Dotace Nová zelená úsporám finišují

Stávající podoba dotačního programu Nová zelená úsporám v letošním roce končí. Jeden z nejefektivnějších tuzemských programů svého druhu se primárně věnuje úsporám energie, přechodu na obnovitelné zdroje a environmentálně šetrným způsobům vytápění budov. Žadatelé si mohou přijít na jednorázový příspěvek až 450 tisíc korun při výstavě rodinného domu s nízkou energetickou náročností nebo 550 tisíc, při rekonstrukci stávajícího domu na energeticky šetrnější. Zateplování obydlí snižuje možnost vzniku plísní, má pozitivní dopady na zdraví obyvatel domu a navíc může výrazně snížit celkové náklady na energie a tím pádem i ulevit peněžence spotřebitele.

Poslední rok pro dotace na zateplení – stávající fáze programu Nová zelená letos finišuje (Zdroj: Depositphotos)

Program Nová zelená úsporám, zaměřený na úsporu energie budov, patří k nejefektivnějším programům svého druhu v České republice. Podporuje snižování energetické náročnosti obytných budov (komplexním či dílčím zateplením), výstavbu či nákup domů s velmi nízkou energetickou náročností, environmentálně šetrné způsoby vytápění a instalaci obnovitelných zdrojů energie. Hlavním cílem programu je zlepšit stav životního prostředí snížením produkce emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů. Kromě úspory energie navíc má i sociální přesah, například ve formě zvýšení kvality bydlení občanů, zlepšení vzhledu měst a obcí a nastartování dlouhodobých progresivních trendů.

Tři hlavní sektory, kterých se Nová zelená úsporám dotýká, jsou: rodinné domy, bytové domy (pouze Praha) a výměna zdroje vytápění.

Dotace
Letošní rok je tím posledním možným pro čerpání dotací ze současné fáze projektu (Zdroj: Depositphotos)

Maximální výše podpory pro výstavbu rodinného domu s nízkou energetickou náročností je 450 tisíc korun. Pro snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů je výše podpory až 50 % z celé částky, ovšem maximálně 550 tisíc korun.

Letošní rok je tím posledním možným pro čerpání dotací ze současné fáze projektu, s tím, že se předpokládá plynulá návaznost další fáze projektu pro příští roky. Žádat je možné před zahájením, v průběhu nebo i po dokončení realizace podporovaných opatření.

Poslední “covidový“ rok byl pro program Nová zelená úsporám s více než 15 000 tisíci žadateli rekordní. Stejně tak i pro IROP (Integrovaný regionální operační program), kde dokonce na renovaci mimopražských bytových domů požádalo o dotaci více žadatelů, než kolik jich byl program schopen uspokojit.

Zateplení
Lidé začínají čím dál tím více pociťovat dopady globálního oteplování a s ním spojené extrémní výkyvy teplot (Zdroj: Depositphotos)

Nejvyšší čas začít přemýšlet o zateplení vašeho domova!

Lidé začínají čím dál tím více pociťovat dopady globálního oteplování a s ním spojené extrémní výkyvy teplot. V létě nás trápí nesnesitelná vedra a v zimě zase tuhé mrazy, čemuž není ani letošní rok výjimkou.

Česká republika je jedním z největších evropských spotřebitelů elektřiny. Ačkoliv je cena energií v ČR poměrně nízká, kvůli rostoucí spotřebě se Češi řadí mezi občany, kteří platí jedny z nejvyšších účtů za energie v Evropě v poměru k jejich příjmu.

eps_zat-56
Správná izolace domů a bytů zvyšuje tepelnou ochranu budovy (Zdroj: EPS)

Jak tedy nepříjemné změně teplot a vysokým nákladům za energie předejít? Odpověď nalezneme v zateplení. Správná izolace domů a bytů zvyšuje tepelnou ochranu budovy, snižuje možnost vzniku plísní a má pozitivní dopady na zdraví obyvatel domu. Lidé, kteří bydlí v nezateplených domech, o poznání více topí. Zateplení domu tak může výrazně snížit náklady na energie a tím pádem ulevit peněžence spotřebitele.

„Zateplení staveb může ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 % a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení výrobců pěnového polystyrenu (EPS). Právě pěnový polystyren je u nás nejrozšířenějším materiálem pro zateplování budov, při roční spotřebě kolem 51 000 tun. „Sice se jedná o poměrně vysokou jednorázovou investici, ovšem v delším horizontu se domácnostem rozhodně vyplatí, protože jí mimo prodloužení životnosti nemovitosti zvýšíte i její finanční hodnotu,“ dodává Zemene.

EPS_53a
Zateplení staveb může ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 % (Zdroj: EPS)

Podrobné informace o pěnovém polystyrenu naleznete na www.epscr.cz

Publikováno: 14. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima