Test robotického čističe oken

Je spousta lidí, kteří mají problémy umýt si okna. Ať už je to ze zdravotních důvodů nebo třeba kvůli strachu z výšek. Jak potom zařídit, aby byla okna čistá a nestálo nás to zbytečné další výdaje nebo jsme nemuseli žádat souseda příbuzenstvo? Vyzkoušeli jsme robotický čistič oken.

Mamibot W120

Čištění oken je pro někoho odpočinkovou záležitostí, pro jiného noční můra. Představte si člověka s nalomeným zdravím, který je méně pohyblivý, jak ladně vyskočí na židli či schůdky, aby si několikrát do roka vyleštil okenní tabule. To pak nezbývá nic jiného, než prosit sousedku či někoho z rodiny. Pokud nemáte nikoho ve svém okolí, kdo by vám s touto činností pomohl, musíte si zaplatit službu. Nebo pořídit robota.

Pravda, robot neumyje rámy oken. Ale sklo umí vyčistit opravdu dobře. Vyzkoušeli jsme robotický čistič oken Mamibot iGLASSBOT W120. Překvapilo nás hned několik věcí. Za prvé je to intuitivnost v ovládání. Přestože je nutné si na začátku přečíst návod, samotné ovládání je velice snadné. Čistič musí být během provozu napojen na elektrickou síť. Ale není třeba se obávat, že by při náhlém výpadku proudu spadl z okna. K tomu má vestavěnou záložní baterii.

Mamibot W120
Systém sám upravuje výkon podtlakového přisání (Zdroj: Mamibot )
Mamibot W120
Šroubovací konektor na bezpečnostním kabelu zajistí bezpečnost (Zdroj: Mamibot)

Za druhé je to možnost čistit poměrně velké plochy. Kabel pro připojení je opravdu dlouhý, nemusíte se bát, že by nedosáhl na vysoká terasová okna. Další výhodou je různý způsob ovládání. Ovládat přístroj můžete ručně, přes mobil nebo dálkovým ovládáním. Součástí balení jsou i utěrky z nanovlákna ve dvojím provedení. S jemnějším a hrubším povrchem pro různě zašpiněná okna.

Mamibot W120
Součástí balení jsou i utěrky z nanovlákna (Zdroj: Mamibot )
Mamibot W120
Utěrka se přizpůsobí i nerovnému povrchu (Zdroj: Mamibot)

Je tedy ovládání robotického čističe bez práce? Téměř ano. Vezmete přístroj, na suchý zip ze spodní strany přilepíte jednu ze dvou utěrek, nanesete čisticí prostředek a otřete vnitřní část přístroje papírovou utěrkou. Zmáčknete tlačítko hlavního vypínače, robota umístíte na sklo, opětovným stisknutím tlačítka přístroj zprovozníte. Jedinou podmínkou, aby začal pracovat, je umístění 8 cm od okraje rámu. A pak už jen sledujete, jak jezdí nahoru a dolů a postupně myje okno včetně rohů. Na konci činnosti se vrátí do výchozí polohy a zvukovým signálem oznámí, že má hotovo.

Robotický čistič oken je vhodný na jakýkoliv typ a tloušťku hladkého povrchu, vyčistí tedy i například sprchové kouty, dlaždice, mramor či dřevěné podlahy. Pořizovací cena odpovídá množství ušetřeného času i námaze. Více se o přístroji dočtete na www.mamibot.cz.

Publikováno: 3. 11. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima