Jak namontovat předstěnu

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

Fachmani – 20. díl a montáž předstěny (Zdroj: Prima DOMA)

Fachmani ukážou další část prací, které museli stihnout ještě před příchodem únorových mrazů. Šlo především o připojení vody na hřad, který byl přes silnici od domu. Dodělávala se i fasáda do lepidla, protože z části u dveří bude ještě na jaře potřeba přemístit elektroměrné místo do nového plotu. Venku se nakonec uklidilo, protože práce už se finálně přesunuly dovnitř.

Fachmani_20. dil (2)
Dá se rekonstrukce provádět jako telenovela? (Zdroj: Prima DOMA)

V budoucí kuchyni bylo potřeba vyřešit odpady u příčky, do které se však již nedalo sekat. Stavební firma si tam proto pomohla předstěnou, tedy vysoko-pevnostním sádrokartonem připevněným na rastru, na který půjdou bez problémů namontovat i závěsné skříňky kuchyňské linky. Oproti běžnému sádrokartonu totiž není v tom vysoko-pevnostním potřeba dělat výdřevu. Deska navíc odolá vlhkosti, požáru a má i dobré akustické vlastnosti, takže je do kuchyně jako dělaná.

Dojde na montáž elektrorozvaděče, který se nakonec místo vedle vchodových dveří instaloval v suterénu – Karel si totiž v domě vymyslel celou řadu zásuvek a světel navíc, a tak je celý rozvaděč větší, než se původně plánovalo. Jističe si firma připraví ještě v dílně, a až na připravené stavbě, kde je všechna elektřina zaházená, je nainstaluje do rozvaděče a připojí. Na závěr pak musí dodat revizi celé instalace.
Oplechování komínu se naplánovalo už při instalaci nové střechy, ale až teď na něj dojde v reálu. Kromě estetické funkce zabrání oplechování vtékání vody do komína a spár a zvyšuje trvanlivost komína i celé střešní skladby. Před oplechováním samotným je třeba komín důkladně zkontrolovat, aby neměl praskliny nebo trhliny, těch si totiž po oplechování již nemůžete všimnout, a při zatopení by tak mohlo dojít k zahoření.

Fachmani_20. dil (3)
Oplechování komínu je potřeba, prodloužíte tak jeho životnost (Zdroj: Prima DOMA)

V rámci přípravy elektroinstalace se designéři pustí do výběru svítidel do i vně domu. Vzhledem k hranatosti celého domu budou svítidla pokud možno kulatá, samozřejmostí pak v dnešní době je možnost tlumení jejich svítivosti. Venkovní světla pak budou sloupková i nástěnná s možností čidla pohybu a stmívání.
 

Publikováno: 22. 2. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima