Láska k autům je Petru Pučíkovi osudnou

Vítr ve vlasech, volnost a svoboda jsou atributy těsně spojené s divokou a nespoutanou jízdou. Motorky i auta jsou v dnešní době nedílnou součástí našich životů. Díky nim se můžeme cíleně přemisťovat z místa na místo. Avšak dobrodružství, které díky dopravním prostředkům můžeme zažít při jízdě bez cíle, a předem určeného smyslu jsou tím pravým zážitkem. Požitek z jízdy umocňuje tichounce předoucí motor a zkrocení koně pod kapotou našeho miláčka.

Petr Pučík je kreativní automechanik s láskou ke starším americkým vozům (Zdroj: Prima DOMA)

Automechanik

Petr Pučík je mladý muž, kterého již v dětství uchvátila přesnost, dokonalost a funkčnost strojů. Auta, traky, motorky a veškerá technika dokázaly vyburcovat jeho zvědavost po umění rozumět jejich bezchybnému provozu. Ve chvíli, kdy se rozhodoval o své budoucnosti, měl zcela jasnou představu. Práce automechanika byla pro něj jedinou a pravou volbou.

Otec pana Petra vlastnil nákladní autodopravu. Mohl se chlubit jak americkými, tak i německými automobily a malého synka již od dětství zasvěcoval do tajů benzínem vonícího světa motorů. Po vyučení nějakou dobu pracoval jako řidič kamionu, ale láska k řemeslu zavedla jeho kroky zpět do dílny. Brzy začal pracovat v dílně pana Nekoly. V této dílně se věnují opravám aut jak nových, tak i starých, bez rozdílu značky. Provádějí zde běžnou údržbu až po opravy motorů i mechanických převodovek. Cizí jim nejsou ani sezónní opravy, či přezouvání a vyvažování kol jakéhokoliv typu motorového vozidla.

Tento šikovný řemeslník si oblíbil starší americká vozidla, na kterých provádí částečné renovace.

Motorka
Práce automechanika byla pro Petra jedinou a pravou volbou (Zdroj: Prima DOMA)

Každý automechanik by měl mít samozřejmě šikovné ruce, ale zároveň by měl u své práce používat hlavu. Závada, která se u auta projeví, neznamená hned výměnu daného dílu. Může zde být jistá návaznost na jinou součástku a celý problém pak může být zcela někde jinde. V dnešní pokročilé době potřebuje každý automechanik k vyhodnocení závady počítač a multimetr.

Petr Pučík je mladý, kreativní a flexibilní odborník, který pracuje s maximálním nasazením. Pro svého mistra je obrovskou oporou a může se na něj vždy spolehnout.

Amerika
Závada, která se u auta projeví, neznamená hned výměnu daného dílu (Zdroj: Prima DOMA)

Většina prací se provádí na hlavní dílně. Např. pravidelná prohlídka s výměnou oleje je velice častou náplní práce tohoto šikovného automechanika. Při takové prohlídce převezme Petr auto od zákazníka a připraví si ho, aby do něj mohl nasednout. To znamená, že sedačku i volant obalí ochrannými prostředky. Heverem si posléze zvedne auto. Takto si ho připraví do pracovní polohy. Pečlivě prohlédne podvozkovou část a zkontroluje součásti řízení i náprav. Na podvozku zkontroluje vůle na čepech řízení, spodních čepech i ložiskách. Vizuálně zkontroluje výfuk, neboť právě zde velice často dochází ke korozi či netěsnosti. Následuje kontrola brzd. Sundá všechna čtyři kola, změří tloušťku brzdových destiček a kotoučů. Ve chvíli, kdy je vše v pořádku přechází na výměnu oleje. Nejprve si povolí výpustný šroub, který je na spodní části motoru na olejové vaně. Vypustí olej do sběrné nádoby. Tento olej se následně ekologicky likviduje. Pak vloží nové těsnění a vrátí olejovou zátku zpět na své původní místo. Poté se již auto může za pomoci heveru vrátit na zem. V části motoru povolí víko olejového filtru, namaže těsnění a vloží filtr nový. Následuje nalití nového motorového oleje, kontrola hladiny a záznam o jeho výměně. Tento záznam se píše na štítek, který každý z nás může najít v prostoru pod kapotou. Nyní se již pouze nastaví servisní interval v palubním počítači a tím pravidelná kontrola i výměna motorového oleje končí.

Opravy
Přichází doba alternativních pohonů, což je pro Petra velmi inspirující (Zdroj: Prima DOMA)

Budoucnost svého řemesla vidí pan Petr pozitivně. Jen té manuální práce ubývá a stává se z něj stále větší a větší odborník. Častěji než dříve řeší spíše věci softwarové a elektrikářské. Přichází doba alternativních pohonů, což je pro Petra velmi inspirující. Nové technologie znamenají nové výzvy. Proto se tento odborník nehodlá ani při nejmenším vzdát svého řemesla. Život i budoucnost jsou automobily.

Nářadí
Většina prací se provádí na hlavní dílně (Zdroj: Prima DOMA)

26. díl: Petr Pučík - automechanik

Partner projektu je Skupina ČEZ

ČEZ dodává energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 10. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima