Jak se žije instalatérům v dnešní době?

Instalatér je člověk potřebný, vážený a často v domácnostech žádaný. Instalatérské práce jsou totiž neustále potřeba. Vodovodní potrubí, zařízení koupelen a WC, a k tomu přidružený obor topenář dávají tomuto řemeslu velkou naději, že přežije i další století.

Martin Kotmel - Kreativní instalatér (Zdroj: Prima DOMA)

Martin Kotmel, instalatér

Spojení čaje, gramofonové desky s jazzem a moderního umění by v tomto na první pohled nenápadném klukovi nikdo nehledal. A přeci je tomu tak - Martin Kotmel dokáže své vrstevníky překvapit neobvyklými zájmy a koníčky.

Zpočátku byl přesvědčený, že jeho posláním je stát se středoškolským učitelem fyziky. Dva půl roku na gymnáziu ho ale utvrdilo v myšlence, že tudy cesta nevede. Martin si neuměl představit, že by se musel vzdát práce s nářadím a možnosti vlastníma rukama tvořit.

Přípojky
Všechny instalatérské spoje musí dokonale těsnit a vydržet tlak vody nebo plynu (Zdroj: Prima DOMA)

Ve dvaceti letech mu otec předal klíče od bytu, v němž bude moci Martin bydlet pouze tehdy, pokud si ho zrekonstruuje. Martin výzvu přijal, a díky tomu si ve svém bytě vyzkoušel snad všechna možná a běžná řemesla od malování až právě po instalatérskou činnost. A práce s trubkami ho doslova uchvátila. 

Proto se stal instalatérem. I když zpočátku pracoval pouze se železnými trubkami, nyní stále více a více pracuje s plastem a ještě více s mědí, kterou si oblíbil jako osvědčený materiál. Rád vyhledává kompromisy mezi zachováním původního rázu bytu či domu a představami majitelů. 

Měď
Měděné trubky jsou velmi žádané (Zdroj: Prima DOMA)

Po 7 letech již má Martin Kotmel stabilní firmu, v níž se kromě něho uživí ještě dalších 10 lidí. Mezi nimi je i Martinův dlouholetý kamarád, který při vstupu do firmy měl jistou obavu, aby jejich přátelství neutrpělo pracovními povinnostmi. Naštěstí se jeho obavy nepotvrdily a oba umí rozlišit přátelství a práci, a jedno či druhé dohromady nemíchají. 

Odpady
Instalace odpadního potrubí (Zdroj: Prima DOMA)

Martin ukázal svou práci na názorném příkladu ve 100 let starém domě, kde se majitelé rozhodli pro rozsáhlou rekonstrukci a Martin tak se svou firmou kompletně předělávají odpady, vodovodní potrubí, topení i plyn. Všichni musí kromě svojí práce umět také číst v projektech, které jim ukazují, kudy a kam se trubky povedou. Práce s mědí je podle Martina práce čistá, vyžaduje soustředění a preciznost. Musí mít i určitou dávku představivosti, aby dokázal nákresy v plánu vidět v reálu. 

Plány
Instalatér musí umět i číst v plánech (Zdroj: Prima DOMA)

Martin by byl velmi rád, kdyby se do budoucna o instalatérské řemeslo zajímalo podstatně víc mladých lidí, i bez ohledu na to, co vystudovali. Věří, že kdyby se řemeslné obory vrátily do systému, kdy si mistr vzal "pod křídla" několik učedníků, a ty by si vychoval k obrazu svému a předal jim svoje letité zkušenosti, že by se řemeslo opět pozvedlo na odpovídající úroveň. Chce proto dále jednak rozvíjet svou firmu, ale také vychovat novou generaci instalatérů, pro kterou bude samozřejmostí využívání moderních technologií, ale i věcná a odborná komunikace v češtině a angličtině.

Spoje
Jako těsnící materiál se stále používá koudel nebo teflonová páska (Zdroj: Prima DOMA)

22. díl: Martin Kotmel - Instalatér

Partner projektu je Skupina ČEZ

Partnerem projektu je Skupina ČEZ
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 10. 2. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima