Proč a jak dodat tělu kolagen?

Termín kolagen je odvozen z řeckého slova kólla, což znamená klih nebo také lepidlo. Z chemického hlediska se ale jedná o nerozpustnou bílkovinu, která tvoří základní stavební hmotu pojivových tkání. Proto jej potřebuje k pohybu každý z nás.

Kolagen potřebuje k pohybu každý (Zdroj: Depositphotos)

Tělo kolagen potřebuje

Kolagen tvoří neuvěřitelných 25–30 % všech bílkovin v těle savců. V současné době je známo nejméně 28 rozdílných typů kolagenů. V lidském organismu je nejrozšířenějším z nich kolagen typu I. Molekuly kolagenu typu I se řetězí a tvoří silná vlákna a svazky, které už mohou být viděny pouhým okem. Tento typ kolagenu se vyskytuje např. ve šlachách, vazech, kostech, ale také v pokožce, zubech či dásních.

Od 25. roku života se obsah kolagenu v lidském těle snižuje a po 45. roce jeho tvorba prakticky ustává. Nedostatkem kolagenu pak vznikají typické projevy stáří. Pokožka je suchá, ztrácí lesk a elasticitu, tvoří se vrásky, kvalita vlasů a nehtů se zhoršuje. Může se ale také projevit bolestí kloubů, které mohou vést až k omezení pohyblivosti. Doplňování kolagenu je tedy potřebné jak pro zachování zdravé a pružné pokožky bez vrásek, ale především pro správné fungování pohybového aparátu.

Kolagen potřebuje k pohybu každý (Zdroj: Depositphotos)
Pro správné fungování pohybového aparátu je dostatek kolagenu nezbytný (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybrat správný doplněk stravy

Kolagen můžeme svému tělu dodat ve formě doplňků stravy. Problém je ale v tom, že jsou jich plné lékárny, drogerie i internet a laik se v nich jen těžko vyzná. Kolagenní přípravky můžeme velmi zjednodušeně rozdělit do dvou velkých skupin, a to na želatiny a přípravky obsahující hydrolyzované kolageny (kolagenní peptidy) a nativní kolageny. Obě skupiny přípravků mají odlišné vlastnosti, jiný účel podávání, odlišné doporučené dávkování, a to je třeba při výběru přípravku zohlednit.

Příběh kolagenových kostiček

V České republice se vyrábí výjimečný a velice oblíbený doplněk stravy Colafit, který je v současné době dokonce jednou z nejprodávanějších značek kolagenových doplňků stravy na lékárenském trhu v Čechách i na Slovensku. Málokdo ale ví, že se jedná o český výrobek. Historie doplňku stravy Colafit sahá do roku 1995, kdy se nápad na jeho výrobu zrodil v hlavách manželů Cichých. Protože nemohli na trhu sehnat výrobek, který by vyhovoval jejich dceři, rozhodli se vyrobit si vlastní.

Colafit-004 upr
Ing. Bc. Dalibor Cichý (Zdroj: AUROVITAS)

Jak se Colafit vyrábí

Pro výrobu doplňku stravy Colafit je používán vysoce čistý kolagen ve formě gelu. Gel je hluboce zamražen a následně procesem zvaným lyofilizace zbaven veškeré vody. Tento proces je technologicky, energeticky i časově náročný, ale přináší své výhody, protože při něm nedochází k degradaci molekuly kolagenu a zároveň do finálního produktu není nutné přidávat žádné další látky. Doplněk stravy Colafit tak obsahuje čistý nativní kolagen typu I, tedy kolagen ve své přirozené, tělu vlastní, neporušené struktuře.

Colafit-013 Pohled do výroby doplňků stravy upr
Pohled do výroby doplňků stravy (Zdroj: AUROVITAS)

Doplněk stravy Colafit se doporučuje užívat minimálně 2-3 měsíce alespoň 2x do roka. V případě potřeby jej ale lze užívat trvale. Vyrábí se proto v několika baleních a formách, které vytvářejí ucelenou produktovou řadu: 

  • Balení klasických kostiček Colafitu je možné doporučit dle očekávané délky užívání – od zkušebního balení 30 kostiček na 1 měsíc užívání až po balení 120 kostiček na 4 měsíce.
  • Produktovou řadu rozšiřuje prémiové balení Colafitu s vitamínem C, který je důležitý pro normální tvorbu kolagenu.
  • Při zvýšené zátěži pohybového aparátu je vhodné užívat Colafit Extra Strong, jehož větší pěnové kostky obsahují nejen vyšší dávku čistého krystalického kolagenu, ale i vitamin D pro podporu správné funkce kostí a svalů a betakaroten dodávající kostičkám specifickou barvu.
  • Pro děti je určený Colafit Junior. Kostičky čistého kolagenu se oproti tradiční podobě liší upravenou dávkou kolagenu, přídavkem extraktu růže šípkové a jahodovou příchutí, která zachutná i kdejakému dospělému.
  • Doplňky stravy dokáže vhodně podpořit masážní krém Colafit Akut Pro. Jedná se o kosmetický přípravek s kyselinou hyaluronovou a kolagenem doplněný o další aktivní látky. 
Colafit skupinka Extrastrong Akut 120 Vit C Junior s kostkami_CZ Doplňky stravy, Colafit Akut Pro je kosmetický přípravek upr
Doplňky stravy, Colafit Akut Pro je kosmetický přípravek (Zdroj: AUROVITAS)

Tip na dárek – i z malé kostičky se může zrodit velký dárek

Výhodné dárkové balení 120+30 kostiček na 5 měsíců užívání, které obsahuje čistý krystalický kolagen v malých, měkkých kostkách, jenž se snadno polykají, zaručeně potěší vaše blízké.

20_176 Darkovy Colafit 3D model CZ Doplněk stravy
Doplněk stravy (Zdroj: AUROVITAS)

Publikováno: 14. 12. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima