Výrobce vlněných přikrývek

Kvalitní spánek je základem pro fyzické i duševní zdraví. Již staré české pořekadlo tvrdí, že "ráno je moudřejší večera". Proto je nadmíru jasné, že pokud se dobře vyspíme, míváme pak více energie i vyšší výkonnost, a předcházíme psychickým i somatickým poruchám. Zuzana Bílková, která vyrábí vlněné lůžkoviny si velice dobře uvědomuje, že ekologická stránka života je velmi diskutovaným tématem. Kdo z nás by chtěl třetinu života strávit v objetí laciné hromady plastů? Kvalitní spánek nám zaručí teplá vlněná deka. Přikrývka, která voní a hřeje je zárukou báječně strávené noci.

Zuzana Bílková, výrobce vlněných přikrývek z pravé beskydské ovčí vlny (Zdroj: Prima DOMA)

Výroba vlněných přikrývek

Zuzana Bílková je mladá perspektivní maminka a podnikatelka v jedné osobě. Již od dětství měla zálibu v budovatelských hrách. Až do noci stavěla, plánovala a vytvářela imaginární svět. Nejspíš již tehdy měla v sobě nevědomou touhu být strůjcem svého štěstí a vybudovat něco svého. Hodnoty, kterých si paní Zuzka nejvíc cení, jsou svoboda a nezávislost. Jejím snem je tyto hodnoty předat vlastním dětem. V průběhu své podnikatelské cesty zjistila, že ani svoboda či samostatnost ani nezávislost nejsou zdarma. Vše je odrazem jejich dřívějších rozhodnutí.

Tato mladá žena z Beskyd vystudovala systémové inženýrství a informatiku. Chvíli po ukončení studií však přišel osudový okamžik a ocitla se ve fabrice na výrobu vlněných přikrývek. Vesnice, ve které paní Zuzana vyrostla, byla vždy proslulá výrobou přírodních lůžkovin. V roce 2009 se však místní manufaktura měla zavírat. Této, tehdy mladé a odvážné dívce, se žhavá novinka zdála být velmi nešťastným rozhodnutím. Proto se po krátkých úvahách rozhodla převzít celou výrobu a vložit do ní své mládí, um a energii. Společně s malou firmičkou převzala odpovědnost i za tři švadlenky, které tam tehdy pracovaly. Od té doby již uplynula nějaká doba a výrobna se rozrostla o pár zaměstnanců, kteří si práci s vlnou velmi oblíbili.

Výroba
Po krátkých úvahách se Zuzana rozhodla převzít celou výrobu (Zdroj: Prima DOMA)

Ve fabričce navazuje na tradiční textilní výrobu. V nejvyšší možné kvalitě zde vyrábí polštáře, přikrývky a jiné ložní doplňky z pravé beskydské ovčí vlny.

Zuzana Bílková je velice laskavá, příjemná a kamarádská osoba. Možná právě proto proběhlo převzetí firmy spíše přátelskou formou. Se stávajícími švadlenkami si k sobě našly velice brzy cestu a dnes již společně řeší pracovní, firemní i osobní záležitosti.

Tkaní
V nejvyšší možné kvalitě se zde vyrábí polštáře, přikrývky a jiné ložní doplňky z pravé beskydské ovčí vlny (Zdroj: Prima DOMA)

Celý proces výroby začíná u starobylého česacího stroje, který pomocí ocelových hrotů rozvolní velké chomáče vlny a oddělí od nich poslední možná smítka. Takto načechraná vlna se dále vkládá do mykacího stroje, což je vlastně soustava velkých válců, které jsou potaženy krátkými ostrými drátky. Pomocí těchto drátů se vlákna vyčešou, napřímí a urovnají do podélného směru. Během mykání se uvolňují krátké částečky vláken vlny a ta zbylá, pevná a dlouhá vlákna se vrství dál do takové pavučinky. Vrství se do požadované délky, tloušťky i šířky. Výsledkem celého procesu je krásně nadýchaný plát vlněného rouna.

Vyrobené vlněné rouno se položí na speciální látku ze 100 % bavlny, která je upnutá v obdélníkovém rámu. Stejnou vrstvou látky se rouno překryje i po druhé straně a oba materiály se opět upnou do rámu. Takto připravená přikrývka se posléze vkládá do prošívacího stroje, kde se dle přednastavené předlohy přikrývka prošije pravidelným, celoplošným vzorem. Finálním krokem je začištění přikrývky na šicím stroji. A naprosto poslední tečkou je všití textilní etikety se symboly údržby a logem firmy.

Značka
Snem paní Zuzany je vybudovat významnou regionální firmu (Zdroj: Prima DOMA)

Zuzana Bílková se budoucnosti nebojí. Vnímá skutečnost, že se lidé poslední dobou čím dál, tím víc zamýšlejí nad věcmi, které kupují. S nebývalou radostí upřednostňují spíše ekologičtější výrobky, které navíc udržují tradice a přivádí jistotu a stabilitu pro svůj region.

Snem paní Zuzany je vybudovat významnou regionální firmu. Firmu, ze které se nevytratí tradiční výroba, bude vždy v podvědomí místních občanů a navíc bude předávat odkaz výroby lůžkovin z vlny dalším generacím.

Přikrývky
Vyrobené vlněné rouno se položí na speciální látku ze 100 % bavlny (Zdroj: Prima DOMA)

27. díl: Ing. Zuzana Bílková - Výroba vlněných přikrývek

Partner projektu je Skupina ČEZ

ČEZ dodává energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 8. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima