Co je to diabotické desatero?

Nohy mohou být u diabetiků v ohrožení a je moc dobré si shrnout, jak o nohy pečovat a co jim dopřát, abychom se na nich mohli aktivně pohybovat po světě. K intenzivnější prevenci vyzývá také jedna z předních lékařek v oboru diabetologie MUDr. Pavlína Piťhová, se kterou jsme připravili několik zásad pro správnou volbu vašich nových bot. Projděte si tyto důležité tipy při výběru diabetické obuvi a nezapomeňte požádat o poukaz na příspěvek pojišťovny na kvalitní Diabotu Shaper, která byla zařazena nově mezi zdravotnické prostředky.

Diabotické desatero pro výběr správných bot pro diabetiky (Zdroj: diabota.cz)

Diabotické desatero

1.) Odložte předsudky, nasaďte vhodné boty; nevhodná obuv bývá nejčastější zevní příčinou
ulcerací (nehojících se poranění) a často je na počátku vzniku jedné ze závažných komplikací diabetu – tzv. syndromu diabetické nohy.

2.) Kontrolujte, zda bota nabízí maximální pohodlí při chůzi; nelze spoléhat na to, že se bota časem „roztáhne“. Její uzavírání musí být schopné reagovat na změny v objemu chodidla během dne. Vhodné je uzavírání šněrováním nebo suchým zipem. Nákup obuvi by měl proto probíhat v odpoledních hodinách, kdy je možnost otoku končetin.

Obuv
Boty pro diabetiky musí být pohodlné, bez vnitřních švů (Zdroj: diabota.cz)

3.) Ověřte, zda máte uvnitř dostatek prostoru ve špičce a rovné vedení palce; to by mělo zabránit vzniku otlaků, vbočených palců̊ a stlačení prstů. Obuv s úzkou špičkou není vhodná. Základem je, že bota nesmí při zkoušení tlačit.

4.) Zvolte stélku na míru vašim potřebám; ta by měla být pružná, nejlépe vícevrstvá a plochá. Měla by zvládnout tlumit nárazy a přizpůsobit se deformitám.

5.) Zapomeňte na vnitřní švy a snižte riziko vzniku otlaků a nehojících se poranění.

Boty
Ženy diabetičky by se měly vzdát bot na vysokém podpatku (Zdroj: diabota.cz)

6.) Nepodceňujte materiál - měl by být prodyšný - ideální je kvalitní kůže; Materiály vnitřku obuvi by měly mít antibakteriální úpravu.

7.) Nechte si nohu důkladně přeměřit, aby vše správně sedělo v souladu s výše uvedenými pravidly.

8.) Neriskujte s botami s otevřenou špičkou, kam mohou vniknout drobné předměty, které se mohou snadno proměnit v zákeřné útočníky na zdraví chodidla. Otevřená obuv, jako jsou sandály nebo pantofle není vhodná.

9.) Ověřte dostatečnou tvrdost podrážky, aby nemohlo dojít k jejímu propíchnutí a dbejte na pružnost vnitřní ploché vložky.

10.) Zapomeňte na vysoké podpatky (maximálně dva a půl centimetru) a nezapomeňte si říci u lékaře o poukaz na příspěvek pojišťovny na kvalitní obuv.

Bota
Pohodlná obuv má značný vliv na zdravotní stav diabetika (Zdroj: diabota.cz)

Výběrem vhodné obuvi však péče o chodidlo diabetika nekončí. Obuv je nutné před každým obutím
zkontrolovat, zda se v ní nenachází cizí předmět. Nedoporučuje se chodit ani nosit obuv naboso. Je nutné dodržovat doporučené hygienické návyky. Naopak je třeba nohy denně̌ kontrolovat a navštěvovat pravidelně̌ odbornou pedikúru. V případě̌ jakýchkoliv odchylek od normálu (puchýře, otlaky, prasklinky, změna barvy kůže, bolest, atd.) je třeba navštívit lékaře. Důležitá v prevenci je též přiměřená pohybová aktivita a mnoho dalšího.

Více na www.diabota.cz

Publikováno: 20. 12. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima