Desátý ročník soutěže ŘEMESLO/SKILL 2020

V září se na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě tradičně potkali učni stavebních oborů na desátém ročníku soutěže ŘEMESLO/SKILL 2020, aby předvedli, co se již naučili ve svých domovských školách. Budoucí mistři zedníci, obkladači, montéři suchých staveb, instalatéři a truhláři přijeli nejen z českých škol, ale i ze Žiliny. Celkem se na mezinárodní soutěži v řemeslných dovednostech, jejíž partnerem je tradičně i cihlářská společnost HELUZ, představilo 17 škol z České republiky a Slovenska.

HELUZ tradičně podpořil učňovskou řemeslnou soutěž (Zdroj: Heluz)

Tradičně velmi úspěšná byla Stredná odborná škola stavebná ze Žiliny. Jejich žáci Vladislav Opalka a Dávid Kolenčiak zvítězili v oboru Zedník a žáci Mário Kavecký a Andrej Krutek se stali vítězi v oboru Instalatér. Matúš Adamec a Alexander Chachula vysoutěžili ještě 3. místo v oboru Truhlář.

V soutěžní kategorii Montér suchých staveb obsadili první místo žáci Martin Zajíček a Radomír Dobrý z Akademie řemesel Praha-Střední školy technické ze Zeleného pruhu. Vítězi kategorie Obkladač se stali Stanislav Basarab a Vasyl Levynets ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Z úspěchu se mohl radovat i ředitel VOŠS a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě Jiří Skalický, jehož žáci Eduard Filipi a Ondřej Beran vyhráli v kategorii Truhlář.

Soutěž škol
Soutěže se zúčastnila střední odborná učiliště stavebních oborů z Čech i Slovenska (Zdroj: Heluz)

Soutěžící jsou při plnění úkolů vedení radami odborníků

Důležitým aspektem soutěže je práce soutěžících s nejmodernějšími materiály a technologiemi, které jsou v současnosti na trhu. To potvrzuje i Zdeněk Kobza, zástupce tradičního sponzora společnosti Heluz cihlářský průmysl v.o.s. a porotce v jedné osobě:V rámci letošního ročníku zedníci pracovali s novinkou, silikátově disperzní maltou HELUZ SIDI, která má větší pevnost proti polyuretanové pěně, navíc je dodávaná z výroby jako předem připravená, tekutá malta. Vše tedy měli soutěžící připravené, jen otevřeli kyblík, natírali válečkem, což zvládli bez problémů. Snažíme se podporovat naše partnerské školy po celé republice i v průběhu roku a dodáváme jim vzorky našich produktů, aby si je mohli ve škole vyzkoušet i další žáci.“

HELUZ_DSC_0139
Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů jak finančně, tak i soutěžním materiálem (Zdroj: Heluz)

Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů jak finančně, tak i soutěžním materiálem. Bez jejich pomoci a podpory dalších spoluorganizátorů jako je Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a VOŠS a SŠ stavební Vysoké Mýto by nebylo možné soutěž v takovém rozsahu uspořádat. Velkým přínosem je i participace oborových svazů a profesních cechů – Cechu suché výstavby ČR, Svazu podnikatelů ve stavebnictví  a Cechu obkladačů ČR.

HELUZ_DSC_0203
Důležitým aspektem soutěže je práce soutěžících s nejmodernějšími materiály a technologiemi (Zdroj: Heluz)

Doprovodný program pro děti byl zrušen

Letošní doprovodný program připravovaný pro předškolní děti a žáky základních škol byl těsně před začátkem soutěže zrušen, aby se minimalizovala rizika přenosu. Přednostně byl řešen soutěžní program, který se odehrával  kompletně venku.

HELUZ_DSC_0295
Vítězové si odnesli hodnotné ceny (Zdroj: Heluz)

Výsledky - soutěžní obor Zedník

Soutěž – mistr zedník HELUZ:

1. místo:  Vladislav Opalka, Dávid Kolenčiak

SOŠ stavebná Žilina, Tulipánová 2, Slovensko

2. místo: Radek Preisler, Dmytro Okseniuk

Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy,  Pražská 38b 

3. místo: Erik Fikáček, Martin Juščík

SŠ technických oborů Havířov-Šumbark, Lidická 600/1a

Celkový vítěz (4 soutěžní úkoly)

1. místo:  Vladislav Opalka, Dávid Kolenčiak

SOŠ stavebná Žilina, Tulipánová 2, Slovensko

2. místo: Adam Vodička, Patrik Hlaváček

SPŠ stavební Pardubice, Sokolovská 150, Rybitví

3. místo: Erik Fikáček, Martin Juščík

SŠ technických oborů Havířov-Šumbark, Lidická 600/1a

HELUZ_DSC_0209
Soutěž byla rozdělena do několika kategorií (Zdroj: Heluz)

Spolupořadatelé soutěže

Erudio CZ, z.s., Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto, VOŠS a SŠ stavební Vysoké Mýto

Profesní partneři soutěže

Cech suché výstavby ČR

Cech obkladačů ČR

Svaz podnikatelů ve stavebnictví

HELUZ_DSC_0165
Mladí zedníci předvedli své dosavadní nabyté zkušenosti (Zdroj: Heluz)

Publikováno: 25. 10. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima