Pokud uvažujete o pořízení venkovních žaluzií, tak právě pro vás je určen následující článek. Již dávno nevybíráte pouze barvu a materiál, možností je mnohem víc. Moderní žaluzie nabízejí řadu užitečných funkcí. Řešíte úspory, chytré ovládání nebo zvýšenou bezpečnost? Chcete, aby se staly ozdobou vašeho domu či bytu? Odborníci právě pro vás připravili praktické rady, na co všechno se zaměřit.
Z jakých materiálů můžete vybírat?
Při výběru venkovních žaluzií máte několik možností. Dřevěné žaluzie osloví zejména milovníky přírodních materiálů. Jedná se o netradiční řešení, které využívá termoregulačních vlastností dřeva. Nejčastěji se vyrábí z borovice, protože její dřevo obsahuje minimum suků.
Co písmeno to jiný tvar
Při výběru žaluzií pravděpodobně narazíte na jejich označení pomocí písmen. Tato písmena od sebe odlišují různé typy lamel. Oblíbenou volbou jsou moderní žaluzie ve tvaru písmene Z, jejichž lamely do sebe při zatažení dokonale zaklapnou, takže do místnosti nevpustí téměř žádné světlo. Při vytažení zaberou díky svému tvaru minimum místa na horním rámu okna.
Cenově dostupné lamely ve tvaru písmene C, mají zaoblené hrany a při stažení se vzájemně nedotýkají. Díky tomu jsou příjemně tiché. Jejich největší předností je, že se dají naklápět na obě strany. Typ F má podobný zaoblený tvar lamel jako typ C, akorát plošší. Lamely v jedinečném tvaru písmene T se díky svému hranatému tvaru dobře dovírají a mají velmi nízký nábal.
Moderní žaluzie padnou každému oknu
Až si vyberete typ, montážní firma přijede k vám domů na přesné zaměření oken. Užší lamely o šířce 50, 60 nebo 70 mm se hodí na zastínění menších a užších oken. Působí elegantněji a nezaberou tolik místa do šířky okna. Lamely o šířce 80 a 90 mm pak vybírejte pro zastínění velkoformátových oken nebo vchodů na balkon či terasu. Maximální rozměry žaluzií záleží vždy na konkrétním typu a s výběrem vám poradí profesionální firma. Většina z nich zastíní plochu až do rozměru 20 m2.
Jsou nejenom ochranou před sluncem. Nevěříte?
Venkovní žaluzie si pořizujete zejména jako ochranu před slunečními paprsky. Oproti vnitřním žaluziím dokážou v létě snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. Ušetříte tak s nimi náklady, které by vás stál provoz klimatizace. Díky naklápění lamel můžete současně regulovat množství světla v místnosti i větrat. V noci vás venkovní žaluzie zase ochrání před pohledy cizích lidí a světelným smogem.
Venkovní žaluzie mohou chránit také před větrem. Například moderní celokovová žaluzie Protal nemá na rozdíl od všech ostatních žaluzií žebříček ani textilní pásku, takže vyniká čistým designem, ale přitom je velmi bytelná. Některé typy žaluzií odolají i velmi silnému větru.
Přejete si žaluzie motorové, nebo dáváte přednost těm na kliku?
Venkovní žaluzie můžete ovládat dvěma základními způsoby–ručně pomocí kliky a dálkově na motorický pohon. Rozhodnutí záleží nejen na míře pohodlí, které si chcete dopřát, ale také na technických možnostech. Pokud si žaluzie pořizujete do novostavby, je vhodné naplánovat montáž stínění už ve fázi projektu. Pro motorické ovládání je totiž potřeba předem myslet na přívod elektrické energie. Motor a nosnou lištu žaluzie můžete nechat umístit do podomítkové schránky nebo do stavebního překladu. Dodatečně montované žaluzie jsou zakryty viditelným hliníkovým plechem, který částečně snižuje světelnost oken.
Dálkově lze žaluzie ovládat pomocí nástěnného vypínače, přenosného ovladače nebo v mobilní aplikaci. Venkovní žaluzie můžete také zapojit do chytré domácnosti a nastavit si je odkudkoliv. Díky tomu budete mít doma ideální klima ještě dříve, než se vrátíte z práce nebo dovolené. Automatizace umožňuje ovládat více žaluzií současně nebo je synchronizovat například s topením.
Publikováno: 1. 3. 2021