Jaromír Ondráček, mistr hodinář

Jaromír Ondráček je jedním z učitelů, kteří na prestižní hodinářské škole předávají své znalosti a zkušenosti zájemcům o toto řemeslo. Pod jeho ochrannými křídly se zrodilo mnoho hvězd. Absolventi hodinářské školy nejen opravují hodinky či hodiny. Věnovaly svůj osobní čas i prostor tomu, aby se taková zařízení naučili také vyrábět a tím si získali všeobecné uznání. Hodinářské řemeslo nevymírá. Stále více roste zájem o kvalitní hodinky, tudíž se jedná o řemeslo, které má smysl a obrovskou budoucnost.

Jaromír Ondráček je učitel na prestižní hodinářské škole (Zdroj: Prima DOMA)

Hodinář Jaromír Ondráček

Jaromír Ondráček je jedním z učitelů na prestižní hodinářské škole, která vychovává odborníky tohoto řemesla. Po republice existuje mnoho firem, které mají zájem o kvalitní hodináře. Stejně tak existuje i více odborných škol, které nabízí vzdělání ve stejném oboru. Pan Ondráček je však učitelem na škole, která nabízí vzdělání formou kurzů pro dospělé. Zájem je tak veliký, že v současné době evidují zhruba 170 uchazečů, kteří na nástup do odborného kurzu čekají i několik let.

Obecně roste podvědomí i zájem o kvalitní hodinky, a tudíž v souvislosti s tím zároveň roste zájem o již zmíněné řemeslo. A jak sám tvrdí tento učitel, hodinářské řemeslo má smysl a obrovskou budoucnost.

Opravář
Opravit složitý hodinový strojek vyžaduje mnoho trpělivosti a umu (Zdroj: Depositphotos)

Každý hodinář, který se chce v současné době živit tímto řemeslem, musí zpočátku vyřešit jednu důležitou otázku. Podstatné je, aby si určil své priority. Je obrovský rozdíl, zda chce pracovat v malém hodinářství na malém městě, kde se bude věnovat různorodým opravám, jako jsou např. opravy kukačkových hodin po babičce, náramkových hodinek po tatínkovi, výměna baterek v quarzových hodinkách či drobné opravy brýlí, nebo zda bude hodinářem v značkovém servisu. V tu chvíli se stává specialistou. Věnuje se úzkému segmentu oprav, ve kterém pak dále roste.

Hodinky
Kapesní hodinky se vracejí do módy (Zdroj: Depositphotos)

Jaromír Ondráček působí na učilišti, které nabízí studentům velice široký základ znalostí. Své nabyté vědomosti mohou posléze uplatnit v jakémkoliv hodinářství. Položí jim základy pro opravy velkých i běžných hodin a také opravy mechanických i elektronických hodinek. Jediné téma, které zůstává tabu, jsou opravy chytrých hodinek. Ty se totiž neopravují. Obrovských úspěchem, kterým se tato škola může pochlubit, je uplatnění svých absolventů u firmy Hainz. Jedná se o společnost, která se již 100 let stará o Pražský orloj, udržuje ho v chodu a provádí opravy.

Orloj
O Pražský orloj se již 100 let stará firma Hainz (Zdroj: Depositphotos)

Hodinářské školy nejsou vybaveny k tomu, aby naučily své žáky hodiny a hodinky vyrábět. Předávají jim své bohaté zkušenosti, aby toto zboží uměli perfektně opravovat. Existují však tací, kteří se s tímto nespokojí. Nechtějí po zbytek života opravovat hodinky, které již před nimi vyrobil někdo jiný. Pod křídly pana Ondráčky vystudovali i takoví studenti, kteří se v současné době věnují předělávání starých hodinek do nového kabátu, či výrobě hodinek zcela nových. Jedním takovým absolventem je např. Luděk Seryn, který je autorem nejdražších náramkových hodinek v Česku. Svými výtvory získal uznání ve Švýcarsku.

Hodiny
Prestižní mistři hodináři vyrábějí své vlastní hodiny (Zdroj: Depositphotos)

Lidé, kteří by se chtěli věnovat výrobě hodin a hodinek musí počítat nejen s obrovskými náklady do technického vybavení, ale zároveň si musí uvědomit svůj osobní vklad. Výrobu takto složitého zařízení se učí každý sám pouze za pomoci odborné literatury, která je pochopitelně v cizích jazycích.

Oprava
Hodináři se zaměřují především na opravy hodinek (Zdroj: Depositphotos)

Zájem o hodinářské řemeslo stále roste, neboť se jedná o řemeslo, které má smysl a budoucnost.

Bonusový materiál k 14. dílu: Anna Filipenská - hodinářka

Partner projektu je Skupina ČEZ

Orloj
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 9. 11. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima