Aleš Siřínek začínal jako strojní inženýr a amatérský fotograf a fotografování mu zůstalo v krvi i dlouho poté, co tento svět opustil a vydal se zcela jiným směrem. Vždy se snažil dělat všechno tak, jak to cítil srdcem. A stejně tomu bylo i s kávou, které zasvětil svůj současný život.
Na začátku byla fotografie a káva
Aleš Siřínek vystudoval procesní inženýrství a několik let pracoval jako strojní inženýr. Mezi jeho náplň práce patřilo i projektování potravinářských linek, dá se tedy říci, že k potravinám měl vždy svým způsobem blízko. Své zkušenosti z oboru a lásku ke kávě spojil a stal se pražičem.
13 let pracoval v reklamě, fotografoval a fotografování se mu stalo jednou z celoživotních vášní. A tou druhou je káva. Aleš Siřínek potřeboval po mnoha letech hektického života zvolnit, a tak vznikl nápad zakoupit malou pražičku kávy. Tu chtěli původně využívat pouze s manželkou, avšak touha po dokonalé kávě ho hnala dál. Nejprve sháněl opravdu dobrého dodavatele zelené kávy, poté se učil sám kávu pražit a připravovat. Nakonec si v pražské Libni otevřel vlastní kavárnu.
Zlomem pro něho byl okamžik, kdy do jeho kavárny přišel člověk ve žluté mikině a objednal si kávu. Z nenápadného muže se vyklubal světoznámý zakladatel školy kávy Roberto Trevisan. Z obyčejného domácího pražení kávy se stala hotová alchymie a příprava kávy jako nápoje byla povýšena na hotová umělecká díla.
Aleš Siřínek má dnes italskou pražičku kávy na zemní plyn, jejíž hlavní část je na rozdíl od klasických plechových pražiček vyložena zevnitř šamotem. Pražička funguje na podobném principu jako horkovzdušná trouba.
Základem dobré kávy je ale vstupní surovina - kávová zrna. Ta se odebírají ze skladu, musí se přesně navážit poměr jednotlivých druhů, měří se vlhkost kávových zrn a další náležitosti. Samotný proces pražení pak hlídá opravdu unikátní software, který se stará o teplotu horké páry, teplotu kávových zrn, odvod spalin a zaznamenává i historii předchozích pražících cyklů. Je tedy možné i zpětně zkontrolovat, jestli celý pražící proces proběhl v souladu s danými parametry.
Dokonale upražená káva se předává do karuselu, kde nastává proces chlazení. Pražení probíhá při teplotě 180-220 °C, zatímco chlazení je potřeba nastavit tak, aby se kávová zrna během 5 minut ochladila na teplotu 60 °C. Tím se uvnitř zrn uzavřou oleje a další důležité látky, které kávě dodávají její jedinečnost a dokonalou chuť. Správně upražené a ochlazené zrno je na povrchu tmavě hnědé a matné. Takto opracovaná kávová zrna se dále ručně třídí a selektují, a nakonec se již uzavírají do sáčků a nabízejí zákazníkům.
Procento zákazníků, kteří dbají na nákup kvalitní kávy, neustále přibývá a Aleš Siřínek je rád, že se k němu jeho hosté a zákazníci stále vracejí. Proto se o budoucnost svého podnikání nebojí. Naopak by rád v dalších letech patřil mezi špičky ve svém oboru, a přitom se stále věnoval pražení kávy. Pomocí svých workshopů by chtěl šířit podvědomí o kvalitní kávě.
21. díl: Aleš Siřínek - Pražič
Partner projektu je Skupina ČEZ
Publikováno: 7. 1. 2021