František Kaňka - letecký mechanik

Rozumí letadlům a dokáže je opravit stejně, jako kdyby opravovat auto v garáži. Letecký mechanik František Kaňka miluje letadla a létání už od malička a svou lásku neztratil ani v dospělosti. Rozhodl se, že letadlům zasvětí svůj život.

František Kaňka - letecký mechanik (Zdroj: Prima DOMA)

František Kaňka - letecký mechanik

Už jako malý kluk se otáčel za vším, co se vznášelo k nebesům. Letadla mu učarovala a nebylo ani velkým překvapením, když se v dospělosti posadil do ultralightu a vzlétl. V letadle, jak sám říká, se cítí sám sebou, spadne z něj napětí a vychutnává si jen pocit klidu a svobody.

V 15 letech nastoupil na střední školu elektrotechnickou a ještě dříve, než složil maturitu, už nastoupil do firmy, která se zabývá opravami letadel a leteckých motorů. Zde si zároveň udělal letecký průkaz na ultra lehká letadla. Pro práci s letadly je potřeba průkaz leteckého mechanika, který vydává úřad pro civilní letectví po složení zkoušek. 

Mechanik
Letecký mechanik musí mít úředně uznaný průkaz, který dostane po složení zkoušek (Zdroj: Prima DOMA)

Pracoval na Boeingu 737, Airbusu 320 nebo na ATR 4272. Obyčejnému smrtelníkovi tyto pojmy nic neřeknou, ale pro Františka Kaňku to jsou nádherné stroje, které brázdí denní i noční oblohu. Ale poradí si i s malými letadly nebo s ultralighty, na nichž je spousta věcí dělaná "podomácku". 

Motor
Motor letadla je šestiválcový (Zdroj: Prima DOMA)

Opravy letadel jsou pro Františka nejen zábavou, ale zároveň velkou zodpovědností, neboť na těchto strojích závisí lidské životy. Práce musí být 100 % spolehlivá a není zde prostor pro improvizaci. František pracuje pro údržbovou organizaci, která se zabývá opravami a údržbou velkých dopravních letadel. Jeho pracovní zařazení je pozice avionika, který má na starosti všechny elektronické části letadel - autopilota, komunikaci, navigaci. Již dva roky je supervizorem, který vede skupinu lidí. 

Malé letadlo
Letečtí mechanici opravují nejen malá letadla, ale i ta obří dopravní (Zdroj: Prima DOMA)

Letectví se rozrůstá a modernizuje, a s ním přichází i potřeba odborníků na opravy a údržbu těchto strojů. Kvalitních leteckých mechaniků je však nedostatek a poptávka po nich je obrovská. A toto řemeslo, které navíc voní dobrodružstvím a dálkami má svou velkou budoucnost. Lidé budou chtít létat stále, ať už zde v Čechách nebo do ciziny. Dobrý letecký mechanik se tak uplatní všude po světě. Nelze je nahradit roboty nebo automatizovanými systémy. U této práce je důležité přemýšlení, a to počítač nedokáže. Každá údržba je specifická a každý ze strojů chce svůj zvláštní přístup. Každé letadlo je tak jedinečné.

Letadlo
Letadla se stala Františkovým splněným snem (Zdroj: Prima DOMA)

Budoucnost František Kaňka - letecký mechanik vidí v zdokonalování sebe sama v přístupu ke své práci při opravách a údržbě letadel dopravních i těch malých.

19. díl: František Kaňka - letecký mechanik

Partner projektu je Skupina ČEZ

František Kaňka - letecký mechanik (Zdroj: Prima DOMA)
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 22. 10. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima