Od dob „květinových dětí“, času hippies a Woodstocku nebyl nikdy květinový věneček tak v kurzu, jako je tomu nyní. Ženy si jej žádají zejména jako svatební dekoraci. Doplňuje svatební kytici, zdobí hlavy družiček a svědkyní.
Dámy ale věnce poptávají i na loučení se svobodou, narozeninové párty a vůbec oslavy všeho druhu. Přestože se doslova roztrhl pytel s čelenkami a věnečky s textilními květinami, věneček z čerstvých květin má zkrátka navrch, ačkoli vydrží zpravidla jen jeden den. Každá nositelka takového květinového věnečku se jako mávnutím kouzelného proutku promění ve vílu a z každého okamžiku, kdy jej má ve vlasech, se stane neopakovatelný, výjimečný zážitek.
Budete potřebovat na květinový věneček
- rozmarýn (Rosmarinus officinalis), nastříhaný na co nejdelší větvičky, cca 6 ks dlouhých 15 cm
- drobnokvěté listopadky, tzv. „santinky“ (Chrysanthemum), 3 ks
- opuč, tzv. waxflower (Chamelaucium), 3 ks
- eukalyptus (druh Eucalyptus cinerea), cca 6 ks
- hliníkový drát o síle 2 mm
- stuhu
- gutaperčovou pásku nebo tenký vázací drátek
Prima tip
Věneček si můžete vyrobit také z lučních květin, které natrháte při procházce přírodou. Vytvoříte tak romantickou alternativu sedmikráskovému či pampeliškovému věnečku.
Jak na to
1. krok
Z hliníkového drátu vytvořte základní kostru věnečku. Na jednom z konců udělejte očko (hliníkový drát je velmi měkký, takže by to mělo jít bez problémů) a ostrý konec drátku obalte gutaperčovou páskou. Na druhém konci nechte háček, i ten můžete začistit gutaperčou. Díky tomuto variabilnímu zakončení lze posléze věneček na hlavě upravit dle potřeby – háček se zvětší či zmenší podle obvodu hlavy.
2. krok
Připravte si stuhu, kterou budete namotávat na hliníkový drát, ideálně cca 1 cm širokou. Nechte ji s přesahem přes konec drátu (asi 15 cm za očkem i háčkem). Aby neklouzala, na začátku můžete připevnit gutaperčou nebo tenkým vázacím drátkem. To samé udělejte i na konci.
3. krok
Ke kostře z drátku a stuhy přivažte rozmarýn – vytvoří vám pěkný zelený základ a věneček příjemně provoní.
4. krok
Ve směru hodinových ručiček připevňujte po celém obvodu pomocí gutaperči květy – ty větší (listopadky) samostatně, ty drobnější (opuč, tzv. waxflower) ve svazečku po několika větvičkách. Prokládejte eukalyptem zejména tam, kde je příliš vidět gutaperčová páska. Eukalyptus můžete vlepovat floristickým lepidlem nebo přivazovat tenkým vázacím drátkem o síle 0,35 mm, kterému se říká drát myrtový.
5. krok
Po vložení do vlasů a spojení očka s háčkem svažte stuhu na mašli a volné konce nechte volně viset. Stuha má pouze ozdobnou funkci.
Prima tip
Pokud chcete, aby květinový věneček co nejdéle vydržel, je potřeba nechat květiny na co nejkratších stoncích napít alespoň tři hodiny předem. Postříkejte je sprejem na prodloužení trvanlivosti květin a posléze opatrně umístěte hotový věneček do celofánového sáčku, který zevnitř mírně pokropíte vodou, a dejte jej do chladu – nejlépe do lednice. Místo celofánového sáčku dobře poslouží i mikrotenová taška. Pouze dejte pozor, abyste květiny při vkládání do sáčku mechanicky nepoškodili.
Text a návod je z knihy Můj květinový ateliér (Smart Press)
Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.
Publikováno: 8. 2. 2020