Vyberte si správnou a účinnou roušku

Roušky s aktivním stříbrem, nanoroušky či antibakteriální roušky. Na českém trhu si mohou zákazníci vybírat z velkého množství ochranných prostředků. Zdaleka ne všechny ale splňují potřebné normy a certifikace. Jak se vyvarovat nákupu „zajíce v pytli“?

Zmatek v normách. Některé standardy roušek a respirátorů koronavirus neřeší (Zdroj: Nano Medical)

Prodejci roušek a respirátorů se předbíhají v tom, čí varianta je ta nejúčinnější a nejspolehlivější. Kde je ale pravda? Tím nejprůkaznějším kritériem je podle Marcely Munzarové z Nano Medical to, aby výrobek splňoval odpovídající normy. Ani ty ale podle ní nemusí vždy stačit, některé jsou totiž zastaralé a koronavirus vůbec neřeší.

Čínské versus evropské normy

Už tak nepřehlednou situaci s ochrannými prostředky komplikuje ještě fakt, že zákazníci na trhu najdou výrobky, které splňují evropské normy a potom ty, které se řídí čínským hodnocením. Ne všechny standardy jsou přitom pro probíhající epidemii koronaviru vhodné. Například čínská norma GB2626-2006 je primárně určena pro průmysl. „Tyto respirátory, které lze zakoupit i v Česku, se obvykle používají k ochraně u činností jako je malování či svařování. Respirátory tohoto typu tak nejsou vhodné ke zdravotnickým účelům,“ upřesňuje Marcela Munzarová z Nano Medical.

Ing. Marcela Munzarova, cesk á Nano Lady,  autorka materiálu AntiMicrobe Web R v prov ozu Nano Medical, MG_1001
Ing. Marcela Munzarová, česká Nano Lady, autorka materiálu AntiMicrobe Web R v provozu Nano Medical (Zdroj: Nano Medical)

Z Číny jsou navíc velmi často dováženy zdravotnické masky vyráběné ve tvaru respirátoru a budí tak dojem, že si zákazník kupuje respirátor. Na obalu není jednoznačně uvedeno, o jaký typ výrobku se jedná. Typickým příkladem takové záměny byly respirátory, které obdrželi důchodci v září. Deklarované respirátory byly ve skutečnosti zdravotnické masky třídy I., tedy velmi nízký ochranný efekt. Takovýto podvod nemá spotřebitel šanci zachytit, musel by rozumět normám. Z tohoto důvodu by měl spotřebitel pečlivě zvažovat, jaké výrobky nakupuje a kde je nakupuje. Výrobky bez českého návodu k použití CE značky by kupovat neměl.

Nano Med Clean, 066,www.triola.cz
Pokud na výrobku (masce nebo respirátoru) nebo na jeho obalu není uvedena značka CE, tak byste se mu měli raději vyhnout (Zdroj: Nano Medical)

U výrobků je důležitá CE značka

Garancí kvality u nanoroušek typu zdravotnická maska je shoda jejich parametrů s evropskou normou EN 14683. Tato shoda je deklarována prohlášením výrobce o shodě (značka CE). Pokud má rouška parametry ve shodě s normou, jedná se o zdravotnický prostředek třídy I.

Shoda s normou zákazníkovi garantuje, že výrobek má požadovanou účinnost na záchyt mikroorganismů, ale také, že má požadovanou prodyšnost, nepůsobí kožní podráždění a mikrobiologická čistota materiálu je také dle požadavků normy.

Intruktážní foto, jak vkládat 148
Instruktážní foto, jak vkládat nanotextilii do roušky (Zdroj: Nano Medical)
nanomedical-093
Garancí kvality u nanoroušek typu zdravotnická maska je shoda jejich parametrů s evropskou normou EN 14683 (Zdroj: Nano Medical)

Kombinace všech těchto parametrů spotřebiteli garantuje účinnost roušky, ale také její bezpečnost při použití. Velmi často se u roušek, které nemají CE značku preferuje parametr vysokého záchytu, ale účinnost materiálu je dosažena na úkor prodyšnosti. Spotřebitelům se pak v roušce špatně dýchá a v případě jiných zdravotních komplikací u pacienta, může být použití takové roušky nebezpečné. Občas si také spotřebitelé stěžují na kožní podráždění nebo nepříjemný odér zatuchlosti. Tyto roušky by pravděpodobně nesplňovali požadavky na nedráždivost nebo mikrobiální čistotu, mohou obsahovat dráždivé látky a spóry plísní. 

Pokud na výrobku (masce nebo respirátoru) nebo na jeho obalu není uvedena značka CE, tak bych se mu raději vyvarovala. Na trhu je aktuálně mnoho rádoby „velmi kvalitních nanoroušek nebo nanorespirátorů“. Prodej významného množství těchto výrobků stojí na tom, že zákazníci nerozumí nanotechnologiím, nerozlišují mezi nanočásticemi a nanovlákny, případně jsou textilní roušky ošetřeny pouze nástřiky s nanočásticemi, které se při prvním praní vyperou,“ říká Marcela Munzarová, ředitelka společnosti Nano Medical. Obyčejný zákazník podle ní nemá šanci tyto „fejky“ odhalit. „V následujícím období se budou spotřebitelé setkávat s nanošmejdy, kteří se klamavou reklamou snaží prodat nekvalitní produkty za přemrštěnou cenu,“ upozorňuje Munzarová.

Linka na vyrobu nanotextilie AntiMicrobe  Web R, který dokáže lapit koronavirus
Linka na výrobu nanotextilie AntiMicrobe Web R, který dokáže lapit koronavirus (Zdroj: Nano Medical)
nanomedical-035
Stejně tak je potřeba dávat pozor na to, zda rouška splňuje normu určenou pro roušky, nikoliv pro respirátory (Zdroj: Nano Medical)

Stejně tak je potřeba dávat pozor na to, zda rouška splňuje normu určenou pro roušky, nikoliv pro respirátory. „Pokud je u ní uvedena informace o třídě účinnosti FFP2 či FFP3 jedná se o zavádějící informace, které mohou ve spotřebitelích vzbuzovat dojem, že se jedná o respirátor. Respirátory se hodnotí podle normy EN 149, jinými testovacími metodikami,“ popisuje Marcela Munzarová z Nano Medical. Každý kvalitní respirátor by měl být výrobcem označen CE a měla by na něm být uvedena informace o třídě účinnosti FFP2 nebo FFP3. Označení N 95 je označení dle US normy a odpovídá evropskému standardu FFP2.

Nezáleží pouze na záchytu, ale také na správné velikosti

Procentuální údaj o záchytu virů u roušek či respirátorů není všespásný. Velmi důležité je také to, jak ochrana nosu a úst těsní na obličeji. Čím větší je mezera mezi výrobkem a tváří, tím menší je jeho účinnost. Proto nelze brát na lehkou váhu ani velikost respirátoru nebo roušky. Vybrat správnou velikost na konkrétní obličej je tak stejně důležité, jako vybírat ochranný prostředek s vhodnou normou.

Nano Med Clean,8088, www.triola.cz
Velmi důležité je také to, jak ochrana nosu a úst těsní na obličeji (Zdroj: Nano Medical)

Publikováno: 16. 12. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima