prodat,” vysvětluje Martin Protiva za společnosti Ekonomické stavby.

Bydlení ve vlastním a v zeleni
Vlastní bydlení ovlivňuje spokojenost (Zdroj: Ekonomické stavby)

Jak z průzkumu dále vyplynulo – dobré bydlení souvisí do jisté míry i s životním štěstím. Lidé, kteří jsou spokojeni se svým bydlením, mají téměř dvojnásobně lepší vztahy se svými partnery/rodinou a méně pociťují stres, což si bezpochyby uvědomila řada lidí v době karantény. I ti, co nebydlí ve vysněném domě nebo bytě, mají ale celou řadu možností, jak učinit z příbytku pohodlnější a příjemnější místo pro život.

Světlo v hlavní roli

Pocit štěstí ovlivňují i faktory, na které bychom mohli v první chvíli zapomenout, jako je například světlo u nás doma – ať již jde o dostatek přirozeného světla, nebo o zdroje umělého osvětlení. Světelná hygiena je důležitou součástí našich každodenních životů, a není dobré ji podceňovat. Světlo, se kterým se ráno budíme může ovlivnit náladu na celý dlouhý den, stejně tak i míru stresu, který prožíváme. Teplé světlo organismus uklidňuje, navozuje mu totiž pocit bezpečí a relaxace. Vhodné je proto do ložnic, dětských a obývacích pokojů. Naopak modré světlo nás vybízí k aktivitě, stimuluje mozek a zvyšuje jeho pracovní tempo. O barvě světla rozhoduje počet kelvinů, neboli teplota chromatičnosti – čím vyšší počet, tím chladnější odstín. Všechny údaje musí být uvedeny na krabičce od světelného zdroje.

Světlá ložnice
Dostatek přirozeného světla nebo zdroje umělého osvětlení nabuzují pocit spokojenosti (Zdroj: Ekonomické stavby)

K zajištění dostatku přirozeného světla je kromě velikosti oken klíčová především jejich orientace vůči světovým stranám. „Místnosti, kde trávíte nejvíce času je vhodné směřovat na jih, koupelny a ložnice pak na sever, případně východ, kde vám mohou sluneční paprsky zpříjemnit vstávání,” popisuje Martin Protiva a dále dodává, „správná orientace domu vám navíc může ušetřit nemalé úspory za vytápění či chlazení, neboť zmíněné jižní strany lze snadno přirozeně zaclonit přesahem střechy či pomocí konstrukce. V zimě, kdy je slunce naopak nízko, mu nijak nebrání interiér prohřát a maximálně prosvětlit”.

pexels-huy-phan-3153522
Květiny a zeleň celkově dotvářejí poklidnou atmosféru a útulný byt (Zdroj: Ekonomické stavby)

Teplotní komfort

Klíčovým faktorem pro nastolení domácí pohody je rovněž správné nastavení teploty. Jak již bylo nastíněno – podobně jako v případě zajištění dostatku přirozeného světla platí, že správná orientace bytu/domu pomůže teplotu v jednotlivých místnostech přirozeně ovlivňovat. Ideálně by se v obytných místnostech měla teplota pohybovat mezi 19–22 stupni Celsia, v koupelnách je při koupání žádoucí vyšší, naopak pro kvalitní spánek se doporučuje teplota mezi 16–18 stupni. Vždy ale záleží i na vlhkosti interiéru, která vnímání teploty ovlivňuje. „Češi jsou zvyklí své domy zbytečně přehřívat, obecně je vhodnější držet teploty níže. Vyšší teplota s sebou navíc logicky nese vyšší náklady na energie – ohřátí interiéru o 1 °C zvýší spotřebu energie zhruba o 6 %," popisuje Protiva. Vedle zatěžování peněženek má navíc přetápění interiéru negativní dopady na naše zdraví. Nejde jen o snížení kvality spánku či soustředění, často přispívá například k onemocněním dýchacích cest, bolestem hlavy či pálení očí.

Obývací pokoj
Také správná teplota dodá na komfortu (Zdroj: Ekonomické stavby)

Tajemství čerstvého vzduchu  

V neposlední řadě je zdravá domácnost tvořena i čistotou vzduchu v místnosti, i ten totiž ovlivňuje koncentraci a náladu. Základem pro odpovídající kvalitu prostředí i v době šířících se chřipek či koronavirové nákazy, je dostatečné větrání. Čerstvý vzduch odnáší zanechané částice z místnosti a napomáhá tak ke snížení rizika onemocnění, tvorby plísní a hromadění vlhkosti. Každý z nás jen svým dýcháním vyloučí až 3 litry vody za den, proto je důležité nechat okna denně nejméně 5 minut dokořán, a ne se spokojit s vyklopením jeho horní části, tzv. ventilačky. Doba větrání však závisí i na ročním období – v létě můžeme ventilaci protáhnout až na půl hodiny, v zimě stačí 10 minut. Vhodnou alternativou, která se postará o automatické větrání, je rekuperace. V současné době se zároveň zvyšuje trend čističek vzduchu, které mají zlepšit jeho kvalitu a zbavit ho prachových částeček, toxických látek nebo alergenů. K podobným účelům nicméně mohou velmi dobře posloužit také květiny, jejichž správný mix může dle některých odhadů pohltit až 90 % toxických látek ve vzduchu. Navíc zajistí regulaci vlhkosti, zkrášlí prostor a dokáží díky uklidňující zelené barvě zlepšit vaši náladu.

Ložnice
Místnosti pravidelně větrejte, docílíte tak pohodlí a čerstvost vzduchu (Zdroj: Ekonomické stavby)

Publikováno: 16. 10. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima