Jak se dělá omítka?

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

Fachmani – 21. díl vstupuje do fáze omítek (Zdroj: Prima DOMA)

V domě začíná fáze omítek. Firma nejprve vyspravila špalety a omítla menší plochy – na ty veliké totiž používá strojní omítačku. V celém domě by měla být jedna vrstva, s výjimkou míst, kde se budou zadělávat díry. Tam se bude vrstvit po 2–3 cm a každá vrstva jádrové omítky se bude muset nechat vyschnout. U sádrových omítek se dá udělat i 10 cm najednou, ale protože v domě byly omítky původně jádrové, firma je vyspravuje stejnou hmotou. Po omítnutí se pustí do štukování. Na akustické stěny pak přijde speciální hutná směs, aby držela co největší tlumení zvuku.

Fachmani_synopse 21. dilu (4)
A přistoupilo se k stříkání vnitřních omítek (Zdroj: Prima DOMA)

V podkroví se v rámci suché výstavby chystá nová akustická příčka. Ta bude z akustických desek, aby nepronikal zvuk z koupelny do ložnice. Na rastr je tak potřeba připevnit speciální akustické pásky, aby zvuk nerezonoval ani podlahami nebo zdmi.

Fachmani_synopse 21. dilu (4)
V podkroví se v rámci suché výstavby chystá nová akustická příčka (Zdroj: Prima DOMA)

Konečně dojde i na obkládání krokví – na staré trámy se udělají příložky, na které se bude šroubovat nové obložení v podobě prken. Nejvíc práce dají místa, kde se krokve sbíhají, jinak je obkládání celkem jednoduché. Na závěr se krokve spolu s palubkami na vnitřní straně střechy natřou, ale to až těsně před výmalbou interiéru.

Pepa se pojede podívat i na další variantu fotovoltaiky, tentokrát se systémem battery box. Ten umožňuje uložit elektřinu vyrobenou sluníčkem, a nevyužitou v domácnosti, do baterií na pozdější použití. Kapacita baterií se odvíjí od velikosti panelů na střeše i odběru domácnosti.

Po všech pracovních měsících vezmou Fachmani diváky na kompletní prohlídku domu, aby mohli sami porovnat, jak moc se stavba posunula dopředu.

Fachmani_synopse 21. dilu (1)
Pepa se pojede podívat na další variantu fotovoltaiky (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 1. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima