Fachmani řeší elektroinstalaci

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

Fachmani 11. dil (Zdroj: Prima DOMA)

Fachmani - díl 11.

Sledujte v úterý 8. prosince ve 22.50 na Primě

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z  poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama. 

Fachmani v tomto díle začnou řešit elektroinstalaci. Vybraná firma bude sice vycházet ze zpracovaného elektro-projektu, ale i tak musí na stavbě zkontrolovat, zda se od jeho tvorby nic neměnilo – příčky jsou tam, kde mají být, a nedošlo ke změně dispozic. Na základě návštěvy pak vytvoří prováděcí elektro-projekt, který už bude firmě sloužit jako přesný návod. Objedná podle něj délku kabelů i všechen potřebný materiál. Po instalaci si nezapomeňte nechat vystavit revizi.

Fachmani_11. dil (3)
Fachmani v tomto díle začnou řešit elektroinstalaci s dodavatelskou firmou (Zdroj: Prima DOMA)

Stavitel Josef Beneš poradí, jak na zabezpečení na stavbách, které můžete chytře propojit s online stavebním deníkem. Čidla vám pak nahlásí nejen to, že se na stavbě někdo pohybuje v době, kdy by neměl, ale třeba i zaplavení, ať už z rybníku nebo prasklé trubky. Ochránit se jimi dají i drahé stroje, kdyby je někdo chtěl ze stavby odcizit.

Po instalaci systémových lišt v rámci zateplení v minulém díle se fasáda začne natahovat do lepidla. Před tím je třeba všechny desky zarovnat broušením do roviny a pak stačí už jen nanést lepidlo a do něj vtlačit perlinku. Nanášení lepidla se dělá většinou nadvakrát, aby mělo vrstvu cca 3 mm, včetně vtlačené perlinky. Pak se lepidlo napenetruje, aby přes zimu nepouštělo do domu vlhkost. Na jaře pak dojde k penetrování znovu, než se fasáda finálně dodělá.

Fachmani_11. dil (1)
Fasáda se začne natahovat do lepidla (Zdroj: Prima DOMA)

Investora Karla ještě čeká výběr plotu. Zaměřit by se přitom měl na barvu, design, výšku a rozhodnout musí i to, zda půjde o jednolitou zeď nebo sloupky s výplní.

K minule usazené jímce začne stavební firma pokládat kanalizaci a vsakovací jámu. Kanalizační trubky se uloží do vykopaných cest na vrstvu písku a stejným materiálem se i posypou. Vsakovací jáma pak do díry vysypané štěrkem, do které se uloží vsakovací boxy obalené geotextilií. Vše se samozřejmě pokládá do nezámrzné hloubky, tedy 70 cm, a pak do spádu k nádrži. Do výkopů firma položí i zemnící pásku na hromosvod a zakope jímací tyče.

Publikováno: 7. 12. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima