Nová kolaborace MPKJVLJS propojuje pět osobností z několika uměleckých odvětví. Designér Milan Pekař, truhlář Jakub Vávra, designérka vůní Kateřina Vávrová, malířka Lucie Jindrák Skřivánková a autorka tapisérií Daniela Danielis představují produkty na pomezí užitého umění a výtvarného díla, jejichž sjednocujícím prvkem je materiálový experiment a kombinace různorodých výtvarných a řemeslných technik. Kolekci, kterou tvoří kabinet, gobelín, paravan, svítidla, štokrle, stůl a svíčky, autoři představí v instalaci inspirované kabinetem kuriozit na letošním Designbloku od 7. do 11. října v klášteře sv. Gabriela.
Nápadné barvy, asymetrické tvary, hravost a překvapení spojují sběratelské objekty od pětice českých umělců a designérů. Keramiku reprezentuje Milan Pekař, Jakub Vávra truhlařinu, Kateřina Vávrová práci s vůněmi, Lucie Jindrák Skřivánková malbu a Daniela Danielis pak tkaní gobelínu. Během spolupráce kladli autoři důraz na materiálový experiment, kombinaci různých uměleckých technik a smyslový zážitek. Inspirovali se milánskou skupinou Memphis, tedy prvky iracionality ve spojení se zářivostí barev, kterými se italští umělci vymezovali proti strohé praktičnosti funkcionalismu. „Dohromady nás svedla vášeň posouvat své hranice, stejně tak jako kreativita a řemesla, která se vzájemně doplňují. Propojení našich vizí je pro mě velkým impulzem. Naše odlišné zkušenosti a umělecké postupy vytváří nevšední expozici,“ komentuje spolupráci malířka Lucie Jindrák Skřivánková.
Vybraná díla
Mezi nejvýraznější objekty v rámci kolaborace MPKJVLJS patří pozlacený kabinet. Vznikl ve spolupráci designéra Milana Pekaře, truhláře Jakuba Vávry a malířky Lucie Jindrák Skřivánkové. Pekař a Vávra již v minulosti spojili síly a vytvořili úspěšnou kolekci nábytku Gradient. Tu si od nich do své galerie vybrala dokonce Rossana Orlandi, jedna z nejvlivnějších galeristek designu současnosti.
Na tkanině gobelínu se zase poprvé propojily světy malířky Lucie Jindrák Skřivánkové a autorky tapisérií Daniely Danielis. Tkaní se zde potkalo s malbou, a tak zatím co plodná spolupráce mezi tkadlenou a umělcem vytváří novodobý kabát historickým tapisériím a gobelínům, tkalcovská technika zůstává stejná.
Dřevěný paravan byl vytvořen ve spolupráci Lucie Jindrák Skřivánkové a truhláře Jakuba Vávry a je unikátní odvážnou pastelovou barevností. Kolekce zahrnuje také svítidla od designéra Milana Pekaře, který patří k nejvýznamnějším tvůrcům na poli současné české keramiky a porcelánu, především díky rozvíjení a práci s technikou krystalických glazur a svíčky od Kateřiny Vávrové, které fungují jako vonné obrazy, díky čichovému zážitku mají vyvolat vzpomínky. Obaly k nim vytvořila Lucie Jindrák Skřivánková a Milan Pekař.
Celá expozice MPKJVLJS bude k vidění ve výstavním prostoru A.219 na letošním Designbloku, který se koná od 7. do 11. října v historickém prostoru Gabriel Loci nedaleko Kinského zahrady na Praze 5.
MPKJVLJS tvoří:
Milan Pekař
Milan Pekař je oceňovaný český designér. Řadí se k nejvýznamnějším tvůrcům na poli současné české keramiky a porcelánu, především díky rozvíjení a práci s technikou krystalických glazur. Narodil se v Praze, kde vystudoval UMPRUM. Dnes zde působí jako odborný asistent Maxima Velčovského v Ateliéru keramiky a porcelánu.
Jakub Vávra
Jakub Vávra je truhlář, restaurátor a inovátor. Ze začátku byla jeho tvorba zaměřena zejména na svoji funkčnost a jednoduchost, postupně do ní začala pronikat zdobnost a experiment. Velmi rád kombinuje materiály a spolupracuje s dalšími umělci a designéry, čímž dohromady vytváří díla na pomezí užitého umění a výtvarného díla. Každý kus nábytku je originál vytvořen ručně s důrazem na překvapivý detail.
Kateřina Vávrová
Kateřina Vávrová je designérka vůní. Pod značkou Amansoycandles už třetím rokem plní své fantazie a nálady do malých skleniček a tvoří z nich vonné svíčky. Na vůních ji nejvíce fascinuje tzv. Proustův fenomén, tedy schopnost čichového zážitku vyvolat vzpomínky zapadlé v našem podvědomí, které je stále plné neprobádaných tajemstvích. Tato tajemství by ráda prostřednictvím svých vonných obrazů pomáhala lidem objevovat.
Daniela Danielis
Daniela Danielis se primárně zaměřuje na tkaní gobelínů, tapiserií a ruční výrobu tkanin s ohledem na potřeby významných umělců a designérů. Založila vlastní textilní manufakturu a ateliér Wnoozow. Ateliéru se za čtyři roky své existence podařilo vybudovat silné jméno, které je uznávané jak v Česku, tak i na Slovensku. Spolupracovali např. s Klárou Nademlýnskou, Petrou Ptáčkovou nebo Martinem Lukáčem.
Lucie Jindrák Skřivánková
Absolventka ateliéru Michaela Rittsteina na pražské AVU (2009), malířka Lucie Jindrák Skřivánková, je jednou z nejvýraznějších českých umělkyň mladé generace. Už během studií si vytvořila jasně rozpoznatelný rukopis charakteristický rozmáchlou gestickou malbou, odvážnou pastelovou barevností připomínající chování akvarelových barev a příležitostným kombinováním materiálů.
Publikováno: 18. 10. 2020