Pokládka suché podlahy

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

Fachmani – 22. díl pokročí k pokládání suché podlahy (Zdroj: Prima DOMA)

V podkroví se pokročilo k pokládání suché podlahy. Nejprve však bylo třeba vyrovnat podklad, tedy vysypat ho mnohohrany. Podsyp by měl mít minimální tloušťku 1 cm. Rozvody vody a elektřiny se dají do podsypu klidně schovat, elektrické kabely by však v tom případě neměly být ve svazku, ale jednotlivě. Na posyp přijdou roznášecí deska, kročejová izolace a sádrokartonové podlahové dílce. Ty je ještě potřeba k sobě slepit. A pak už stačí položit finální podlahovou krytinu.

Pepa už minule vyrazil na návštěvu domu s fotovoltaikou s battery boxem. Teď se zaměří na samotnou montáž systému a jeho nejlepší umístění v domě přesně podle vašich potřeb.

Fachmani_22. dil (2)
Pepa probere další postup u instalace fotovoltaiky (Zdroj: Prima DOMA)

Podlahy se budou dělat i v přízemí, kde bude nejprve potřeba udělat vyrovnávací nivelační vrstvu. Před tou je třeba řádně zamést, ideálně i vysát, a pokud zůstává na podlaze stará krytina, tak ji důkladně odmastit. Betonové podklady je třeba napenetrovat, a pokud hodně sají, klidně i dvakrát. Pozor, penetrace musí pořádně vyschnout. U samotné nivelační hmoty je třeba opatrného míchání a přesného dodržení návodu dodavatele, aby měla takovou pevnost, jakou má mít. U stěn a dveří pak nezapomeňte na dilatační spáru, jednoduše jí dosáhnete za použití dilatační pásky. Do garáží a koupelen raději dejte cementovou nivelační hmotu, která lépe odolává vlhkosti.

Fachmani_22. dil (1)
Víte, k čemu se hodí nivelační stěrka? (Zdroj: Prima DOMA)

Pepa se vypraví do míchacího centra v hobby marketu, aby vybral vnitřní barvy. Při výběru musí s odbornicí zohlednit i to, že barva se bude používat na stěny, kov i dřevo.

Publikováno: 8. 3. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima