Fachmani a dešťová jímka

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

Fachmani_10. dil (Zdroj: Prima DOMA)

Po vybagrování nové přístupové cesty do sklepa ze zahrady, kterou Fachmani zvládli v minulém dílu, přišlo na řadu bourání samotných dveří do sklepa. Měli to naštěstí o něco jednodušší, protože je bourali na místě původního okna, a nebylo tak třeba nade dveřmi dělat překlad. Zdi byly ale udělané hodně poctivě z cihel, kamenů a cementu – obyčejná sbíječka proto na bourání nestačila, a na řadu tak přišla diamantová pila. V další fázi se budou připravovat základy pro schodiště ve sklepě, bude se dorovnávat výška podlah a napojení hydroizolace.

Bourání
Obyčejná sbíječka na bourání nestačila, a na řadu tak přišla diamantová pila (Zdroj: Prima DOMA)

V online stavebním deníku si Fachmani nastaví chytré upozornění, které jim v daných intervalech připomene, že je třeba udělat revizi – oken, komínu a všeho, co je v domě potřeba kontrolovat i po dokončení rekonstrukce.

Ke slovu přijde opět bagr – je třeba vykopat jámu na jímku na dešťovou vodu a výkopy na dešťovou kanalizaci. Celá jímka bude nakonec schovaná pod terénem, bude k ní připraven přepad, aby se v případě naplnění mohla voda vsakovat do zeminy. Dešťová voda bude používána v domě i na splachování, takže se jímka bude napojovat i do domu a nezámrzným ventilem ven na zalévání zahrady. Stavitel Josef Beneš vysvětlí, proč je jímka úspornější a lepší řešení než studna.

Jímka
Je třeba vykopat jámu na jímku na dešťovou vodu a výkopy na dešťovou kanalizaci (Zdroj: Prima DOMA)

Vzhledem k nadkrokevní izolaci, která zvedla výšku střechy, bude nutné nadezdít komíny. Doskládají se do potřebné výšky z obyčejných cihel, do komína ke krbovým kamnům přijde ještě nerezová vložka, do druhého k plynovému kotli pak plastová vložka. Celý komín přijde na závěr oplechovat.

Po vykopání je třeba jámu na jímku ještě připravit na její položení. Únosné podloží stačí vysypat štěrkem, u nestabilnějších podloží je dobré na štěrk dát ještě desku. Samotnou nádrž usadí na podloží jeřáb, stejně tak víko, u kterého je třeba nezapomenout na pryžové těsnění, aby tam neprosakovala voda zvnějšku.

Vchod
V další fázi se budou připravovat základy pro schodiště ve sklepě (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 30. 11. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima